• Головна
  • В очікуванні холодів: якою буде ціна на газ та як можна зекономити?
10:53, 23 вересня 2019 р.

В очікуванні холодів: якою буде ціна на газ та як можна зекономити?

Фото: "vinnitsa.info"

Фото: "vinnitsa.info"

Менеджер з комунікацій НАК Нафтогаз Роман Іванченко розповідає про те, як зміниться ціна на газ після реформи ринку, про програму "Газовий запас" для побутових споживачів та в яких областях тепловиробники-боржники можуть зірвати початок опалювального сезону.

Від чого залежить ціна? Структура газового ринку.

На сьогодні український ринок газу, по-суті, поділяється на два сегменти.

Перший - це сегмент комерційних споживачів (від заводів та офісних центрів до найменших кіосків). Тут покупці вільно обирають постачальників, є величезна кількість продавців (зокрема і відомих європейських трейдерів). Ціна - визначається балансом попиту та пропозиції, динамічно змінюється та відображає ситуацію на ринку. Як правило, взимку збільшується, а влітку - знижується. Все - як і в країнах ЄС. До речі, сезонним зниженням активно користуються завбачливі промислові споживачі - купують газ наперед та закачують його до сховищ, щоб використати пізніше - взимку.

Другий - це сегмент, до якого належить населення, виробники тепла та деякі інші споживачі. Тут, протягом багатьох років, держава регулювала ціни та встановлювала багато інших правил. Згідно з рішенням уряду, цінове регулювання в цьому сегменті діятиме до 1 січня 2020 року. Яким чином воно працює зараз?

Ціна газу для населення та інших споживачів наразі розраховується в щомісячному режимі на основі 4 показників:

  • Ціни, за якою Нафтогаз продавав газ промисловим споживачам у попередньому місяці.
  • Середньої ціни імпорту газу в Україну за попередній місяць (дані МЕРТ).
  • Середньозваженої ціни продажу газу на Українській енергетичній біржі за попередній місяць.
  • Ціни, визначеної урядовою постановою №867 від 19 жовтня 2018 року.

З цих чотирьох цифр обирається найменша - саме за нею протягом місяця й продається газ населенню. Ціну можна подивитися на сайті. Таке правило працюватиме до кінця поточного року.

Як зміняться ціни на газ після 1 січня 2020 року?

З січня - цінове регулювання більше не діятиме, ціна на газ для населення повністю відображатиме ситуацію на українському ринку газу. Значну частину газу Україна закуповує в Європі, тому є сенс звернути увагу на те, які очікування щодо зимових цін є на європейських біржах. Наразі ринок очікує підвищення цін на газ взимку, як мінімум, в 1,5 рази, порівняно з літніми цінами. Цієї зими ще й додаються ризики, пов’язані з можливим перериванням Росією транзиту газу до Європи. Звісно, реальні цифри будуть відомі лише взимку та повністю визначатимуться ринковою ситуацією на той момент.

Програма "Газовий запас" - газ за вигідною ціною

Щоб захистити побутових споживачів від сезонного коливання цін, Нафтогаз розробив пропозицію "Газовий запас". Це можливість для населення купити газ на зиму за вигідною літньою ціною. Такі пропозиції - давно вже норма для промислових споживачів, але для населення - це новинка. Очікується, що "Газовий запас" дозволить зекономити до 25% на вартості газу в опалювальному сезоні - але точна цифра залежатиме від ринкової ситуації. Передовсім "Газовий запас" вигідний для споживачів, які використовують газ для підігріву води та опалення.

Відпускна ціна Нафтогазу в межах пропозиції складає 5849,3 грн за тис. куб. м (без урахування вартості транспортування, розподілу і 2,5% надбавки постачальника). Кожен клієнт може закупити на цих умовах до 25 тис. куб. м газу, чого достатньо для проходження всього опалювального сезону.

