Кір: спалах чи епідемія, або Яка ситуація із кором у Хмельницькій області

Фото: "UA.NEWS"

В Україні третій рік триває епідемія кору, на Хмельниччині – другий.

Процес розпочався у 2018 році з чергового періодичного підйому захворюваності (попередні підйоми були в 2006 та 2012 роках). Проте, він не закінчився в 2018 році, а навпаки набирає обертів.

Якщо у 2017 році в Хмельницькій області було зареєстровано 11 випадків кору, то у 2018 – 1324, захворюваність зросла в 120 разів і поширилась по всіх регіонах області. А в січні поточного року вже захворіло 984 особи, що в 31,7 рази більше ніж за січень 2018 року. Сьогодні, фактично, мова йде про виникнення 35 нових випадків кору щоденно, повідомляє лікар-епідеміолог ДУ "Хмельницький обласнийлабораторний центр МОЗ України" Л. Калінер.

Ця статистика свідчить про епідемію. Для наочності, дозволю собі нагадати стандартні визначення.

Спалах – короткочасне раптове підвищення інфекційної захворюваності на обмеженій території, в обмеженій групі людей (колектив, населений пункт), коли випадки захворювань пов’язані між собою спільним джерелом збудника інфекції або чинником передачі в межах інкубаційного періоду з обмеженим поширенням у часі й на території.

Епідемія – наростання захворюваності населення на певне інфекційне захворювання, що прогресує в часі та просторі у межах конкретного регіону, зі значним (у 3-10 разів) перевищенням епідемічного порогу або рівня спорадичної захворюваності, з формуванням множинних епідемічних осередків.

Зростання захворюваності на кір було прогнозованим, особливо в контексті низьких, таких, що не відповідають рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я (95-98%) обсягів виконання профілактичних щеплень в останні 5-7 років.

Малюнок 1. Охоплення щепленнями проти кору, паротиту, краснухи за даними Укрвакцина (у відсотках)

Малюнок 2. Охоплення щепленнями проти кору, паротиту та краснухи в Хмельницькій області (у відсотках)

І це не факт, що всі підлягаючі щепленням зараховані до плану профілактичних щеплень. Так, у 2018 році було заплановано на ревакцинацію 6939 дітей, старше 6 років, а ревакциновано – 8045. Наведені факти свідчать, що в області, як і в України, на фоні низького рівня охоплення щепленнями, відбулось накопичення значного прошарку неімунних до збудників кору, що сформувало умови для виникнення епідемії.

Таблиця 1. Віковий розподіл та щеплювальний анамнез захворілих на кір у 2018 році в області

Табличні дані також підтверджують недоліки в проведенні планових щеплень. Так, у віці 1-4 роки захворіло 172 дитини; всі вони мали б отримати 1 дозу КПК, а вакциновано було лише 31 дитина. У віці 5-9 років на кір захворіло 209 дітей; майже всі вони повинні були отримати 2 дози вакцини, проте, фактично таких лише 23 дитини. У всіх старших вікових групах спостерігається аналогічна картина. Звертає на себе увагу той факт, що серед 1324 захворілих 583 особи були щеплені трьохкомпонентною вакциною, в тому числі 407 – дворазово.

Чому хворіють щеплені? Це питання неоднозначне та потребує більш детального вивчення. Відомо, що є невелика кількість людей, яка при вакцинації не виробляє імунітет через особливості власного організму.

У певній кількості осіб щеплення написані в медичній документації, але не зроблені. Сьогодні в структурі захворілих, питома вага дорослих перевищує захворюваність серед дітей. У дорослих, після останнього щеплення пройшло 10 і більше років, що призвело до зниження титрів антитіл в сироватці крові і не дало змогу повністю нейтралізувати вірус кору. Зазначеним можна частково пояснити випадки захворювань кором серед щеплених.

До речі, можна визначити свій імунний статус; ці дослідження проводить вірусологічна лабораторія ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України" (завідувачка Яворська Л.Д.; тел. 752386).

Щеплювати потрібно якісними вакцинами. На якість вакцини впливають умови зберігання та транспортування. Зазвичай, акцентується увага на дотриманні "холодового ланцюгу" при вищезазначених операціях. Проте, треба пам’ятати, що вакцина проти кору чутлива до світла. Пряме сонячне випромінювання руйнує вірус за декілька хвилин (вірус кору полюбляє низькі температури та темряву).

Існує 23 генотипи вірусу кору, які об’єднані в 8 груп: А,B,C,D,E,F,G,H. Етіологічним чинником епідемії 2006 року став вірус кору D6. На Хмельниччині у 2018 році від хворих був ізольований вірус кору B3 та D8. Для виробництва вакцини проти кору використовується вірус генотипу А (штам Edmonston), який вперше був створений у 1954 році.

Враховуючи багаторічне використання для виробництва вакцини штамів генотипу А, а також збільшення випадків захворювань серед щеплених, питання створення перехресного імунітету, викликаного вірусами різних генотипів, потребує подальшого вивчення. Однак, це питання вже для науковців.

