• Головна
  • Рейтинг політичних маніпуляторів та брехунів
10:47, 29 січня 2020 р.
Надійне джерело

Рейтинг політичних маніпуляторів та брехунів

Зображення: мережа Інтернет

Зображення: мережа Інтернет

Всього до рейтингу потрапили 16 політиків. Серед них очільник держави та парламентарі нового скликання. Володимир Зеленський вперше потрапив до такого оцінювання.

Адже у 2018 активна фаза його передвиборчої кампанії ще не розпочалася, відповідно і більшість його заяв з’явилися тільки на початку 2019 року. Але деякі фігуранти цьогорічного рейтингу – Порошенко, Тимошенко, Бойко та Рабінович – торік були присутніми в аналогічному підрахунку.

Тож які нові партійні спікери з’явилися на українських телешоу в 2019-му? Наскільки правдивими вони були? Та чи стали досвідчені політики говорити більше правди, коли опинилися в опозиції?

Для того, щоб проаналізувати слова політиків, аналітики VoxCheck слухали, транскрибували та перевіряли близько 20 годин виступів щотижня. Кожне обране нами для перевірки шоу виходить у різні дні в прайм-тайм. За спостереженням, на 1+1 і ІСТV найчастіше приходять представники провладних сил, а на NewsOne і 112-ий канал – опозиція. Для цього рейтингу VoxCheck моніторив українських політиків з 29 серпня – тобто з першого дня роботи парламенту нового скликання – і до кінця 2019 року. Таким чином цитати молодих політиків, які ще не встигли багато сказати, не "загубляться" серед висловлювань своїх попередників у іншому півріччі. Перевірки більш ранніх висловлювань за 2019 рік є на сайті Vox у форматі статей або ж на порталі Антологія брехні. Методологія відбору цитат політиків для рейтингу, перевірки та розрахунку — в кінці цієї статті. "Рейтинг маніпуляторів та брехунів. Перезавантаження" – це спільний проект VoxCheck та та Факти ICTV.

Рейтинг політичних маніпуляторів та брехунів , фото-1

Без довгих передмов – найбільшими брехунами та маніпуляторами цього рейтингу стали Вадим Рабінович (3,45% правди), Нестор Шуфрич (11,11% правди) та Олександр Качний (14,29% правди). Всі троє – представники політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ".

А от трійка найбільших правдорубів виявилися більш різноманітна. Дмитро Разумков (64,71% правди) – Голова Верховної Ради України та номер 1 у списках "Слуги Народу". Майже нога в ногу з ним іде Артур Герасимов (61,10% правди) – Співголова депутатської фракції партії "Європейська солідарність". Замикає трійку Сергій Власенко (53,6% правди) – член партії Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина".

Примітно, що двоє з трійки правдивих лідерів – Сергій Власенко та Артур Герасимов – входять до фракцій партій Юлії Тимошенко та Петра Порошенка, які у рейтингу маніпуляторів значно вище.

А от Анна Скороход сказала найменше фактологічних цитат за час перевірки. І хоча вона на 6-му місці серед правдивих політиків, серед маніпуляторів депутатка у трійці лідерів.

Найбільш балакучі учасники рейтингу

До Рейтингу потрапили 16 політиків. Окрім президента Зеленського його політичну силу у списку представили двоє політиків, ще одну "слугу народу" виключили з  фракції уже наприкінці нашого моніторингу. "Європейську солідарність" разом з попереднім президентом Порошенком у рейтингу представляє лише один депутат. Також ми проаналізували 4 представників "Батьківщини" і 6 депутатів від ОПЗЖ. Від "Опозиційної платформи" у нашому рейтингу опинилося найбільше парламентарів, оскільки від цієї політсили на політичні ток-шоу ходило найбільше спікерів. У інших політсил актуальні проблеми країни коментували менше людей.

