• Головна
  • У супутника, центр управління якого знаходиться на Кам'янеччині, виникли проблеми на орбіті
15:12, 13 лютого 2022 р.

У супутника, центр управління якого знаходиться на Кам'янеччині, виникли проблеми на орбіті

Зображення: мережа Інтернет

Зображення: мережа Інтернет

З українським супутником дистанційного зондування Землі "Січ-2-30", управління якого відбувається з бази Національного центру управління та випробувань космічних засобів (НЦУВКЗ) у Дунаївцях, немає стабільного зв’язку.

13 січня пуск пройшов успішно, як і відокремлення апарату від ракети-носія Falcon 9 від SpaceX. Але вже 27 січня пресслужба ДП "КБ "Південне" - розробників апарату – повідомила про проблеми.

Ряд зовнішніх чинників, пов’язаних з особливостями кластерного запуску, не дозволив встановити стійкий зв'язок з космічним апаратом під час критично важливих перших сеансів і забезпечити своєчасну побудову його штатної орієнтації.

Унаслідок цього сонячні батареї супутника не отримують достатньої кількості світла, що може призвести до їх розрядження.

Через це фахівці перевели супутник "Січ-2-30" в енергозберігальний режим.

Моделювання динаміки руху космічного апарата по орбіті з урахуванням впливу зовнішніх факторів (взаємодії космічного апарата з магнітним полем Землі, гравітаційних та аеродинамічних впливів) свідчить про те, що протягом 1-2 місяців просторове положення стане сприятливим для накопичення достатньої кількості електроенергії, що дасть можливість привести орієнтацію до штатної.

Ситуація із запуском українського супутника є "нештатною, але зрозумілою і не критичною". Остаточно його стан вдасться з’ясувати через два місяці після льотних випробувань. Про це заявив очільник Державного космічного агентства України Володимир Тафтай в інтерв’ю Суспільному.

Він пояснив, що причин нештатної ситуації із "Січ-2-30" кілька: це і розташування самого супутника під час його виведення, і кількість супутників, які виводились одночасно з українським - 105.

За оцінкою Андрія Колесника, ексрадника голови Державного космічного агентства, шанси на повернення супутника до ладу - практично нульові.

У коментарі для "Forbes" він також зазначає, що, ймовірно, звʼязок зірвався через проблеми із програмним забезпеченням.

Цю версію спростовує Костянтин Білоусов, головний конструктор та начальник проєктно-конструкторського бюро космічних апаратів у "Південному".

Білоусов каже, що головна проблема кластерного запуску - у конфлікті частот звʼязку. "Січ-2-30" вийшов на орбіту в тісному скупченні апаратів навколо, а своїх двигунів для подальшого маневрування у нього немає.

Через це на Землі хоч отримують сигнал, але його інформаційна складова дуже спотворена. У перші дні роботи це не дозволило виставити правильну орієнтацію.

Режим енергозбереження розрахований саме для таких ситуацій, а наші фахівці впевнені, що у найближчі один-два місяці зовнішні сили на кшталт впливу гравітації та аеродинаміки дадуть шанс зарядити батареї до потрібного рівня, – каже конструктор.

У разі успішного відновлення роботи, "Сі-2-30", в основному, буде проводити фотографування поверхні Землі. Його роздільна здатність - 7,8 метра на піксель. Це гірше, ніж у передових сучасних апаратів з роздільною здатністю 30 сантиметрів, але дозволить проводити картографічні роботи та оперативніше реагувати на стихійні лиха.

Маріна Мельник

Читайте також:"На Кам'янеччині горів житловий будинок".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#супутник #космос #космічні польоти #зв'язок
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...