• Головна
  • Успадкував пай без документів - право на землю довели в суді
10:34, 1 листопада 2021 р.

Успадкував пай без документів - право на землю довели в суді

Фото: мережа Інтернет

Фото: мережа Інтернет

Після смерті бабусі Сергій успадкував земельний пай. Проте нотаріус відмовив йому в оформленні права на спадщину, оскільки жодних документів на право власності спадкодавиця не мала.

Як з’ясувала начальниця Новоушицького бюро правової допомоги (Кам’янець-Подільський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги) Анастасія Неборецька, бабуся клієнта була членом колективного сільськогосподарського підприємства "Родина", працювала там, а в 1975 році вийшла на пенсію.

У 1995 році відбулося розпаювання землі, переданої в колективну власність КСП. У список членів КСП внесли й бабусю клієнта - як пенсіонерку, яка раніше працювала на підприємстві та залишилася його членкинею. Утім сертифікат на право на земельну частку (пай) жінка так і не отримала.

Щоб довести право Сергія на спадщину, юристка підготувала до суду позовну заяву, в якій просила визнати за клієнтом як спадкоємцем за заповітом право на земельну частку (пай) розміром 2,65 га із земель, що перебували в колективній власності колишнього КСП.

За змістом статей 22, 23 Земельного кодексу України (в редакції 1990 року) особа набуває права на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта. Отже, померла бабуся клієнта набула право на земельну частку (пай), оскільки залишалася членкинею КСП та була включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Відповідно, право на земельну частку (пай) увійшло до складу спадщини померлої, – зазначила Анастасія Неборецька.

Свою позицію юристка обґрунтувала постановою Верховного суду в складі колегії суддів Касаційного цивільного суду від 17.03.2020 року в справі № 396/1683/18-ц. Так, суд постановив, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами Цивільного кодексу України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Новоушицький районний суд дослухався до викладених представницею позивача аргументів і задовольнив позовну заяву.

Рішення в справі №680/559/21 набрало законної сили.

Довідково. Відповідно до частин першої та другої статті 2 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" від 05 червня 2003 року №899-IV основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Згідно з пунктом 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року №720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Читайте також:"На Чемеровеччині запрацював оновлений дитячий садочок".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Ви провакцинуєтесь тому що?
проголосували 242 відвідувачів
Хочете себе захистити.
41,7%
Щоб мати можливість подорожувати.
5,8%
Вимагають на роботі.
18,2%
Щоб відвідувати розважально-спортивні заклади.
2,9%
Не вакцинуватимусь.
31,4%
#пай #суд #спадок #правова допомога
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...