Назва компанії та логотип зарезервовані шляхом реєстрації торгової марки в патентному відомстві. Хоча закон нікого до цього не примушує, багато компаній обирають такий формальний захист.

Як перевірити, чи є ім’я запатентованим?

Коли вже пройдено всі процедури та виконана оцінка патенту, патентне відомство видає охоронне свідоцтво, в якому ви будете вказані як єдиний власник прав на торговельну марку. Все буде додатково занесене у відповідний реєстр. Саме там кожна людина може перевірити, чи запатентоване її ім’я, і чи ніхто раніше не залишав подібну позначку.

З моменту реєстрації учасник, який введе те саме ім'я, порушує ваші права. Змусити його змінити це буде настільки просто, що ви легко зможете довести свою законну монополію, показавши сертифікат. Тепер суперник має довести, чому він міг використовувати ваше ім’я на законних підставах.

Де перевірити застереження щодо назви компанії?

Доступ до реєстрів патентних відомств безкоштовний. У більшості випадків ви можете переглянути їх он-лайн. Такі бази даних містять інформацію про товарні знаки, на які подано заявку, та термін дії яких закінчився. Якщо ви плануєте розвивати свій бізнес не лише в Україні, вам слід перевірити назву компанії в трьох базах даних:

1. Національна пошукова система торгових марок

Її адмініструє патентне відомство країни. Є торгові марки, охорона яких поширюється на територію нашої країни. Однак ви не можете обмежити свій пошук лише цим реєстром.

2. Пошукова система торгових марок

Цим реєстром управляє бюро інтелектуальної власності в Іспанії. Ви знайдете знаки, які охоплюють усі країни, включаючи Україну.

3. Міжнародний пошук торгових марок

Цією базою даних адмініструє всесвітня організація інтелектуальної власності, що розташована в Швейцарії. Власник зареєстрованої торгової марки може поширити її охорону на вибрану групу країн світу.

Якби зареєстровані торгові марки захищалися лише для ідентичності, цей захист був би примарним. Це означало б, що всі види підробок бренду ADIDAS, такі як ADLDAS, ADONIS або ADIDRES, не порушують закон.

Як визначити, чи схожі торгові марки?

На жаль, нормативні акти не містять інструкцій, як перевірити цю схожість.

Тут певні колізійні норми були розроблені судами за останні 20 років. Одне з цих правил говорить, якщо пізніша марка містить найхимерніший елемент попередньої марки, це може ввести клієнтів в оману. Самостійно розібратися в цьому непросто.