• Головна
 • Дефіцит кадрів посилюється, а вакансій - тисячі: яким був ринок праці у травні
23:42, 29 червня

Дефіцит кадрів посилюється, а вакансій - тисячі: яким був ринок праці у травні

Зображення: "Work.ua"

Зображення: "Work.ua"

Ринок праці у травні нагадував безлюдну пустелю: кількість шукачів та їхня конкуренція за вакансії стрімко падають. Натомість роботодавці пропонують все більше вакансій і навіть не думають знижувати оберти. Докладніше у дослідженні "Work.ua".

Про що нам говорить статистика травня

Панівним явищем на ринку праці у травні був дефіцит кадрів. Кандидатів стає все менше, разом з тим знижується конкуренція за вакансії.

Водночас роботодавці розмістили на "Work.ua" рекордну кількість вакансій від початку повномасштабного вторгнення. І схоже на те, що літо 2024 року аж ніяк не стане "низьким сезоном".

Щоб подолати дефіцит кадрів, роботодавці все охочіше пропонують роботу пенсіонерам, людям з інвалідністю. Та чи достатньо цього, щоб залучити до команд фахівців?

Натомість пропозиції роботи від Сил оборони у травні зібрали на 10% більше відгуків, ніж у квітні. Такий приріст стався завдяки відгукам від чоловіків призовного віку. Можливо, це повʼязано із прийняттям і опублікуванням закону щодо мобілізації.

Дефіцит кадрів посилюється, а вакансій - тисячі: яким був ринок праці у травні, фото-1, Зображення: "Work.ua"

Зображення: "Work.ua"

І знову рекорд - українцям пропонують понад 113 000 вакансій

У травні роботодавці розмістили 113 016 пропозицій роботи, що на 2 % більше, ніж у квітні. Тож вже третій місяць поспіль на ринку праці понад 100 000 вакансій, і другий місяць - рекордна кількість пропозицій роботи від початку повномасштабного вторгнення.

Дефіцит кадрів посилюється, а вакансій - тисячі: яким був ринок праці у травні, фото-2, Зображення: "Work.ua"

Зображення: "Work.ua"

У травні найбільший приріст вакансій був у Івано-Франківській, Черкаській, Запорізькій (+ 3 %), Сумській і Київській (+ 2 %) області. Остання показала також найбільший приріст серед областей-лідерів за кількістю пропозицій роботи. А от в Одеській, Дніпропетровській та Харківській областях роботи стало більше лише на 1 %. На Львівщині ж кількість вакансій навіть скоротилася менш як на 1 %.

Роботодавці готуються до спекотного літнього сезону

У травні гілку першості за кількістю вакансій знову виборола категорія "Сфера обслуговування" - 21 092 (+ 3 % до квітня). Але в цілому динаміка в категоріях з десятки лідерів нерівномірна: подекуди роботи поменшало.

 • "Робочі спеціальності, виробництво" - 19 271 вакансія, + 1 % до квітня;
 • "Продаж, закупівля" - 14 179, - 2 %;
 • "Роздрібна торгівля" - 13 628, + 2 %;
 • "Готельно-ресторанний бізнес, туризм" - 11 903, + 3 %;
 • "Логістика, склад, ЗЕД" - 11 297, + 5 %;
 • "Адмiнiстрацiя, керівництво середньої ланки" - 9 767, - 0,5 %;
 • "Транспорт, автобізнес" - 9 169, + 2 %;
 • "Медицина, фармацевтика" - 7 775, + 1 %;
 • "Бухгалтерія, аудит" - 7 710, - 0,2 %.

Але лідером за приростом вакансій стала категорія "Охорона, безпека" завдяки вакансіям у Силах оборони.

Дефіцит кадрів посилюється, а вакансій - тисячі: яким був ринок праці у травні, фото-3, Зображення: "Work.ua"

Зображення: "Work.ua"

Цікаво, що значний приріст вакансій у травні був у категорії "Управління персоналом, HR". Бачимо, що роботодавці шукають фахівців з найму напередодні літа, який традиційно вважається низьким сезоном на ринку праці. Імовірно, дефіцит кадрів змушує компанії не зупиняти процеси рекрутингу навіть влітку.