Найбільш "балакучими" були Юлія Тимошенко, Юрій Бойко та Вадим Рабінович. Вони часто використовують факти, але водночас саме вони найчастіше брешуть і маніпулюють. А, наприклад, Ірина Верещук, Сергій Соболєв та Анна Скороход не так часто оперують фактами й більше озвучують власні оцінки чи прогнози, які VoxCheck не перевіряє.

Нова політична риторика

Найчастіше політики маніпулювали і брехали, коли говорили у негативному контексті. Саме тому на перших позиціях рейтингу опинились представники опозиційних сил: ОПЗЖ і лідерка Батьківщини – Юлія Тимошенко. Їхня риторика насичена критикою дій влади. Ймовірно тому вони частіше маніпулювали. Правду всі спікери говорили найчастіше щоб проілюструвати позитивні для них події. Наприклад, правда у Віктора Медведчука стосувалася кращого стану української вугільної галузі до війни з Росією. У Юлії Тимошенко – української економіки часів її прем’єрства або ж помилок нинішньої влади.

Найбільше брехні та маніпуляцій стосувалися відкриття ринку землі. Зокрема, коли порівнювали ціни на сільськогосподарську землю в Україні та Європі або говорили про обмеження на концентрацію землі в "одних руках" у законопроекті про обіг сільгоспземель та інших країнах.

Іншою топ-маніпулятивною темою стала енергетика, зокрема ціни на газ та електроенергію для населення, транзит газу та приватизація газотранспортної системи України (ГТС), "зелена" енергетика.

Багато маніпуляцій і неправди супроводжували ухвалення бюджету. Часто повторювалась теза про те, що фінансування силовиків надмірне, а соціальних потреб – недостатнє. Або ж що кошти, які планують витрати на погашення боргів, надто великі, хоча відмовитись від виплати боргів ми не можемо.

Менш часто обговорюваними темами були законодавчі ініціативи нового складу парламенту, газові контракти з РФ, тарифи на житлово-комунальні послуги і нові правила надання субсидій, Мінські угоди й формула Штайнмаєра, приватизація державних підприємств.

Президент vs Президент

Як Володимир Зеленський, так і Петро Порошенко були небагатослівними. За весь час моніторингу ми відібрали по 17 фактологічних тверджень кожного з них. Для порівняння в найбільш "балакучої" учасниці рейтингу – Юлії Тимошенко – 82 твердження.

В перших рейтингах VoxCheck Петро Порошенко займав перші місця з правдивості. І це не дивно. В той час стратегія президента була вкрай простою та дієвою – концентруватися на позитиві. Він любив констатувати досягнення, робив акценти на підвищенні та зростанні й оминав увагою негатив. Ближче до виборів його тактика змінилася, в словах з’явилося більше популізму і як наслідок – більше перебільшень та маніпуляцій.

Схожу тактику зараз використовує і президент Зеленський. Найчастіше він говорить правду, коли мова заходить про здобутки: домовленості під час зустрічей, обмін полоненими, рейтинги та підготовлені законопроекти. А от коли йдеться про складніші теми – ринкові ціни на енергоносії, стосунки з МВФ чи війну – від президента частенько лунає неправда. Щоправда, він практично ніколи не маніпулює – лише 5,9% його тверджень були маніпулятивними. А от коли мова заходить про дані – Зеленський часто говорить неправду. Припускаємо, що він або не знає деяких показників або навмисно називає неправильні дані.

"VoxCheck" спеціально для сайту "3849.com.ua".

Читайте також: "У Кам'янці обрано керівника дитячого медичного центру".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Після кодування українських телеканалів ви:
проголосувало 218 відвідувачів
почнете дивитись інші телеканали, зокрема російські;
42,7%
підключите офіційне (платне) телебачення;
11,5%
будете шукати "обхідіні" варіанти для розблокування;
20,6%
почнете використовувати Інтернет для перегляду українських телеканалів;
16,1%
ви про що, я не дивлюсь телевізор;
6,9%
у мене цифорове телебачення Т2.
2,3%
#політика #маніпуляція
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...