• Історія Кам'янця-Подільського та його районів: Підзамче, селище Першотравневе, мікрорайон Жовтневий
Частина 2
10:47, 9 лютого 2022 р.

Частина 2
Фото: "Відвідай"

Продовжуємо мандрувати районами Кам’янця-Подільського. В першій частині ми ознайомилися з такими відомими частинами, як Старе місто, Новий план, Руські та Польські фільварки, Біланівка, Циганівка, Карвасари та Видрівка.

Підзамче

Наступним районом, який ми розглянемо буде найзахідніший масив міста - Підзамче. Це поселення відоме з 16 століття, й мало раніше такі назви: Підгороддя та Сокіл. Головні магістралі - Жванецьке шосе, Орининське шосе, вулиця Папаніна.

Колись на Підзамчі був свічковий завод Подільської єпархії, а зараз більшості відома ця частина міста через готель "Ксенію". На Підзамчі народилось кілька видатних людей, одним з яких є краєзнавець та журналіст Олег Будзей.

Далі хочемо познайомити вас із найбільш небезпечними, на думку кам’янчан, районами це Смирнова та Черемушки.

Селище Смирнова

Селище Смирнова розташувалося на півночі міста між двома шосе - Хмельницьким (на сході) і Нігинським (на заході). Колишня назва (до 25 березня 1949) - хутір Дембицького. Карл Дембіцький був багатим поміщиком із трагічною долею. У 1932 році радянська влада визнала його куркулем, а згодом закатувала у стінах НКВС. А з 1949 року хутір Дембіцького перейменували на селище Смирнова, на честь М.С. Смирнова. Цей район Кам’янця має й своє, скажімо, кримінальне минуле, адже в 90-их там проживало багато кримінальних особистостей.

Привокзальний мікрорайон

Черемушки - народна назва Привокзального мікрорайону (частини міста поблизу залізничного вокзалу). Комплексна забудова розпочалася 1959. Це п'ять кварталів, що обмежуються кількома вулицями.

Щодо походження самої назви, після виходу 1963 року на екрани музичного кінофільму Герберта Раппапорта "Черёмушки" (за оперетою Дмитра Шостаковича "Москва. Черёмушки") за прикладом Москви нові райони багатьох радянських міст стали називати "Черемушками". До того, як місто "перестрибнуло" вулицю Північну, це була північно-західна околиця Кам'янця-Подільського.

Мікрорайон Східний

Далі перемістимось в інший кінець міста, на район Східний. Мікрорайон Східний (заводу "Електрон") примикає до Нового плану і сформувався поблизу заводу "Електроприлад" (нині "Електрон"). У плані - прямокутник, обмежений проспектом Грушевського та вулицями Крип'якевича, Драй-Хмари, Годованця.

Селище цукрового заводу

Неподалік від Східного розташоване селище цукрового заводу. Це найпівденніший мікрорайон (масив) Кам'янця-Подільського (на південний схід від вулиці Куйбишева), що сформувався навколо збудованого цукрового заводу (перша черга стала до ладу наприкінці грудня 1960, перший цукор отримано 8 січня 1961). А ще, з цікавих фактів знаємо, що у 2001 році в селищі було урочисто відкрито залізничну зупинку.

Подібно до селища цукрового заводу, але лише біля цементного заводу розташоване селище Першотравневе.

Селище Першотравневе

1981 року була пропозиція одного із жителів надати мікрорайону ім'я 26-го партз'їзду. Назву Першотравневе надав міськвиконком у грудні 1986 року. Найпівнічніший масив міста. На початку 1976 налічував шість багатоповерхових житлових будинків, крамниці, відділення зв'язку. 1989 року - 11 житлових будинків, 3 гуртожитки. Сусідкою селища є село Слобідка-Гуменецька, в східній частині якого 1969 почалося будівництво селища цемзаводу.

Вигляд на цементний завод, Фото: Дмитрий Водопьянов

Мікрорайон Жовтневий

Повертаючись з Першотравневого на південь по Хмельницькому або Нігинському шосе ми потрапимо в Жовтневий масив. Його будівництво розпочато 1977 року. Першими стали зводити два 9-поверхові гуртожитки електромеханічного та кабельного заводів на Нігинському шосе (кожний на 537 місць). Згодом заклали 5-поверховий житловий будинок на 116 квартир на вулиці ім. 30-річчя Перемоги. Назву на початку 1977 дав міськвиконком на честь 60-річчя Великого Жовтня (Великої Жовтневої соціалістичної революції). Хоча жителі, а саме ветерани, активно виступали за надання мікрорайону імені Олександра Лєсового (1926–1991) - довголітнього (1963–1985) першого секретаря міськкому КПУ, ініціатора та натхненника будівництва мікрорайону, але й досі жителі кажуть просто - мікрорайон, або мікрорайон Жовтневий.

І завершальним районом нашої подорожі стає селище Жовтневе на сході Кам'янця-Подільського (на схід від залізниці), яке відійшов до міста від села Жовтневого, нова назва Мукша Китайгородська. Тут розташована районна лікарня і пологовий будинок. Зараз це селище активно розростаєтеся.

Кам'янець-Подільська районна лікарня, Фото: "likari.info@

Ось так, ми з вами прогулялися районами Кам’янця-Подільського, дізналися трішки більше про їхню історію та походження назв. Сподіваємось вам сподобалось!

Читайте також:"Для кам’янчан і не тільки. Історія міста та його районів". Частина 1.

Катерина Маланчина

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#історія #місто #райони #назви
0,0