POS-система – це готовий комплект обладнання для автоматизації торгових операцій. Всі пристрої інтегровані між собою і розміщені таким чином, щоб забезпечити максимальну зручність для продавця і оперативність обслуговування клієнтів. Найчастіше комплексні рішення використовуються там, де важлива продуктивність і швидкість роботи касового вузла, - у торговельних підприємствах з високою пропускною спроможністю, супермаркетах, ресторанах, їдальнях, обслуговуючих компаніях. Також є бюджетні моделі для мікробізнесу (мінімаркети біля дому, бутіки і павільйони в ТЦ).

Розглянемо особливості POS-системи: що це таке, які завдання виконує і як вибрати оптимальний варіант, щоб підвищити ефективність продажів і не переплачувати за зайві опції.

POS-система для маленького магазину і гіпермаркету: види і характеристики

POS-система комплектується функціональними пристроями, кожен з них відповідає за конкретну операцію. POS-комплект виконує стандартні функції:

  • передача інформації ОФД,
  • створення і роздруківка чеків,
  • надсилання на e-mail або абонентський номер (за запитом клієнта).

При цьому комплекс справляється з тими завданнями, для яких не підійде стандартна онлайн-каса або смарт-термінал. Зокрема, він забезпечує безперебійну роботу навіть в умовах інтенсивної та безперервної експлуатації протягом зміни. Основні переваги:

  • компактність;
  • зручність у розміщенні навіть на обмеженому просторі;
  • робота з будь-якими державними системами;
  • економія коштів власника (готовий комплект пристроїв коштує дешевше, ніж кожен окремо);
  • гнучкість – у разі виходу з ладу одного елемента не доведеться розбирати обладнання (як у POS-терміналі), достатньо замінити несправну частину (наприклад, сканер або друкувальний блок).

Склад POS-системи

Традиційно POS-комплекс містить у собі екран касира і спеціальний POS-комп'ютер (системний блок) – обчислювальний центр з ОС (Windows або Linux), касовим і товарообліковим ПЗ. Комп'ютери бувають двох типів: окремий модуль (у вигляді коробки) або суміщений з монітором (у вигляді моноблока). Також до комплекту входять:

  • Фіскальний реєстратор (ФР). Це ключовий елемент касового обладнання, який відповідає за друк чеків, зберігання і передачу інформації ОФД. Оснащений принтером чеків і фіскальним накопичувачем (може йти в комплекті або купуватися окремо).
  • Клавіатура. Більшість комплектів поставляються з програмованою POS-клавіатурою. Користувач самостійно задає команди для клавіш або їхніх комбінацій, може змінювати і додавати опції для зручності та економії часу.
  • POS-монітор, ФР і клавіатурна панель – базова (мінімальна) комплектація POS-системи для маленького магазину або павільйону. Решта пристроїв можуть входити в ПАК опціонально або купуватися окремо:
  • Сканер штрихкодів. Вид скануючого пристрою залежить від формату торгівлі. Дрібним роздрібним точкам підійдуть дротові та бездротові ручні сканери. У гіпермаркетах, як правило, використовують вбудовані іміджери. Деякі моделі об'єднують у собі сканер і.
  • Дисплей покупця. Це компактний екран, що відображає 1-4 рядки корисного для клієнта тексту: найменування продукції, вага, кількість, вартість покупки тощо.
  • Грошовий ящик. У складі POS-систем найчастіше використовують горизонтальні автоматичні скриньки з аварійною кнопкою, що відкриваються за сигналом каси.
  • Кардрідер. Для сканування банківських карт та інформації з мобільних пристроїв використовуються стандартні банківські термінали (для еквайрингу) або PIN-пади. Деякі клавіатури оснащені сканером магнітних карт.
  • Прикасові ваги. У маленьких магазинах апарат для зважування встановлюють поруч із касою, а в гіпермаркетах його вбудовують у робоче місце касира, і він автоматично надсилає інформацію в POS-систему.

Усі комплексні рішення можна умовно розділити на дві категорії: збірні та монолітні. У першому випадку основні елементи (ФР, комп'ютер і клавіатура) об'єднані в одному корпусі. У другому – елементи підключені до ПК через USB-порт, RS-232, RJ45 та інші інтерфейси. Деякі системи йдуть у комплекті з комутатором (хабом), до якого підключаються периферійні пристрої.