Примітно, що побільшало роботи й у категоріях "Сфера обслуговування", "Готельно-ресторанний бізнес, туризм", "Будівництво, архітектура". Це характерно для літнього сезону.

Ще одна сезонна тенденція - збільшення кількості вакансій для студентів (+ 6 % до квітня) і людей без досвіду (+ 4 %). Аналітика також показує, що дефіцит кадрів спонукає роботодавців бути більш гнучкими та ширше дивитися на ринок праці. Тож вони все частіше пропонують вакансії ветеранам (+ 14 %), людям з інвалідністю (+ 11 %), пенсіонерам (+ 19 %).

А от кількість віддалених вакансій та пропозицій роботи, де вимагається знання англійської, у травні практично не змінилася.

Конкуренція знову впала - найнижчий показник за 3,5 роки

У травні на сайті шукачі оновили або створили 304 378 резюме, що на 5 % менше за показники квітня. Водночас кількість пропозицій роботи зросла. Відповідно, конкуренція серед шукачів знову знизилася.

Така тенденція триває вже пʼять місяців. Ба більше, середня конкуренція шукачів за вакансію у травні була найнижчою за весь період від січня 2021 року.

Дефіцит кадрів посилюється, а вакансій - тисячі: яким був ринок праці у травні, фото-4, Зображення: "Work.ua"

Зображення: "Work.ua"

На таку тенденцію звернув увагу і Національний банк України у своєму Інфляційному звіті:

Пропозицію робочої сили обмежують подальша міграція за кордон, мобілізація, повільна адаптація ВПО на нових місцях проживання та посилення диспропорцій на ринку праці. Водночас менше резюме може свідчити про успішний пошук роботи та зростання зайнятості українців, що підтверджується результатами опитування.

Традиційно найвищою є конкуренція за дистанційні посади, хоча й тут відгуків поступово меншає. З-поміж пропозицій офлайн-роботи за показником конкуренції лідирують Київська, Вінницька, Львівська, Харківська та Волинська області. А найнижчу конкуренцію незмінно бачимо у Херсонській, Закарпатській і Чернівецькій області.

Загальний спад конкуренції трохи знизив градус напруги в IT: конкуренція за найпопулярніші посади (Front-end програміст, верстальник, вебдизайнер, тестувальник) знизилася, але все ще є в 10-20 разів вищою за середню. Також високою є конкуренція за творчі та digital-посади, як-от кіносценарист, кастинг-менеджер, копірайтер, адміністратор інтернет-магазину, контент-спеціаліст.

Серед шукачів побільшало освітян і працівників готельно-ресторанного бізнесу

Нагадаємо, у травні на сайті шукачі оновили або створили 304 378 резюме, що на 5% менше, ніж у квітні. Попри загальний спад, у деяких категоріях кандидатів прибуло:

 • "Освіта, наука" (+ 4 %);
 • "Страхування" (+ 2 %);
 • "Топменеджмент, керівництво вищої ланки" (+ 1 %);
 • "Готельно-ресторанний бізнес, туризм" (+ 1 %).

У розрізі окремих посад також бачимо збільшення кількості резюме від освітян: педагог-організатор, вчитель інформатики, музичний керівник, викладач німецької. Крім того, серед кандидатів побільшало барменів / барист (+ 2 %), офіціантів (+ 14 %), що також відповідає сезонним тенденціям.

Соціологічний портрет кандидата на ринку праці стабілізувався - від місяця до місяця тут бачимо однакові цифри.

Дефіцит кадрів посилюється, а вакансій - тисячі: яким був ринок праці у травні, фото-5, Зображення: "Work.ua"

Зображення: "Work.ua"

Однак що ближче до літа - то більше на ринку праці неповнолітніх кандидатів. У травні їхня кількість збільшилася до 4 711 осіб (+ 16 % до квітня). Імовірно, молоді люди шукатимуть сезонні підробітки. Також незначно зросла кількість шукачів пенсійного віку (+ 1 % до квітня, 4 705 шукачів). У решті демографічних груп бачимо падіння, синхронне до загальної тенденції зменшення кількості шукачів на ринку праці.

