Зупинити біль. Коли в Україні легалізують медичний канабіс?

Фото: "Львівська пошта"

В січні 2019 роки в Україні почали кампанію #зупинитибіль з метою зібрати підписи під петицією "Законодавчо врегулювати канабіс для науки та медицини - захистити конституційні права громадян". 

25 тисяч голосів було зібрано за 41 день - задовго до закінчення терміну голосування. Комітет по правах людини зареєстрував законопроект, але його не встигли винести на порядок денний минулої Ради. Уже майже рік активісти та пацієнти виступають за легалізацію медичного канабісу, але Рада 9-го скликання не поспішає розглядати законопроект. Про важливість легалізації канабісу, його виклики, економічні наслідки та досвід інших країн розповідає менеджерка з комунікацій БО “100% життя” Кристина Рівера.

Перша конференція з медичного канабісу відбулася у 2018-му році в Харкові. Це стало початком об'єднання небайдужих задля захисту фундаментального права людини - на життя та захист свого здоров'я. Друга конференція з медичного канабісу відбулася в Києві в травні 2019-го року. Учасники були впевнені, що до врегулювання питання в Україні залишився лише крок… але, як було згадано вище, на голосування законопроект не було винесено, тож зараз його треба знову подавати на реєстрацію.

Сьогодні в Україні майже 2 мільйони пацієнтів потребують ліків на основі канабісу.

Серед них - ветерани АТО та ООС із посттравматичним стресовим розладом (ПТСР), пацієнти на паліативному лікуванні, пацієнти з епілепсією, стійкою до ліків, онкохворі з побічною дією хіміотерапії тощо.

Проти болю. Як канабіс впливає на організм?

Українське законодавство не дозволяє досліджувати канабіс, його похідні та використовувати для лікування, адже вони входять до списків наркотичних та психотропних речовин, обіг яких в Україні заборонений. Вирощування, дослідження та подальше використання для виготовлення препаратів вважається незаконним обігом та є кримінально караною діяльністю.

Натомість у світі опубліковано понад 17 тисяч наукових робіт про вплив канабіноїдів на людський організм, які свідчать про недоречність віднесення канабісу до небезпечних наркотичних речовин.

По-перше, вже доведена ефективність канабіноїдів для лікування хронічних болів у дорослих і побічних ефектів хіміотерапії, а саме нудоти та блювання. За даними, у онкохворих застосування тетрагідраканабінолу у вигляді олії або в таблетках давало такий самий знеболювальний ефект, як кодеїн, підсилювало знеболення у поєднанні з опіатами, а також підвищувало апетит та мало виражений антидепресантний ефект.

По-друге, згідно з клінічними дослідженнями, проведеними в США, канабіноїди також усувають м'язові судоми при розсіяному склерозі та зменшують судомні стани при епілепсії. У хворих на епілепсію, резистентну до інших ліків, частота судомних нападів знижувалася на 54%.

Також канабіноїди ефективні при лікуванні психічних станів (ПТСР, анорексія), захворювань імунної системи, хвороб суглобів (артрит, ревматизм), хронічних болів тощо.

Які є аргументи противників легалізації канабісу?

Один з аргументів противників легалізації канабісу - його психоактивна дія. Насправді, є лише один зі 125 відомих науці канабідіолів - ТГК (тетрагідраканабідіол), який має психоактивні властивості. Сорти коноплі з високим вмістом ТГК (до 20%) виведені штучно на основі середньоазійського сорту Cannabis indica і поширення таких речовин має контролюватись та обмежуватись. При вживанні продуктів канабісу з високим вмістом ТГК можливі поява тривожності, дезорієнтація, тахікардія, сплутаність свідомості та безсоння.

Також тривале вживання ТГК пов'язують із зменшенням сірої речовини в мозку та випадками психічних розладів, наприклад, депресії чи шизофренії. Але канабіноїдна система людини відрізняється від інших систем рецепторів (наприклад, опіоїдів, які може виробляти мозок) за низкою параметрів, тож залежність від канабіноїдів нижче, ніж від чаю, кави, шоколаду чи тютюну. Науковою спільнотою вже публічно визнано, що жодних випадків смерті від передозування канабісу за всю історію дослідження не було зафіксовано. Однак важливо зазначити, що неконтрольоване вживання канабісу може мати шкідливі наслідки, включаючи ризик залежності - у користувачів з США він на рівні від 9 до 30%. Цю інформацію потрібно збалансовано подавати медичним працівникам, політикам та громадськості.

