• Головна
  • Кам'янецьке сміттєзвалище можуть закрити через перевантаження
Держпромслужба
12:01, 1 вересня 2017 р.

Кам'янецьке сміттєзвалище можуть закрити через перевантаження

Держпромслужба
Кам'янецьке сміттєзвалище можуть закрити через перевантаження

Під час розширеного засідання колегії облдержадміністраціїначальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Ігор Михайлович Баланюк проінформував присутніх про стан поводження з твердими побутовими відходами в області.

Зокрема в своєму виступі він зазначив. Здоров’я населення будь-якої успішної країни – є віддзеркалюванням її соціально – економічного, екологічного і санітарно – гігієнічного благополуччя.

Що ми маємо! В переважній більшості населених пунктів області, з вини керівників органів влади, місцевого самоврядування, не належним чином відпрацьована схема збору, утилізації відходів, а тому наші вулиці, лісосмуги, ліси, берега річок, ставків, перетворилися в стихійні сміттєзвалища величезної кількості різних відходів. І ця проблема не вирішується роками.

Одними із найнебезпечніших об’єктів в санітарно – епідемічному відношенні - є полігони твердих побутових відходів, яких, по області налічується близько 800 (784), в тому числі 749 – сільських. Однозначно можу стверджувати, що їх санітарно – технічний стан в цілому - є вкрай незадовільним, не дивлячись на вимоги ряду Законів України, Постанов КМУ, наказів різних міністерств та відомств, санітарних норм та правил, декількох рішень комісії ТЕБ і НС Хмельницької області, які є обов’язковими для виконання.

Зокрема, це стосується полігонів міст Хмельницького, Кам’янець-Подільського, Славути, Нетішина, де вони значно перевантажені та потребують закриття.

Інша серйозна проблема – розташування полігонів. Для зменшення негативного впливу на життєдіяльність людини цілого ряду шкідливих хімічних елементів, а також сполук, таких як: азот, діоксид вуглецю, сірчаний ангідрид, оксид вуглецю, сірководень, фенол, формальдегід та багато інших, які є продуктами гниття, розпаду побутових відходів, - гігієністами, від цих об’єктів до житла встановлена санітарно – захисна зона, яка складає не менше 500 м.

Однак, до значної кількості населених пунктів Городоцького, Кам’янець-Подільського, Ярмолинецького, Чемеровецького, Старокостянтинівського районів та м. Хмельницького, ця відстань не дотримується, а складування відходів здійснюється в безпосередній близькості від людського житла, забруднюючи воду підземних джерел, ставків, річок, повітря, ґрунту, що несе в собі пряму загрозу для здоров’я їх мешканців.

Небезпечним - є те, що ряд полігонів області із величезною кількістю накопичених відходів, розташовані та експлуатуються багато років на відстані всього 100-400м. від річок Збруч, Дністер, Хомора, Горинь (що суперечить вимогам Водного кодексу не менше 3000 м.), які активно використовуються населенням - для відпочинку, купання, ловлі риби, і найголовніше – річка Дністер, як джерело питного водопостачання. Такі сміттєзвалища повинні були бути давно закриті та рекультивовані (с.с. Сокіл, Шустівці Кам’янець-Подільського p-ну, с. Рудківці, Новоушицького p-ну, с.с. Нове село, Білогородка, Лопушне Ізяславський р-ну).

Незадовільним - є те, що власниками - балансоутримувачами значної кількості сміттєзвалищ, протягом багатьох років практично нічого не робиться по покращанню їх технічного стану. Це знайшо своє підтвердження під час комісійних обстежень, проведених з 12.07. по 15.08.2017р. цих об’єктів в містах Хмельницький, Кам’янець-Подільський, Нетішин, Шепетівка, Старокостянтинів, Городок, селищах Теофіполь, Стара Синява, Чемерівці та інших.

В результаті обстежень, встановлено, що на цих, та інших полігонах області, відсутні захисні споруди, а тому значна кількість різних «летючих» відходів розноситься вітром на величезні відстані від місць їх складування, забруднюючи навколишнє середовище. Порушується регламент складування відходів, не здійснюється їх сортування та знешкодження. На багатьох полігонах області відсутні облаштовані під’їзні шляхи, а тому часто автотранспорт доїхати до місця складування відходів просто не може, а тому скидає відходи не доїжджаючи до нього. Значна кількість полігонів області не забезпечена технологічними механізмами для ущільнення, рекультивації твердих побутових відходів.

Не дотримання вимог щодо облаштування полігонів, асаме: відсутність на них інженерного облаштування для збору та відведенняповерхневих стоків, донних та бортових ізоляційних екранів, обвалування попериметру, призводить до інтенсивного забруднення підземних та поверхневих вод , грунтів, повітря та негативного впливу на стан здоров’я населення.

На полігонах міст Кам’янець-Подільський, Нетішин, Шепетівка, Городок, селищ Теофіполь, Чемерівці та інших, проводиться складування відходів І класу небезпеки, що категорично заборонено (люмінесцентні лампи, відпрацьовані автомобільні шини, тощо), що є вкрай небезпечним для природи та людини.

Всупереч вимогам нормативно - правових документів, майже на всіхіснуючих полігонах/сміттєзвалищах, крім міст Нетішина, Старокостянтинова, їх керівниками не проводяться моніторингові дослідження води підземних джерел водопостачання, атмосферного повітря, ґрунту, відкритих водойм, як наслідок – ніякі заходи по унеможливленню їх забруднення не здійснюються, а це призводить до інтенсивного забруднення природнього навколишнього середовища.

Хочу нагадати, що згідно рішення комісії ТЕБ і НС від 12.04.2017 р. (п. 1.8, протоколу №3), дослівно: «Здійснювати розробку та узгодження «Паспортів місць видалення відходів» (МВВ), після виконання необхідних робіт по їх належному облаштуванню, утриманню та проведенню на них моніторингових досліджень, передбачених нормативно – правовими документами». Рішення цієї комісії, підкреслюю - є обов’язковими для виконання органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями розташованими на території відповідної адміністративно- територіальної одиниці.

Однак, як і раніше, такі ж безвідповідально створені Паспорти, аналогічними чисельними недоліками, помилками, без будь – яких робіт на самих полігонах, уже навіть після прийнятого вказаного рішення комісії ТЕБ і НС, тобто, в травні, червні, серпні місяцях надали нам на розгляд та узгодження Колибаївська, Чабанівська, Сокільська, Пановецька сільські ради Кам’янець-Подільського району (по полігонах сіл Колибаївка, Чабанівка, Смотрич, Панівці, Зубрівка, Сокіл), а також Чемеровецька селищна рада (по с. Жердя).

Це тільки короткий перелік проблем, що потребують негайного вирішення. Адже запорукою цього є здоров’я наших людей.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Сміттєзвалище #сміття #полігон #Держпромслужба
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...