Але, все ж таки, більше 60% усіх захворілих на кір не були щеплені. Тому, виявити усіх не щеплених і, при відсутності проти показів, терміново, до того як вони попадуть у вогнище, щепити їх – першочергове завдання, тим більше, що для проведення термінової вакцинації серед контактних не має в наявності ні протикорової моновакцини, ні навіть трьохкомпонентної.

В подальшому, з метою недопущення ситуації, яка склалася, необхідна довга рутинна праця по підвищенню обсягів виконання профілактичних щеплень і доведення їх до показників, рекомендованих ВООЗ: 95-98%.

Читайте також:"На Кам'янеччині актуальна загроза захворюваності людей на сказ"

кір епідемія
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
У п'ятницю, 13 вересня, у стінах Старого замку, в рамках III Міжнародного кінофестивалю "Бруківка, відбулась прем'єра грандіозного світлове 3D-шоу. О 22:00 на Кармалюковій башті відбулось театралізоване світлове 3D-шоу "Хроновояжер Леварій і проклята Аурінія" за участю театру "ЛІНК" та вогняного шоу. Вистава стала експериментальним поєднанням та взаємодією героїв 3D проекцїї з живими акторами. Над проектом працювали професійний віджей України Юрій Гурін, а...
Суспільство
13 вересня у Подільському державному аграрно-технічному університеті було проведено спеціальне тренування з цивільного захисту на тему: "Дії керівного складу, служб, формування цивільного захисту, персоналу і студентів університету при виникненні пожежі у головному корпусі, та ліквідації терористичної загрози ( мінування приміщень) університету". Оголошено та проведено збір голів та членів комісії з питань НС (надзвичайних ситуацій), з питань евакуації, ке...
Пригоди
13 вересня рятувальники ліквідували пожежу допоміжної споруди житлового сектору в селі Кам'янка Кам'янець-Подільського району. До гасіння залучалось сім чоловік особового складу та дві одиниці спецтехніки, повідомляє прес-служба "Служби порятунку 101 Кам'янеця-Подільського". Травмованих та загиблих на пожежі не виявлено. Причина пожежі наразі встановлюється. Фото: "Служба порятунку 101 Кам'янець-Подільський" Читайте також: "У міст знову хочуть забрати пайо...
Влада
Парламент хоче скасувати пайову участь  - Асоціація міст України закликає не позбавляти громади важливого джерела доходів. Якщо відповідний законопроєкт буде прийнято у другому читанні, міста Хмельниччини втратять значні кошти. До прикладу, Кам’янець-Подільський може втратити більш як 2,7 млн грн, а Славута – понад 1,6 млн грн (на основі даних надходжень цього внеску до міського бюджету за 2018 рік). Голова Асоціації міст України Віталій Кличко у листі до...
Освіта
Суттєве значення в патріотичному вихованні має фізична підготовка молоді. День фізичної культури і спорту, який відзначається в другу суботу вересня покликаний засобами спортивно-масової та фізкультурної роботи виховувати молоде покоління національно-свідомими громадянами-патріотами. Всім відомо, що найціннішим скарбом для людини є здоров’я. А кращим другом здоров’я був і залишається спорт. Тому, напередодні Дня фізичної культури та спорту у бібліотеці-філ...
Суспільство
Питання забруднення повітря у Кам'янці-Подільському піднімалось неодноразово, адже через це страждає здоров’я людей. 76 сесія Кам’янець-Подільської міської ради видалась напруженою, на розгляд депутатів виносились питання, які спровокували активні обговорення та дискусії. Дана сесія розтягнулась на два дні, адже за один не встигли розглянути всі питання. 12 вересня до сесійної зали завітали мешканці мікрорайону Жовтневого із проханням врегулювати роботу ас...
Спецтема
Команда сайту "3849.com.ua" продовжує недільну рубрику "ТОП-7 новин тижня", які Ви могли пропустити. Ми піклуємося, щоб наші відвідувачі були поінформовані з усіх питань. 1. На Кам'янеччині двоє чоловіків скоїли два вбивства В обох випадках потерпілі від отриманих травм померли. Чоловіків затримали в порядку ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України. Їм може загрожувати до 10 років позбавлення волі. 2. Забудова на Соборній: кам'янчани проти підз...
Благодійність!
40-річному мешканцю Кам'янеччини Сімірязєву Руслану Миколайовичу потрібна фінансова допомога на дороговартісну операцію та терапію. Руслан Сімірязєв проживає у селі Голосків Кам'янець-Подільського району. Хороший чоловік, люблячий батько двох синів, молодшому 5 років, а старшому 18. До небайдужих звертається родина хворого чоловіка, адже позаду півтора роки боротьби зі страшною хворобою:  Можливо мене хтось знає, я Галампета Леся Анатоліївна, у нашій сім'ї...
Суспільство
13 вересня на базі Центру розмінування Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України завершився спільний тижневий курс підготовки військовослужбовців Збройних Сил Федеративної Республіки Німеччини та Збройних Сил України за напрямком розмінування та знешкодження вибухонебезпечних предметів. Протягом тижня військовослужбовці Центру розмінування та їх колеги з Бундесверу обмінювалися досвідом виконання робіт з розмінування та методикою...