• Головна
  • Хелловін: особливості та протиріччя святкування
17:20, 30 жовтня 2020 р.
Надійне джерело

Хелловін: особливості та протиріччя святкування

Фото: "ivona.bigmir.net"

Фото: "ivona.bigmir.net"

З кожним роком спостерігаємо як все більше кам'янчан приєднуються до святкування Хеловвіну - свята жахів, що є поширеним особливо в анголомовних країнах. Тому варто розглянути походження, привілегії та протиріччя цього свята.

Хелловін (англ. Halloween) - All Hallows 'Eve або All Saints' Eve) - сучасне свято Хелловін веде початок від кельтського ритуального свята Самайн, засвоєного переселилися до Британії німецькими племенами (англи, сакси і юти) після VI століття нашої ери. Хелловін став одним з основних народних свят в Британській Ірландії. Справа в тому, що кельти, які жили на території сучасної Великобританії, ділили рік на дві частини - світлу і темну (літо і зиму). І коли темна частина змінювала світлу, відбувалися урочисті святкування Самайна.

Святкується Хелловін у переддень Дня всіх святих - 31 жовтня (попахує певною іронією). Згідно з віруваннями давніх кельтів, саме в ніч з 31 жовтня на 1 листопада злі духи приходили у світ людей, і для того, щоб захиститися від них, було прийнято розпалювати величезні багаття, одягаючись в звіринні шкури. А щоб задобрити духів, кельти залишали для них частування на вулиці.

Свято також називають Pooky or Punky Night в деяких частинах Ірландії. Також його ще називають Mischief Night - "evil condition, misfortune, need, want" - невдача, нещастя, щось диявольське. Є навіть вираз:

What the mischief do you want? - якого біса вам потрібно?

Подальший розвиток традицій святкування цього свята відбулося в Північній Америці. Так, в XIX столітті чимало ірландців та шотландців емігрували в США і Канаду з Великобританії, і свято перекочував разом з ними. Спочатку святкування обмежувалося тільки емігрантськими громадами, але незабаром, в середині ХХ століття, Хелловін став популярним серед всіх американців. А костюми, листівки, прикраси та інша символіка до нього почали проводитися в промислових масштабах.

Проти містичного святкування виступила Духовна Рада Християнських Церков Кам’янця-Подільського, звернувшись до кам'янчан із думкою-проханням на рахунок Хелловіну: 

...нашим обов’язком перед Господом є знову нагадати вам про духовні та психологічні небезпеки, які несуть відзначення цього свята, адже "ми не маємо боротьби проти крови та тіла, але проти початків, проти влади, проти правителів світу цієї темряви, проти піднебесних духів злоби".

Можливо для Вас це невинні дитячі витівки, але наслідуючи нечисть (навіть у формі гри) ми даємо злу доступ до нашого життя. Ми не раз ставали свідками, коли після ворожіння чи магічних обрядів у дітей виникали проблеми зі здоров’ям, психікою чи у родині. Хочемо навести приклад італійської монахині Марії Лаури Майнетті, яку під впливом окультизму троє неповнолітніх дівчат принесли у жертву сатані. 

Просимо батьків та вчителів бути уважними, адже у нашому місті були випадки, коли під впливом соцмереж учні малювали у класах пентаграми та інші окультні символи, які б мали допомогти їм у навчанні. Діти та молодь є вразливими перед інформацією, що несе цифровий світ. Тому обов’язок дорослих захищати і дбати про їхнє моральне та духовне добро. 

Тепер розглянемо основні атрибути та звичаї сучасного свята. Люди, які святкують Хелловін, прикрашають свої будинки гарбузами, штучною павутиною, свічками і сухим листям. Господині часто готують смакоту у вигляді павуків, привидів, "пальців відьми".

Традиційними кольорами свята є чорний (який пов'язують з темрявою ночі й темою смерті) і помаранчевий (як символ збору врожаю). Деякі символи і звичаї свята є особливо цікавими. 

Наприклад:

  • ліхтар Джека;
Ліхтар Джека, Фото: "Весь Харків"

Ліхтар Джека, Фото: "Весь Харків"

Важко уявити Хеллоуін без гарбуза, на якій вирізано зловісно усміхнене обличчя, а всередині горить свічка. Цей ліхтарик є невід'ємним атрибутом свята. З ним пов'язана така легенда:

Розповідають, що жив колись в Ірландії коваль на ім'я Джек - п'яниця і скнара. Однак хитрому хлопцеві вдалося двічі обдурити чорта і виторгувати собі кілька років життя. Коли ж довелося йому вмирати, виявилося, що в рай не бажають прийняти Джека, а через договір з чортом в пекло він потрапити також не міг. Тому його душі припало блукати по землі. Наостанок Джек отримав тільки два розпечені вуглинки, які помістив в гарбуз замість ліхтаря. Це був останній подарунок коваля, який повинен був висвітлювати йому шлях у вічній темряві.

Тому цей специфічний ліхтарик традиційно використовують під час святкування для тих же цілей, що і переодягання - захисту від нечисті.

До речі, перші ліхтарі Джека з'явилися в Великобританії. Їх вирізали з ріпи, вони були невеликого розміру і їх виставляли по кілька штук на кожен підвіконня, а також підвішували до воріт і даху. Вважалося, що подібний плід, залишений в День всіх святих біля будинку, буде, хто б від нього злих духів.

Коли традиція святкування Хеллоуїна поширилася в США, ліхтарі почали робити з гарбуза, тому що її легше робити порожнистими і поміщати всередину неї ліхтар.

