• Головна
  • Який з'язок всесвітньо відомого "Щедрика" із Кам'янцем-Подільським
10:08, 17 січня 2019 р.
Надійне джерело

Який з'язок всесвітньо відомого "Щедрика" із Кам'янцем-Подільським

Фото: "ukrainianpeople.us"

Фото: "ukrainianpeople.us"

Вчора, 16 січня, відбулася ще одна зустріч міського голови Михайла Сімашкевича з членами товариства "Просвіта", які займаються підготовкою та реалізацією історично-культурного проекту "Присяга-1919".

Вони повідомили кілька цікавих фактів, про які досі пересічним кам’янчанам було мало відомо. До прикладу, про зв'язок Української Народної Республіки, Симона Петлюри та популярного в Україні та всьому світі твору "Щедрик" композитора Миколи Леонтовича, що був написаний саме в нашому місті, повідомляє прес-служба міської ради.

Так, навесні 2019 року Україна відзначатиме ювілей європейської прем'єри "Щедрика" Леонтовича. Рівно сто років тому Петлюра зініціював дипломатичну культурну місію для просування України на Захід.

24 січня 1919 року Рада Народних Міністрів У HP ухвалила Закон про заснування Української Республіканської Капелі з бюджетом у понад 1 млн карбованців і такою ж сумою франків на подорож Європою.

Культурну політику Петлюра обрав як головний важіль у завоюванні Україною свого голосу на Заході. Капела викликала міжнародний резонанс і забезпечила політичну впізнаваність УHP! Самі співаки мали статус дипломатів, державних службовців. За 5,5 років культурної дипломатичної місії було підкорено 17 країн (понад 1300 відгуків у закордонній пресі, сотні відгуків від поважних персон). Саме через Капелу, хор Олександра Кошиця наш "Щедрик" став візитівкою України, мелодія визнана серед найкращих різдвяних мелодій і стала гімном Різдва.

Минулого року у травні з метою дослідження та промоцїї невідомих сторінок культурної політики Український центр культурних досліджень реалізував просвітницький проект - видав збірник унікальних матеріалів й презентував фотовиставку виставку (20 стендів) "Світовий тріумф "Щедрика" - 100 років культурної дипломатії України". Світлини виставки розповідають про ідею Симона Петлюри заявити про УНР на весь світ за допомоги демонстрації потужної української культури - організації світового турне Української Республіканської Капели під орудою диригента Олександра Кошиця. Зображення видатних українських діячів політики і культури доповнені інформацією про блискавично швидке утілення ідеї гастролей хору, даними про відвідування і враження від виступу капели європейських монархів, захопленими відгуками про українське хорове мистецтво в тогочасних європейських газетах. 14 січня, виставку було презентовано у Верховній Раді України.

Крім того, у грудні минулого року у Покровську (Донецька область) відбувся фестиваль академічних хорових капел "Щедрик Fest". Там у 1904-1908 роках жив Микола Леонтович, викладав у музичній школі на залізничній станції Гришино (зараз - місто Покровськ), створив один із перших в Україні робітничих хорів. За деякими даними, саме тут він розпочав роботу над твором, що зробив його ім’я відомим в усьому світі - хоровим аранжуванням народної пісні "Щедрик". Гран-прі здобув хор "Кредо", який і здійснить ювілейний тур Європою (Австрія, Бельгія, Великобританія, Німеччина, Франція, Чехія, Швейцарія) та Америкою (Канада, США), як хор Олександра Кошиця 100 років тому. Старт туру відбудеться у травні.

Відомо, що Кам’янець-Подільський має пряме відношення до цих подій - після евакуації, з 14 лютого по 24 березня 1919-го хор перебував у нашому місті, де було донабрано більшість хористів, проходили репетиції, навчання французької мови, проведено значну роботу з підготовки турне (обрали раду та прийняли статут колективу), оформлено закордонні паспорти та інші організаційні дії.

Саме тому в Кам’янець-Подільського об’єднання товариства "ПРОСВІТА" є ідея створити знак чи пам’ятник Кошицю або Капелі, який можна було б встановити на будинку колишньої міської управи, де зараз будівельний коледж, або в міському парку.

Читайте також:"Світ охопила епідемія ожиріння, а яка ситуація у Кам'янці та районі"

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Щедрик #Леонович #пам'ятник
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...