Водночас, в своїх останніх рекомендаціях Генсекретаріату ООН від січня 2019 року ВООЗ наголошує, що канабіс з вмістом ТГК до 0,2% взагалі не є наркотичною речовиною та повинен бути виключений з регулювання міжнародних конвенцій про наркотичні речовини, а отже його обіг є дозволеним.

Досвід інших країн

У грудні 2018 року агентство ЄС з питань наркотичних речовин – Європейський центр моніторингу наркотиків та наркозалежності (EMCDDA) – презентувало перший звіт про медичний канабіс, де є поточна доказова база використання канабіноїдів у медицині, узагальнюються досвід урядів у вирішенні питання про те, чи робити канабіс або канабіноїди доступними для медичного використання. У звіті зокрема зазначається, що у більшості країн доступ до препаратів канабісу у медичних цілях розвивався поступово, часто – як відповідь на вимоги пацієнтів або розробку нового продукту.

Чехія

В Чехії ще у 2010 році набув чинності закон про наркотичні речовини, який допускає зберігання до 15 г конопель та до 1,5 г героїну без кримінальної відповідальності. Ці кількості значно перевищують прийняті обсяги в інших країнах, що робить Чехію найліберальнішою країною щодо легалізації наркотичних речовин.

Нідерланди

У Нідерландах проведена так звана декриміналізація наркотиків, тобто вживання наркотичних речовин є в компетенції громадської охорони здоров’я і не вважається злочином. При цьому легалізації наркотичних речовин в Нідерландах насправді немає, і всі наркотики залишаються забороненими. Однак вони поділені на два типи - легкі та важкі. Вживання, оборот, виготовлення, продаж і ввезення в країну наркотиків зі списку важких, - заборонені законом, однак оборот легких наркотиків тримає під контролем держава. До речі, нещодавно з’явилися повідомлення про те, що уряд Нідерландів планує заборонити туристам вживати канабіс в громадських місцях.

Ізраїль

В Ізраїлі вирощування канабісу є галуззю сільського господарства, а застосування медичного канабісу легалізовано в 2001-му році. В країні проводяться масштабні дослідження впливу канабіноїдів на здоров'я людини, в тому числі американськими компаніями. Більшість із 30 тис ізраїльтян, які мають право на медичний канабіс в країні – онкохворі і ці препарати допомагають їм усунути побічні ефекти хіміотерапії.

Грузія

В листопаді 2017 року після численних протестів Конституційний суд Грузії скасував кримінальну відповідальність за вживання та вирощування канабісу, щоправда з обмеженням до 70 г.

США

20 листопада 2019 року на сайті Конгресу США було опубліковано законопроект, який у разі прийняття передбачає легалізацію канабісу на федеральному рівні: декріміналізацію, винесення канабісу та зокрема ТГК зі списку контрольованих речовин (з Додатку 1 Закону про контрольовані речовини Controlled Substances Act) та перегляд справ засуджених в результаті війни з наркотиками.

Наприкінці 2018 року в комітеті з питань охорони здоров’я Європейського Парламенту затвердили проект резолюції щодо використання канабісу в медичних цілях і тепер ці пропозиції стануть підставою для конкретних кроків європейських урядів. Зазначається, що через внутрішні нормативи Європейський Союз не може одномоментно узаконити канабіс, однак співдружність може скласти низку керівних принципів, які кожна країна-учасник переносить у внутрішнє законодавство.

Як врегулювання конопель може вплинути на економічну ситуацію в країні?

В Україні ідеальні умови та грунти для вирощування коноплі. Врегулювання канабісу та нові бізнеси можуть принести мільярди доларів регулярних надходжень до бюджету та інвестицій в економіку. Але наразі оцінити прибутковість врегулювання важко - фактично створюються умови для розвитку цілої галузі, якої досі в Україні не існувало.

Проте досвід інших країн свідчить, що дана індустрія приносить мультимільйонні доходи до державного бюджету, а також вирішує низку проблем - від лікування хронічних захворювань до екологічного будівництві, виробництва палива, тканин тощо.

"Vox Connector", спеціально для "3849.com.ua" - Сайту міста Кам'янця-Подільського.

Читайте також:"У Кам'янці продовжується боротьба зі стихійними ринками".