  • "випрошування" смаколиків;
"Випрошування" солодощів, Фото: "Прямий"

"Випрошування" солодощів, Фото: "Прямий"

В англомовних країнах цей звичай називають "Trick-or-treat" ( "Відкупись, або зачарують"). Усталеного перекладу цього терміна на українську мову немає, так що зазвичай він надається в оригіналі, і з заміною на фразу "Гаманець або життя".

З такими словами діти, переодягнені в Хелловіну костюми, ходять від хати до хати (як у нас на Різдво колядники) стукають в двері і "загрожують" наробити всіляких "магічних неприємностей" мешканцям будинку, якщо ті не дадуть їм солодощів або монет.

Цей звичай вважається споконвічно британським. Так, в Англії та Ірландії бідняки здавна ходили по домівках і випрошували так звані "духовні тістечка" ("Soul cakes") в День всіх святих (1 листопада), обіцяючи в обмін молитися за душі померлих родичів господарів. Ця традиція мала назву Souling.

  • костюми;
Костюми дітей на Хелловін, Фото: "tupa-germania.ru"

Костюми дітей на Хелловін, Фото: "tupa-germania.ru"

Одягання в карнавальні костюми - порівняно недавній елемент свята. Вперше носіння маскарадних костюмів на Хелловін зареєстровано в 1895 році в Шотландії, коли діти в масках ходили по домівках і отримували цукерки, тістечка, фрукти і гроші.

Самі костюми на Хелловін значно еволюціонували за минуле століття. Спочатку вони зображували в основному змарнілих потворних людей. Це виглядало далеко не святково і дуже страхітливо. Але з часом костюми еволюціонували і вже до початку 2000-х костюми стали більш різноманітними, яскравими, а саме свято перетворилося на веселе шоу. Мода на певні образи на Хелловін спонукала людей одягатися в відьом, чортів, вампірів і привидів, а потім і в менш страшних персонажів, таких як клоуни, кішки, ковбої і навіть популярні знаменитості.

Зараз популярними є костюми персонажів класичних фільмів жахів, наприклад, Мумії і чудовиська Франкенштейна.

Цікаво було дізнатися, як саме святкують Хелловін у різних країнах світу?

Традиції і значення Хелловіна значно відрізняються в країнах, які його святкують.

У США і Великобританії святкування починається заздалегідь: вечір напередодні свята, 30 жовтня, називають "Ніч пустощів" (Mischief Night). У цей вечір діти і підлітки мають право розіграти знайомих і сусідів.

Типові пустощі включають намазування вікон автомобілів милом, закидання будинків яйцями і гнилими овочами. Діти можуть обмотувати дерева туалетним папером або дзвонити в двері, а потім бігти.

У США і Канаді гуляння проходять з найбільшим розмахом: місцева влада прикрашає у відповідному стилі вулиці, кожен житель намагається незвично прикрасити свій будинок, а "випрошування" дітьми цукерок поширене в кожному місті.

До речі, щорічний нью-йоркський Хелловін-парад, заснований в 1974 році виробником масок Ральфом Лі, є найбільшим в світі парадом Хеллоуїна і єдиним головним парадом в нічний час в США. У ньому беруть участь більше 60 000 костюмованих учасників, два мільйони глядачів, а телевізійна аудиторія у всьому світі охоплює понад 100 мільйонів глядачів.

У Шотландії та Ірландії традиції і звичаї на містичного дійства включають в себе одягання дітей в костюми і проведення вечірок. Крім того, в Ірландії прийнято розпалювати багаття і влаштовувати великомасштабні піротехнічні вистави.

У цей день ірландці традиційно їдять фруктовий кекс - barmbrack. У ньому прийнято ховати різні сюрпризи-передбачення.

 У Європі особливо популярні вечірки Хелловіна в середньовічних замках.

Так, в Німеччині основні події на Хеллоуїн зосереджуються в замку Франкенштейна (Дармштадт). Туди з'їжджаються тисячі людей, переодягнених у зомбі, відьом та іншу казкову нечисть, і влаштовують карнавал, який триває всю ніч.

У Франції 31 жовтня Діснейленд з казкового і світлого місця перетворюється на справжнє царство мороку. Крім параду зомбі, тут влаштовуються справжні баталії, в яких визначається найефектніший тематичний костюм.

В Японії в честь свята також проводяться щорічні паради, які іноді досягають такої величезної кількості учасників, що створюють великі проблеми міським службам.

Найвідоміше такий захід проходить в місті Кавасакі. Вважається, що воно - найстаріше місце святкування Хелловіна в Японії.

А ось в Бельгії, в деяких місцевостях святкують Хелловін, а в деяких - День всіх святих. Тут прийнято ставити свічку в пам'ять про померлих родичів.

У Мексиці Хеллоуїн називають "Ель Діа де лос Муертос" або дні мертвих. Свято починається увечері 31 жовтня і закінчується 2 листопада. Цей день люди проводять біля могил померлих близьких, проводять пікніки і святкування в їх честь.

Але, як ми бачимо, в більшості країн давні звичаї і релігійна основа свята є втраченими. Хелловін сприймають як веселу розвагу і можливість незвично провести час.

Читайте також: "У Кам'янці трапилася ДТП за участі "Daewoo Matiz""

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Як ви відноситесь до Хелловіна?
проголосувало 28 відвідувачів
Байдуже.
46,4%
У цьому святі щось є, святкую.
10,7%
Противник свята, адже це поклоніння нечисті.
35,7%
Не проти і сам(а) переодягнутись в чудернацький костюмчик.
7,1%
Не для України це свято.
0,0%
Власна відповідь (у коментарі).
0,0%
#хелловін #святкування #містика #мертві #солодощі #ліхтар #релігія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...