• Головна
  • Чи соборна Україна сьогодні: думки кам’янчан
11:13, 22 січня 2022 р.

Чи соборна Україна сьогодні: думки кам’янчан

Фото: мережа Інтернет

Фото: мережа Інтернет

Уже 23 роки поспіль, 22 січня, наша країна відзначає важливу подію, а саме - День соборності України. День проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки.

З історії знаємо, що саме Акт Злуки увінчав соборницькі прагнення українців – Наддніпрянщини та Наддністрянщини (середини XIX століття). Це була основоположна подія для українського державотворення.

Чому ж Україна була проголошена соборною в 1919 році, а почали відзначати цей день лише в 1990?

Вперше українська незалежність була проголошена у XX столітті 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради, а вже за рік (22 січня 1919 року) на Софійському майдані в Києві відбулася не менш вагома подія – об’єднання Української Народної Республіки (далі – УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (далі – ЗУНР) в одну державу. Внаслідок невдач Української революції 1917-1921 років державність зберегти не вдалося. І як результат, упродовж XX століття українці змушені були кількаразово відновлювати її в боротьбі.

Та саме, 24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України. Його підтримали українці на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року. Ця подія стала відправною точкою для відліку історії сучасної української державності. Утім, історики цілком справедливо відзначають, що 24 серпня 1991 року насправді відбулося відновлення державної незалежності України.

За період незалежності України у цього важливого свята з’явилися свої традиції, одна з них - "живий ланцюг".

21 січня 1990 року патріотичні сили організували "живий ланцюг" між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом, як символ духовної єдності людей східних і західних земель України.

Загалом, ідея соборності завжди була актуальною для українців. І по сьогоднішній день це питання хвилює нас, тому редакція сайту "3849.com.ua" вирішили запитати жителів Кам’янця-Подільського наступні питання:

Що ви знаєте про День соборності України? Як ви розумієте значення слова "соборність"? Чи вважаєте ви Україну соборною зараз?

І ось що почули у відповідь.

"День соборності відзначають з 1999 року, коли Україна стала єдиною. Соборність від слова зібрати. Тобто зібрані в одне ціле. У зв'язку з тим, що частина України сьогодні відрізана і настрої людей у тій частині не на об'єднання, я не можу сказати, що сьогодні Україна соборна", - Віктор 37 років.

"22 січня відзначають День соборності України. Його почали відзначати, коли був проголошений Акт Злуки УНР та ЗУНР, коли об'єдналися північ, південь, захід, схід. Соборність для мене - це єдність нашої країни, але не лише територіальна, а й народна. Зараз, на жаль, я не вважаю Україну соборною, оскільки Республіка Крим, поки що окупована Російською федерацією", - Надія 20 років.

"У цей день святкують важливу історичну подію для українського народу. Вона має важливе політичне значення, об‘єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної, для утворення єдиної української держави. Термін "соборність" можна замінити словом "єдність" або "об‘єднання". Національна єдність є не тільки базовою цінністю, а й обов’язковою передумовою успішного спротиву зовнішній агресії. Так, Україна є соборною. І ми маємо бути вдячними за це, зокрема, і подіям, які відбулися 22 січня 1919 року, адже вони є історичним актом об’єднання українських земель в єдину державу. Саме ці події, а не приєднання Західної України до СРСР 1939 року, є підставовими для історії новітнього українського державотворення", - Анастасія 19 років.

"22 січня відзначають День соборності України. Це свято відіграло велику роль для нашої Україні, оскільки поєднало в 1919 році народну республіку (УНР) і Західноукраїнську народну республіку. Соборність це не "собор", хоча також поєдналась Україна в духовному плані, для мене соборність - це єдність України попри все. Скоріше ні, ніж так, бо багато областей вже відколюються від України і бажають бути незалежними", - Євген 26 років.

"Що це за свято - не знаю. Щось неважливе, адже немає державного вихідного. Соборність в мене асоціюється із єдністю. Єдністю нації для досягнення спільних цілей. Якщо я правильно розумію поняття "соборності", то ні. Так історично склалось, що кожен тягне у свою сторону. Насправді вихід є із цієї ситуації, але тим, хто мав би цим займатися це не цікаво (не відповідає їхнім інтересам)", - Леонід 44 роки.

Як бачимо, думки досить схожі, але водночас і різні. А як щодо вас, чи вважаєте ви соборною Україну сьогодні?

Катерина Маланчина

Читайте також:"Гуменецька громада вдало реалізувала державні кошти".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Політична криза у Кам'янці-Подільському.
проголосували 484 відвідувачів
Розпустити міську раду.
64,5%
Висловити недовіру міському голові та достроково припинити його повноваження.
13,8%
Переобрати усіх: і мера, і міських депутатів.
14,7%
Мене все влаштовує, нікого переобирати не потрібно.
4,8%
Я не цікавлюсь політикою.
2,3%
#День соборності #думка #свято #об'єднання
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...