наркотики канабіс легалізація
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Поки ще ніхто не оцінював
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Пригоди
Група реагування патрульної поліції прибула на місце події за лічені хвилини і зупинила чоловіка якраз тоді, коли він намагався перелізти через перила. Сьогодні, 11 грудня, близько 09:50 години до Кам’янець-Подільського відділу поліції від випадкового свідка надійшло повідомлення про те, що на Новопланівському мосту молодий чоловік намагається скоїти самогубство, повідомляє сектор комунікації поліції Хмельницької області. За лічені хвилини група реагування...
Аналітика
Туристично-інформаційний центр працює в Кам’янці-Подільському більше 5 років. У 2019-му він помітно активізував свою роботу й уже має чимало ідей, як розвиватися далі. Цього року центр надав інформаційні послуги майже 4 тисячам вітчизняних туристів та понад 1,5 тисячам іноземних. Більшість із них це – гості з Київської, Хмельницької, Львівської, Одеської областей, а також із Польщі (571), Англії (58), Німеччини (48), Австрії (47), Франції (46), США (45), Н...
Влада
Традиційно наприкінці року міський голова Кам'янця-Подільського Михайло Сімашкевич звітує про все, що реалізовано та напрацьовано. Бюджет - http://kam-pod.gov.ua/files/Ekonomika/zvitmg2019/byudjet.pdf Будівництво - http://kam-pod.gov.ua/files/Ekonomika/zvitmg2019/budivnyctvo.pdf Депутатський корпус - http://kam-pod.gov.ua/files/Ekonomika/zvitmg2019/depkprpus.pdf Діалог з громадою та медіа - http://kam-pod.gov.ua/files/Ekonomika/zvitmg2019/dztm.pdf Економік...
Різне
Відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради, з 23 по 31 грудня в Кам’янці-Подільському за участю суб’єктів господарювання юридичних та фізичних осіб-підприємців буде проводитися ялинковий ярмарок. Прес-служба міської ради повідомляє за якими адресами працюватимутьточки продажу ярмарку: вул. Князів Коріатовичів, навпроти будинку 43; вул. Нігинське шосе, 41/1, біля супермаркету "Сільпо"; вул. Героїв Небесної Сотні, 44; вул. Князя Володимира, навп...
Культура
Пропонуємо жителям і гостям міста програму всіх заходів, які проходитимуть у Кам'янці-Подільському в період новорічно-різдвяних свят. У календарі є все: розваги, забави, концерти, вистави, ігри, дискотеки. Кожен знайде те, що йому до душі. Тож приєднуйтеся і святкуємо разом! Дата Час Захід Місце проведення 13.12 18:00 Відкриття різдвяного ярмарку Театралізоване дійство "Андріївські вечорниці на Поділлі" пл. Польський ринок 14.12 12:00 Концерт "Новий рік у...
Культура
10 грудня у бібліотеці філії № 7 відбулася правова галерея "Нехай панують на землі добро і справедливість" з учнями 6-А класу ЗОШ № 10  та шкільним бібліотекарем Ольгою Потаповою. З метою формування правової свідомості, поглиблення знань дітей про свої права та обов’язки, підвищення їх правової культури та виховання відповідальності та в рамках Всеукраїнського тижня права був проведений даний захід. Інформує бібліотекарка бібліотеки-філії № 7 Оксана Манчур...
Різне
Перша крига, що встигла утворитися на водоймах Хмельниччини, вже традиційно зібрала любителів підлідного лову риби на улюблене дозвілля. Їх не стримує те, що лід ще зовсім тонкий, а це величезна загроза для життя тих, хто на ній знаходиться. Інформує Головне управління ДСНС у Хмельницькій області. Тож чи варте улюблене заняття такого ризику, адже один необережний крок може вартувати життя. Звісно ж не в наших силах заборонити "відчайдухам" виходити на криг...
Есе
Спорт невід’ємна частина життя. Активний рух підтримує фізичне здоров’я, допомагає відволіктись від проблем. Ще з давніх часів люди це розуміли, що без фізичного руху ніяк. Створювались різні методи фізичного руху, який ще більше цікавив людей. Люди охоче приймали участь показуючи свою силу, стаючи спортсменами. Також були персони, які полюбляли розважатися, спостерігаючи за спортивними здібностями спортсменів. Спорт був жорстокий не дивлячись навіть на пр...
Влада
Наступні три роки на Хмельниччині панують витратити понад 2,6 мільярда гривень на фінансування будівництва, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення. Ці кошти передбачає субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам. Інформує газета Верховної Ради України "Голос України". Обласна влада планує щороку десять відсотків від субвенції виділяти на комунальні дороги центрів ОТГ, які не є райцентрами і містами обласног...