Як скористатися пропозицією "Газовий запас"

До 25 вересня звернутися до Центру обслуговування клієнтів свого постачальника газу, підписати додаткову угоду та внести 100% передплату за обраний обсяг. З урахуванням надбавки постачальника ціна складе 5995,53 грн за 1 тис. куб. м.

Взимку - просто використовувати передплачений обсяг газу. При цьому оплачувати потрібно буде тільки за транспортування та розподіл конкретно спожитого у відповідному місяці обсягу. Для різних регіонів - це різна сума (залежить від тарифу конкретного облгазу). Для прикладу, в Київській області - це наразі 869,27 грн за 1 тис. куб. м.

Якщо ситуація на ринку складеться таким чином, що газ на стандартних умовах коштуватиме дешевше, ніж придбаний в межах "Газового запасу" - клієнт не програє. В такій ситуації газовий запас буде "відкладено" на наступні місяці, а в цьому конкретному місяці - споживач зможе купити газ за звичайною процедурою та за наявною нижчою ціною. Є й інший варіант - якщо клієнт захоче, то гроші на оплату цього місяця за нижчою поточною ціною "перекинуть" з його газового запасу. Зараз Нафтогаз узгоджує цей варіант з регіональними газзбутами.

Якщо споживач протягом дії "Газового запасу" (з 1 жовтня по 1 квітня) не використає увесь придбаний обсяг - він зможе повернути залишок коштів, або використати їх в якості передоплати за подальше постачання газу.

Пропозиція Нафтогазу діє у всіх регіонах України, до неї приєдналося більшість газзбутів.

Наразі пропозицією "Газовий запас" скористалося вже більше 26 тисяч українських родин, які придбали більше 35 млн куб. м. газу. Щодня ці цифри зростають.

Тепловиробники-боржники: від Одеси до Кривого Рогу

Як уже згадувалося, наразі виробники тепла (як і населення) купують газ на регульованих умовах.

Для того, щоб без проблем його отримувати, їм необхідно дотримуватися визначених законодавством вимог. Передовсім, це означає вчасно розраховуватися за уже використаний газ. Рівень розрахунків не повинен падати нижче 90%, а якщо в підприємства виникли тимчасові негаразди - воно має підписати з Нафтогазом договір про реструктуризацію, або виплату боргу - та ретельно його дотримуватися.

З 1316 підприємств-тепловиків абсолютна більшість дотримується вимог законодавства, не мають проблем з газопостачанням та, ймовірно, вчасно і без проблем розпочнуть опалювальний сезон.

Водночас, серед тепловиробників наразі також є 133 боржника, які не виконують вимоги законодавства для отримання газу. Серед таких, наприклад, КП "Теплопостачання міста Одеси", яке заборгувало за газ понад 820 млн грн та АТ "Криворізька теплоцентраль", що заборгувало НАК "Нафтогаз України" більше 1,7 млрд грн.

Крім того, наразі є низка підприємств, які зірвали виконання договорів реструктуризації та виплати боргу за накопиченими раніше боргами. Серед цих підприємств, наприклад, КП "Смілакомунтеплоенерго". Минулого року напевне вся країна чула про проблеми з початком опалювального сезону у цьому місті, проте місцева влада, на жаль, так і не зробила належних висновків.

Нафтогаз щотижня публікує на своєму сайті інформацію про тепловиків, борги яких ставлять під загрозу вчасний старт опалювального сезону.

Що ж стосується сумлінних тепловиробників - то уряд та Нафтогаз наразі опрацьовують питання поширення на них пропозиції "Газовий запас". Це дасть можливість скористатися перевагами ринку та низькими літніми цінами на газ не лише споживачам з індивідуальним газовим опаленням та теплопостачанням, але й мешканцям будинків з централізованими системами опалення.

"Vox Connector", спеціально для "3849.com.ua" - Сайту міста Кам'янця-Подільського.

Читайте також:"У хмельницькому аквапарку отруїлись люди: серед постраждалих є кам'янчани"

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#газ #опалення #Vox Connector
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...