• Головна
  • У Хмельницькій області стрімко зростає кількість онкохворих
15:03, 17 лютого

У Хмельницькій області стрімко зростає кількість онкохворих

Фото: мережа Інтернет

Фото: мережа Інтернет

Онкологічні захворювання є однією з основних причин смертності в усьому світі. В сучасних умовах ці захворювання набули страхітливих масштабів. Рак уражає літніх людей, молодь і навіть дітей, чоловіків та жінок незалежно від статків та рівня доходу.

Значне зростання онкологічної захворюваності у 2023 році зафіксоване й на Хмельниччині (у порівнянні з 2022 роком), причому темп приросту - надзвичайно стрімкий, а показник захворюваності у 2023 році є найвищим за останні 15 років, - застерігає ДУ "Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України", послуговуючись даними КНП "Хмельницький обласний протипухлинний центр" Хмельницької обласної ради.

Серед найпоширеніших злоякісних новоутворень у пацієнтів-жінок на Хмельниччині є: рак молочної залози, жіночих репродуктивних органів, шлунково-кишкового тракту, шкіри, щитоподібної залози; у чоловіків - рак шлунково-кишкового тракту, легенів, передміхурової залози, сечових органів, підшлункової залози, шкіри, горлянки.

Відповідно до висновків науковців всього світу: 30-50% онконедуг можна уникнути, якщо мінімізувати, знизити вплив факторів ризику.

Французький онколог Девід Хаят аналізуючи ситуацію, розмірковує: "Якби всі займались спортом, ніхто не курив, не пиячив, їв лише правильну їжу...".

Більшості з нас (особливо тепер, в умовах війни в Україні), надважливо позбутися НЕЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ, який характеризується:

1. МАЛОРУХЛИВІСТЮ (як дорослих, так і дітей, як на роботі, в школі, так і вдома) - без інтенсивних фізичних навантажень, хоча б протягом 30-и хвилин на день (дуже бажано зранку, адже, тіло наше теж дуже потребує зарядки) і впродовж дня. Малорухливість є передумовою виникнення більшості захворювань, до того ж вона дає великі шанси розвитку інсулінорезистентності (на тлі тривалої дії гормонів стресу в умовах хронічної тривоги, хронічного стресу), яка своєю чергою запускає інші незворотні процеси, в т.ч. гормонозалежні онкозахворювання.

2. ВІДСУТНІСТЮ ПОВНОЦІННОГО СНУ (коли організм не в змозі відновитися, неспроможний належно функціонувати).

3. УНИКНЕННЯМ СВІЖОГО ПОВІТРЯ (з паркових зон, лісу, річки).

4. ГРЕБУВАННЯМ АКТИВНИМ ВІДПОЧИНКОМ.

5. НЕЗДОРОВИМ ХАРЧУВАННЯМ - без сільських натуральних фруктів, овочів, бобових, без городньої зелені, волоських горіхів, оливкової олії, але зі щоденним споживанням "швидкої" їжі, насиченої трансжирами, поліпшувачами смаку, ароматизаторами, підсолоджувачами, консервантами, а також червоного м’яса, промислово чи кустарно оброблених м’ясних, рибних продуктів, рясно здобрених недобросовісними виробниками хімічними домішками.

6. ЗЛОВЖИВАННЯМ АЛКОГОЛЕМ - алкоголь та нездорове харчування виводять за смертністю рак кишківника на друге місце.

7. КУРІННЯМ - люди нехтують пересторогами, хоч доведено, що куріння щохвилини вбиває 8 людей у всьому світі. Саме рак легенів призводить до смерті у більшості випадків і напряму пов’язаний з курінням (за даними ВООЗ).

8. ТРАВМУЮЧИМ ПСИХОЛОГІЧНИМ МІКРОКЛІМАТОМ В РОДИНІ, НА РОБОТІ.

9. ПЕРЕГЛЯДОМ СТРІЧКИ НОВИН, СОЦМЕРЕЖ ДО ПІЗНЬОЇ НОЧІ.

Й зауважте: надмірне вживання червоного м’яса в комплексі з алкоголем та курінням збільшує ризик захворіти онкологічними захворюваннями вдвічі. ВООЗ класифікувала оброблене м'ясо як канцероген, а червоне м'ясо - як "ймовірний канцероген для людини".

