• Головна
  • Тисяча найбільших українських компаній за доходами у 2023 році
22:53, 22 серпня

Тисяча найбільших українських компаній за доходами у 2023 році

Зобрадення: YouControl

Зобрадення: YouControl

Тисяча найбільших українських підприємств отримали чистий дохід у сумі майже 7,2 трильйона грн за підсумками 2023 року, що на 19,4 % більше, ніж у попередньому періоді. Більшість із цих компаній традиційно належать до галузей паливно-енергетичного та аграрно-промислового комплексу й зосереджені у столичному регіоні.

Детальніше про головні ринкові та регіональні тренди розвитку топ 1 000 компаній країни - в спільному дослідженні фінансового аналітика Романа Корнилюка та R&D-центру YouControl.

Під час другого року повномасштабної війни в секторальній структурі першої тисячі фірм відбулися помітні зрушення:

  • традиційні "дійні корови" української економіки: нафтогаз, енергетика, аграрка, металургія та IT знижують свою частку в доходах топ 1 000 компаній, що свідчить про несприятливі процеси на ключових ринках;
  • відносно вищу динаміку зростання виторгу зафіксовано у найбільших ритейлерів, гуртовиків, автодилерів, а також підприємств харчопрому та машинобудування;
  • у першу тисячу за доходами увірвалось 6 нових гемблінгових компаній. Галузь "Азартні ігри та лотереї" принесла 0,7 % доходів топ 1 000 на суму 51,9 млрд грн. Відбулися ці зміни не без активної участі держрегуляторів у процесах виводу даного ринку з тіні.

Ринки з найбільшими компаніями України

За оцінками фінаналітика Романа Корнилюка роль першої тисячі підприємств дещо посилилась, адже становить 54 % від загального обсягу реалізованої продукції усіх підприємств України, що на 2 відсоткових пункти вище за показник 2022 року.

Найчисельнішими секторами великого бізнесу є: харчова промисловість (139 компаній), нафтогазовий сектор (115), електроенергетика (104), сільське господарство (97). Більше ніж по 50 компаній серед топ 1000 діє у таких секторах як оптова торгівля, роздрібна торгівля та машинобудування.

За обсягом чистих доходів у ренкінгу 1 000 найбільших компаній України перше місце займає нафтогазовий сектор (1,2 трильйона грн або 16,8 % від загальних доходів топ 1 000), на другому - електроенергетика (15,9 %). Обидва сектори хоч і лишаються провідними, але суттєво знизили питому вагу за 2023 рік. Далі за обсягом реалізованої продукції йде роздрібна торгівля, частка якої в доходах топ 1 000 зросла до 10,6 % з 8,3 %, а також харчова промисловість (8,2 %), яка обігнала сільське господарство (7,1 %). Металургія попри зниження з 7 % до 6,5 % лишається на шостому місці.

У другому ешелоні найпопулярніших секторів великого бізнесу України з часткою в доходах топ 1 000 від 1 до 6 % продовжують перебувати оптова торгівля, транспорт і логістика, тютюнове виробництво, торгівля автотранспортом, фармацевтика, машинобудування, хімічна промисловість, вугільна промисловість та інформаційні технології (IT).

Сфера інформаційних технологій хоч і не суттєво, але вперше за багато років знизила частку в доходах великого бізнесу: з 1,3 % до 1,1 %. Ці дані корелюють з індикаторами стагнації експорту комп’ютерних послуг та скорочення чисельності ІТ-працівників, відомих з інших джерел. Цей доволі неприємний тренд мав би стати предметом посиленої уваги розробників економічної політики з огляду на очевидну потребу постіндустріальної модернізації традиційної структури української економіки, де досі переважають сировинно орієнтовані галузі.

Тисяча найбільших українських компаній за доходами у 2023 році, фото-1

Місцезнаходження найбільших підприємств

Місто Київ є місцем реєстрації для 412 компаній, що генерують майже 52% від загального обсягу доходів топ 1 000 у 2023 році. Підприємствами великого бізнесу з промислових центрів Дніпропетровської, Київської, Львівської та Одеської області загалом було отримано ще 27 % чистих доходів від реалізації продукції. Після першої п’ятірки лідируючих регіонів йде ще 6 областей з часткою в доходах по 2-2,5 %: Запорізька, Полтавська, Черкаська, Волинська, Вінницька та Харківська. Кожен із решти регіонів країни займає менше ніж 1,1 % в сукупній виручці першої тисячі.

Тисяча найбільших українських компаній за доходами у 2023 році, фото-2

Середній "вік" компаній з першої тисячі

Віковий розподіл тисячі найбільших компаній України виглядає відносно рівномірним з середнім досвідом роботи на ринку 17 років від дати реєстрації. Проте, якщо оремо розглянути дохід і чистий прибуток компаній для кожного року окремо, то можна зробити кілька цікавих висновків:

  • основну суму як доходів, так і прибутків топ 1000 генерують старі компанії, які зареєстровані 20-30 років тому;
  • також високі доходи демонструють молоді компанії віком 5-6 років;
  • період економічного застою 2010-2015 рр. виражається як в мінімальній кількості створених у цей час компаній в топ 1 000, так і в низьких обсягах доходів, які генерує великий бізнес, зареєстрований у ці періоди.