Найбільше зростання зарплат - на керівних посадах

У травні середня зарплата у вакансіях на склала 20 000 грн. Цей показник залишається незмінним уже 4 місяці. Серед областей-лідерів лише на Дніпропетровщині середні зарплати зросли (19 500 грн, + 500 грн до квітня).

Та на думку експертів Нацбанку, дефіцит кадрів підштовхне роботодавців до підвищення зарплат:

Труднощі з пошуком кваліфікованих працівників роботодавцями в умовах пожвавлення економічної активності зумовлюватимуть подальше підвищення зарплат у приватному секторі. Тому вже у 2025 році реальні заробітні плати в економіці перевищать свій довоєнний рівень та підвищуватимуться надалі, зокрема завдяки посиленню конкуренції за робочу силу із закордонними роботодавцями.

При докладнішому аналізі категорій і зараз бачимо коливання. Так, вже другий місяць поспіль зменшується середня зарплата у категорії "Страхування" (23 500 грн, - 5 %).

Водночас зростання маємо у таких категоріях:

 • "Топменеджмент, керівництво вищої ланки" - 40 000 грн, + 10 % до квітня;
 • "Охорона, безпека" - 37 500 грн, + 7 %;
 • "Будівництво, архітектура" - 25 000 грн, + 6 %;
 • "Дизайн, творчість" - 21 000 грн, + 5 %;
 • "Культура, музика, шоу-бізнес" - 21 000 грн, + 5 %;
 • "Сільське господарство, агробізнес" - 21 500 грн, + 5 %;
 • "Продаж, закупівля" - 26 000 грн, + 4 %;
 • "Фінанси, банк" - 17 500 грн, + 4 %.

У травні найвищі середні зарплати (окрім керівних посад та сфери IT) ринок праці пропонував фахівцям у Силах оборони України - в середньому 70 000 грн. Серед цивільних професій, найвищі зарплати мають медіабайер (50 000 грн), водій-міжнародник (47 500 грн), рихтувальник (42 500 грн), ендодонтист, рієлтор (40 000 грн), арматурник (37 500 грн), бізнес-аналітик (35 500 грн), медіапродюсер (35 300 грн).

Зросла кількість відгуків на вакансії Сил оборони від чоловіків призовного віку

Загальні тенденції ринку праці відображаються також і на військовому рекрутингу. Проте у травні тут були й свої особливості.

У травні 621 підрозділ мав хоча б одну вакансію, що на 4 % більше за показники квітня. Кількість пропозицій роботи своєю чергою збільшилася на 15 % і складає 4 770 вакансій.

У травні найбільший приріст вакансій (+ 23 %) був у категорії "Медицина, фармацевтика". Вона витіснила з трійки лідерів категорію "Телекомунікації та зв’язок". А найбільше вакансій, як і раніше, маємо у категоріях "Охорона, безпека" і "Транспорт, автобізнес".

Вперше кількість відгуків на вакансії від Сил оборони зросла - у травні шукачі надіслали 16 764 відгуків, що на 10 % більше, ніж у квітні. Попри це, показник конкуренції впав, адже кількість відгуків не встигає за кількістю вакансій.

Серед шукачів, що відгукувалися на вакансії Сил оборони у травні, 35 % жінок і 65 % чоловіків.

У травні зросла кількість відгуків від чоловіків віком від 25 до 55 років - такі шукачі надіслали на 19 % більше відгуків, ніж у квітні.

Читайте також:"EOS Data Analytics запускає ініціативу "Жнива надії" для підтримки українських фермерів в умовах війни".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Що в найближчі 5 років очікує на Україну?
проголосувало 449 відвідувачів
#вакансії #робота #працевлаштування #аналітика
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...