• Головна
  • Рак не вирок. Інтерв'ю з кам'янецьким лікарем-онкологом Артуром Савицьким
10:38, 4 лютого 2021 р.

Рак не вирок. Інтерв'ю з кам'янецьким лікарем-онкологом Артуром Савицьким

Фото: мережа Інтернет

Фото: мережа Інтернет

4 лютого - Всесвітній день боротьби з раком. Ця дата була проголошена "Міжнародним союзом з боротьби з онкологічними захворюваннями" - Міжнародним союзом проти раку або UICC. Мета цього дня в усьому світі - це підвищення обізнаності людей про онкологічні захворювання. Рак – це одне з найстрашніших і небезпечних захворювань нашої сучасності.

Оскільки, саме вчасне виявлення хвороби та профілактика запобігає масовій захворюваності, ми вирішили розповісти вам якомога більше про онкологію. Що робити, щоб не захворіти? Які симптоми раку? Методи обстеження та статистика захворювань у нашому місті.

Про все вище сказане та про багато іншого, ми говорили з лікарем-онкологом Кам'янець-Подільського лікувально-діагностичного консультативного центру - Савицьким Артуром Миколайовичем.

Артуре Миколайовичу, який у вас стаж роботи?

- Стаж роботи з 1991 року, тобто 30 років.

Розпочнімозі статистичних даних. Скільки виявлено онкологічних хворих за 2020 рік у Камянці-Подільському?

- У зв'язку з тим, що були певні карантинні заходи, кількість хворих - за 2019 було виявлено 295, то за 2020 рік - 211, тобто приблизно на 80 хворих виявлено менше. Однак це не каже про те, що відбулося суттєве покращення здоров'я населення, скоріше на таку статистику вплинуло недовиявлення хворих, через те, що з певних причин пацієнти менше контактували зі своїми дільничними лікарями. Відповідно до нових правил існування закладу, ми приймаємо хворих за скеруванням дільничних лікарів. Тобто, через те, що люди менше відвідували заклад, менше зверталися до своїх лікарів, ми й маємо такі цифри, з одного боку. З іншого боку, коли ми говоримо про те, що кількість хворих зменшилася, то насправді маємо таку ситуацію, що збільшилася кількість хворих у занедбаному стані. Мається на увазі третя, четверта стадія захворювання. Тобто фактично перед новим роком до нас зверталися люди в такому стані, коли вони вже лікуванню не підлягають, тобто за ними просто доглядають і дають знеболювальні препарати.

Статистика візуальної форми злоякісних пухлин:

  • захворювання молочної залози - того року було 36 випадків, цього року - 32.
  • захворювання шкіри - було 34 випадки, стало 14.
  • рак прямої кишки - виявлено 12 хворих.

Це ті випадки захворювань, які не вимагають відносно складних методів діагностики, а їх можна виявити неозброєним оком.

Хто частіше хворіє на онкологію, старші чи є молоді пацієнти, чоловіки чи жінки?

- Знаєте,раніше, коли я починав свою кар'єру,вважалось, що злоякісна пухлина є хворобою старечого віку. Зараз ми починаємо реєструвати злоякісні пухлини у людей від 30-ти років і старше. Але якщо ви глянете на звернення через Інтернет, соціальні мережі про дітей, які потребують лікування за кордоном - то стає зрозуміло, що ця проблема не залежить від віку і близька до нас всіх.Якщо говорити про стать, то однаково хворіють люди і чоловічої, і жіночої статі.

Я чула, що часто онкологи не люблять називати онкологічні захворювання "раком", чому? І чи це стосується Вас?

- Ну не знаю, не знаю. Дивіться, слово "рак", воно ріже слух самому пацієнту, по-перше. По - друге, дивлячись як хворому це пояснити.

Як діагностувати у себе рак, які перші симптоми?

- Діагностувати в себе онкологію і тяжко, і не тяжко.Перші симптоми це:

  • не мотивована втрата ваги;
  • зміна кольору шкірних покривів;
  • наявність пухлини - неподібних утворень в тих місцях, де їх не має бути;
  • кров'янисті виділення з тих отворів тільки, з яких вони не повинні бути.

Але основні симптоми - це саме втрата ваги і зміна кольору шкіри.

Як і де у Кам'янці-Подільському можна обстежитися на наявність онкологічних захворювань, і на платній чи безкоштовній основі?

- Для того, щоб знати - є в тебе рак чи ні, є такі обов'язкові скринінгові методи обстеження:

  • це флюорографія, яку ви можете зробити за скеруванням дільничного лікаря;
  • загальний аналіз крові, який так само ви зможете зробити за скеруванням дільничного лікаря.

Якщо є перші симптоми, то потрібно звертатися до свого дільничного лікаря та брати в нього направлення на ті чи інші обстеження, залежно від симптомів.

Що ж до жінок, відвідування лікаря гінеколога для них не вимагає обов'язкового скерування, жінки мають право ходити до лікарів, яким вони довіряють.

Гаастрофіброскопія безкоштовна за скеруванням дільничного лікаря (при віці хворого після 50 років). За висновками Національної служби безпеки здоров'я України до 50 років обстежитись можна лише за кошти пацієнтів, після 50 послуги відшкодовуються.

Тобто поки ти молодий - маєш платити за лікування і обстеження сам?

- Можливо в нашій країні все зміниться на краще.

Як реагувати на сам діагноз, тобто, коли тобі кажуть "У вас рак...", що робити?

- Починати лікуватися! Розумієте, рак перестав бути страшним вироком. Медицина зробила досить великий крок вперед в лікуванні онкологічних захворювань, але потрібно пам'ятати чим раніше почнеться лікування, тим більше буде шансів на одужання і тим менш травматичне воно буде. Як то кажуть - хто раніше сів у потяг, той і приїхав швидше.

Все ж таки, рак це вирок, чи це діагноз?

- Це діагноз, але це діагноз який не заведено афішувати, така сама ситуація як з ковідом. Перші випадки ковіду, на людей дивились, як на джерело великої небезпеки. Так само з пухлинами - це не є вирок, за умови своєчасного початого лікування. Можна почути в побуті, що там сусід помер від раку, дуже прикро, але насправді ніхто не знає скільки він ходив з цим раком. Тобто потрібно слідкувати за своїм здоров'ям.

Тобто, як висновок можемо сказати, що все в наших руках! Кожна людина має слідкувати за своїм здоров'ям і своїм тілом. У випадку з онкологічними захворюваннями все так саме, чим швидше їх виявити, тим більше шансів вилікуватися. Не такий вже рак страшний, якщо ти вчасно його діагностуєш і почнеш лікувати! Усім здоров'я!

Читайте також:"Депутати Кам'янець-Подільського району отримали "почесне" місце у "реєстрі корупціонерів".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#рак #онкологія #лікар #хвороба #лікування
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...