Середній "вік" компаній суттєво відрізняється залежно від їхньої галузі. Наймолодші великі компанії зосереджені в таких секторах як азартні ігри та лотереї, архітектура та інжиніринг, електроенергетика, нафтогазовий та готельно-ресторанний бізнес, де середній вік складає від 4 до 10 років з моменту реєстрації. Найстаріші компанії першої тисячі працюють у сфері коксохімічної промисловості, водопостачання та утилізації, операції з нерухомістю, наукових досліджень, телекомунікацій та меблевої промисловості, де середній вік становить від 23 до 30 років.

Тисяча найбільших українських компаній за доходами у 2023 році, фото-3

Ключові зміни в ренкінгу 1 000 найбільших компаній України

Це вже третє оновлення списку топ 1 000 від YouControl після першого випуску за даними 2020 року, з вимушеною паузою через затримку з розкриттям даних за 2021 рік і другим випуском за підсумками воєнного 2022 року.

Оцінюючи учасників 1 000 найбільших компаній України у 2023 році із топ компаніями 2022 року, відзначимо, що склад першої тисячі оновився на 23 %. Відтак, впродовж останнього року 233 компанії покинули список першої тисячі великого бізнесу: в основному через падіння виторгу, частково через банкрутства і руйнування, незначна частка підприємств досі не оприлюднила фінансові дані або ж невчасно публікувала їх минулого року.

Доходи компаній з топ 1 000 за 2023 рік помірно зросли в номінальному виразі. Загальний дохід найбільших підприємств склав майже 7,2 трильйона гривень, що номінально на 19,4 % більше, ніж загальні доходи топ 1000 компаній України у 2022 році (6 трлн грн). Зауважимо, що навіть якщо врахувати тогорічну інфляцію в 5,1 %, реальний приріст лишатиметься позитивним і свідчить про фактичне збільшення доходів великого бізнесу.

Фіксується номінальне скорочення доходів великих гравців бізнесу із нафтогазового сектору, коксохімічної промисловості, наукових досліджень, водопостачання та охорони здоров’я. Також зі списку топ 1 000 на цей раз взагалі вибули компанії зі сфери медіа, тоді як за підсумками 2020 року учасниками були три національні телеканали.

Інші традиційні сектори української економіки: АПК, енергетика, металургія та IT, хоч і сукупно наростили доходи за рік, але знижують свою відносну частку в доходах топ 1 000 компаній. Це свідчить про несприятливі процеси, які відбуваються на ключових ринках, які традиційно "формували обличчя" української економіки.

Відносно вищу динаміку зростання виторгу зафіксовано у найбільших торговельних компаній, автодилерів, а також підприємств харчопрому та машинобудування. Лідерами росту за доходами серед найбільших компаній України за підсумками 2023 року стали компанії таких секторів економіки як: роздрібна торгівля, оптова торгівля, тютюнова галузь, машинобудування , торгівля автотранспортом, азартні ігри та лотереї. Зокрема, до першої тисячі за доходами увірвалось 6 нових гемблінгових компаній, які згенерували 0,7 % доходів топ 1 000 на суму 51,9 млрд грн. Харчова промисловість також наростила виторг на 128 млрд грн.

Регіональні тренди великого бізнесу

Київ зумів показати максимальний приріст абсолютних доходів крупного бізнесу на 627 млрд грн (+ 20 %). Значно зросли обсяги чистих доходів топ компаній, що зареєстровані в Київській (+ 104 млрд грн, + 29 %) та Львівській (+ 92 млрд грн, + 34 %) областях. Зростання доходів топкомпаній з західних регіонів, на відміну від позаминулого року, або значно скромніше або ж навіть фіксується спад, як у Волинській та Івано-Франківській областях. Максимально частка в доходах великих компаній знизилась у Запорізької області. Низхідний тренд з відомих причин торкнувся Донеччини та Одещини. Водночас великий бізнес Харківщини демонстрував парадоксальну антикрихкість: відзначається приріст сукупних доходів компаній топ 1 000 на + 50 млрд грн. Посилили свою роль у топ 1 000 бізнеси з Вінницької та Житомирської областей.

Як аналізувати ринок самостійно?

Для більш детального самостійного аналізу ринку з можливістю формування списків компаній за заданим основним КВЕДом (видом економічної діяльності), регіоном, населеним пунктом, датою реєстрації та подальшим аналізом виручки та інших фінпоказників можна скористатися YC.Market.Крім того, в YC.Market є каталог компаній, де можливо безкоштовно отримати доступ до секторального аналізу кожної області України та дізнатися про топ 10 компаній у кожній галузі в регіоні на основі відкритих даних про 7 млн компаній та ФОП в Україні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Як ви бачите завершення війни в Україні?
проголосувало 160 відвідувачів
#топ #підприємства #2023 #рейтинг #дохід #бізнес
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...