шлюбний договір

Щорічно багато тисяч молодих пар обмінюються обручками, вступаючи в офіційні шлюби. Однак, як не сумно визнати, неабияка кількість шлюбних союзів після декількох років (а іноді й десятиліть) існування розпадається, і подружжю доводиться ділити нажите під час шлюбу майно – нерухомість, побутову техніку, банківські вклади та інше.

Навіщо потрібен шлюбний договір?

Щоб уникнути можливих конфліктів з приводу поділу майна, подружжю корисно відразу після вступу в шлюб укласти між собою так званий шлюбний договір – документ, в якому буде детально описано, як буде поділено всі активи подружжя в разі, якщо ті захочуть розірвати свій союз.

Шлюбний контракт дійсний лише для осіб, які перебувають в офіційно зареєстрованому шлюбі, і тільки коли він завірений нотаріусом. Такий документ може складатися як з кількох рядків, так і з декількох сторінок.

Порядок укладення такої угоди між подружжям, її форма та зміст регулюються не однією нормою закону, крім того, досвічені адвокати також знають актуальну судову практику щодо їх виконання. Щоб ви були впевнені, що все прописано правильно, і що захищаються саме ваші інтереси, то в такому випадку краще замовити професійному юристу скласти шлюбний контракт за вашими вихідними даними і побажаннями.

У багатьох цивілізованих країнах Європи шлюбні договори досить давно стали невід'ємними атрибутами сімейних союзів, укладення яких аж ніяк не перешкоджає щасливому спільному життю подружжя.

Умови шлюбного контракту

У шлюбній угоді можуть міститися не тільки умови поділу спільно нажитого майна, але і те, хто з подружжя і в якій мірі візьме на себе витрати на утримання їх неповнолітніх дітей або старих батьків.

У практиці української юриспруденції існують деякі заборони щодо шлюбних договорів – цей документ не може відводити всі активи одній зі сторін контракту, залишаючи при цьому іншу ні з чим. Також в цьому договорі не можна вказувати, з ким із подружжя будуть жити їхні спільні діти.

Шлюбний договір оберігає від "шлюбів за розрахунком"

Повсюди шлюбні контракти укладають власники заводів, корпорацій, багаті бізнесмени, щоб їх другі половинки при розлученні не відхопили надмірну велику кількість власності, до створення якої не мали ніякого відношення. Такий документ частково оберігає заможних громадян і громадянок від можливих «шлюбів за розрахунком».

Але в шлюбних договорах згадуються не тільки квартири, автомобілі та банківські рахунки – туди можна вносити також:

  • столовий сервіз,
  • побутову техніку,
  • і навіть домашніх тварин.

Майно, не згадане в шлюбному договорі, при розлученні традиційно ділиться умовно порівну.

Як шлюбний контракт може бути скасований

Шлюбний контракт може бути розірваний, якщо на те є згода обох сторін. Він може бути анульований судом за заявою однієї сторони, якщо один із подружжя заявить, що підписував (ла) його під впливом погроз, шантажу.

В інших випадках всі спірні питання щодо розірвання, визнання недійсним чи примусового виконання умов шлюбного контракту вирішуються у судовому порядку.