До того ж нам всім необхідно мінімізувати вплив на організм ФІЗИЧНИХ, ХІМІЧНИХ КАНЦЕРОГЕНІВ (агентів, що можуть викликати або прискорювати розвиток новоутворення), серед яких:

  • НАДТО ІНТЕНСИВНІ СОНЯЧНІ ПРОМЕНІ (засмагання під прямим сонячним випромінюванням вдень влітку, коли сонячна радіація найсильніша);
  • ЧАСТЕ ВІДВІДУВАННЯ СОЛЯРІЇВ;
  • ІОНІЗУЮЧЕ ВИПРОМІНЮВАННЯ;
  • ХІМІЧНІ СПОЛУКИ, а саме:

- ВІНІЛХЛОРИД - сильний канцероген, який легко й посилено виділяється з розм’якшених під дією підвищених температур (>80 град С) готових виробів з ПВХ: пластикових контейнерів для продуктів (при їх використанні в мікрохвильовій печі, при заповненні їх гарячими стравами, напоями), бутлів, пляшок, в які розфасована вода (зберігайте їх трохи далі від сонячних променів), одноразового посуду з ПВХ, а також лінолеуму, іграшок, електроізоляції кабелів, дротів, профілів вікон і дверей (при їх інтенсивному нагріванні, горінні та плавленні). Добросовісні виробники свої товари з ПВХ маркують на дні виробу цифрою 3 в оточенні стрілок у вигляді трикутника. Деякі виробники зазначають: PVC або Vinyl.

- БЕНЗОПІРЕН - сильний канцероген, високі концентрації якого можуть виявлятися в копчених продуктах (в т. ч. - в шпротах), в оброблених м`ясних і рибних продуктах, консервах, в зерні. Часто бензопірен виявляють У смаженому насінні, майонезі, соняшниковій олії, сухофруктах, шоколаді. В дихальні шляхи людини бензопірен потрапляє під час сильного нагрівання чи горіння матеріалів під час пожежі, роботи транспорту, плавлення асфальту на сонці, куріння, спалювання листя в саду.

 - ФОРМАЛЬДЕГІД (токсичний газ)- канцероген, основним джерелом якого в житлових, навчальних, офісних, магазинних приміщеннях є нові будівельні та оздоблювальні матеріали (теплоізоляція, клеї полімерних матеріалів, фанера, пресована деревина, ламінатне покриття підлоги), нові меблі з ДСП. В непровітрюваних приміщеннях зі "свіжим" ремонтом (як показують наші лабораторні дослідження) концентрація його може перевищувати допустиму норму в рази. Під дією високої температури формальдегід виділяється з пластикових пакетів для продуктів, а також з пластикового посуду з меламіну.

- КАДМІЙ - канцероген міститься в фарбах яскраво-червоного, оранжевого або жовтого кольору. Злущені частинки фарби зі старих чи нових склянок, пляшок, тарілок з малюнками або написами, зі старих предметів з пластмаси потрапляють в організм людини, кадмій накопичується в тканинах. Як не прикро, кадмій виявляли й в дитячих пластикових іграшках для дітей віком до трьох років.

- БЕНЗОЛ - міститься в випарах запалених парафінових свічок.

 - А ще ЕПОКСИДИ (смоли), ЛАКТОНИ, МИШ’ЯК (в отрутах для гризунів).

Уважне ставлення до власного здоров’я, правильний спосіб життя, профілактика, мінімізування впливу вищезазначених факторів ризиків істотно знижують ймовірність захворювання на рак. Регулярні тестові самоперевірки, візити до сімейного лікаря та скринінг-обстеження для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби, а, отже, і ефективність лікування та одужання. БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

Лікар-гігієніст Кам’янець-Подільського районного відділу

ДУ "Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України" Надія Канарчук

Читайте також: "З 15 лютого почала діяти нерестова заборона на вилов щуки".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Що в найближчі 5 років очікує на Україну?
проголосував 301 відвідувач
#онкологія #рак #здоров'я #захворювання
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...