Проект Держбюджету-2020: з якими проблемами стикнеться місцеве самоврядування Хмельниччини?

Фото: "www.slovoidilo.ua"

На розгляді у парламенті станом на зараз перебувають 2 надзвичайно важливих законопроекти: "Про Державний бюджет України на 2020 рік" (№2000 від 15.09.2019) та "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України" (№2144 від 16.09.2019) вони викликали уже чималий суспільний резонанс через обсяги фінансування окремих статей.

Експерти Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування "Асоціація міст України" вирішили проаналізувати ці проекти з точки зору фінансування та навантаження на муніципалітети.

Пропонуємо ознайомитися із деякими основними показниками.

Проект Державного бюджету на 2020 рік передбачає:

1. Скасування зарахування частини акцизу з продажу пального (13,44 відсотка акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального), а натомість спрямування його у дорожній фонд. На Хмельниччині це суттєво вдарить по деяких громадах, адже значна частина ОТГ при утворенні враховувала і надходження як одне із основних джерел. Значних втрат зазнають, наприклад, Солобковецька ОТГ, Славутська міська ОТГ (втрати останньої складуть понад 9 млн. грн за 2020 рік), а також інші громади. Потенційні втрати місцевих бюджетів по Україні 7,7 млрд грн. Звісно, можновладці мають контраргумент: місцевим бюджетам пропонують покластися на дорожній фонд. Проте за даними експертів, по-перше, дорожній фонд розподіляють обласні державні адміністрації, які не завжди бувають об’єктивними, а по-друге, навіть за ідеальних умов, коли всі приймуть максимально справедливі рішення, обсяг коштів фонду складе максимум 4 млрд.

2. Непроведення індексації нормативної грошової оцінки землі. Інфляція у такому разі спровокує втрати місцевих бюджетів по Україні у розмірі 2,2 млрд грн.

3. Інфраструктурну субвенцію для ОТГ планують зберегти на рівні 2019 року: 2,1 млрд грн. Але ж кількість громад зросла, тому у такому разі сума на одного сільського жителя (а саме від їх кількості і залежить обсяг субвенції) складе 467 грн. Для порівняння: у найуспішніший рік, коли громадам вдалося найбільше реалізувати важливих проектів з цієї субвенції (водогони, вуличне освітлення, закупівля техніки) сума була 1107 грн на 1 сільського жителя. А ще врахуйте інфляцію… Потенційні недонадходження місцевих бюджетів за таких умов 2,9 млрд грн.

4. Недостатнє фінансування освіти, зокрема, зарплатні вчителів. Саме на неї спрямовується освітня субвенція. Її запланований розмір – 77,5 млрд грн – враховує лише зростання розміру мінімальної заробітної плати на 12%. А підвищення оплати праці педагогів та інші видатки – знову ляжуть на плечі муніципалітетів. Крім того, формула розрахунку освітньої субвенції далеко не ідеальна. З урахуванням реального стану справ обсяг субвенції мав би скласти не менше 105 млрд грн. А так маємо потенційні додаткові видатки з місцевих бюджетів по Україні 27,5 млрд грн.

5. Медицина. Потреба коштів у цій галузі – 118, 6 млрд грн (33 млрд на первинку, 85,6 млрд – вторинна і третинна допомоги). А по факту пропонується фінансування Програми державних гарантій медичного обслуговування населення в розмірі 72,1 млрд грн, а також на перший квартал 2020 року розмір медичної субвенції - 14,6 млрд грн (з 2-го кварталу очікувано запрацює реформа «вторинки», яка фінансуватиметься вищезгаданою програмою). Відтак, додаткова потреба для фінансування Програми державних гарантій медичного обслуговування населення складає 31,9 млрд грн.

6. Додаткова дотація на освіту і медицину очікувано складе 7,9 млрд. грн. Ці кошти спрямовуються на утримання закладів освіти та охорони здоров’я Потреба їх у розрізі України – не менше 20 млрд. грн. У 2018 році розмір такої дотації складав 16,5 млрд грн. Додаткові видатки місцевих бюджетів – 12,1 млрд грн.

А ще у проекті Держбюджету-2020 відсутній цілий ряд компенсацій місцевим бюджетам:

  • Підвищення заробітної плати педагогічним працівникам дошкільної, позашкільної, професійно-технічної освіти, тренерам-викладачам дитячо-юнацьких спортивних шкіл, що передбачено різними постановами Кабміну. Витрати на такі підвищення – 14,6 млрд грн.
  • Оплату гарантованих державою пільг: проїзд та послуги зв’язку. Потенційні додаткові витрати з місцевих бюджетів - 6 млрд грн.
  • Сплати штрафів енергопостачальникам, які виникли внаслідок того, що держава невчасно перерахувала кошти на пільги та субсидії. Потенційні додаткові видатки місцевих бюджетів - 7 млрд грн.
  • Різниці в тарифах. Потенційні додаткові видатки місцевих бюджетів – 19 млрд грн.

Висновок простий: проект Державного бюджету на 2020 роки передбачає:

  • прямі втрати місцевих бюджетів від зменшення державної підтримки, скорочення джерел доходів – 13,1 млрд грн;
  • незабезпечення делегованих повноважень (освіта та охорона здоров’я) – 71,5 млрд грн;
  • втрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади – 55,6 млрд грн.

З врахування вищевикладеного, Асоціація міст України сформулювала та направила свої зауваження і пропозиції у Комітет Верховної ради України з питань бюджету та профільних парламентських комітетів за кожною сферою. Експерти наголошують: важливо звернути увагу на окреслені зауваження, оскільки місцеве самоврядування в нинішніх економічних умовах призведе до того, що місцеві громади не зможуть надати якісні послуги населенню чи впровадити проекти розвитку. А це, в свою чергу, ставить під загрозу розвиток міст, містечок і сіл, якого так прагнуть їхні мешканці.

Читайте також:"З приходом холодів пожежі на Кам'янеччині частішають"

Анна Сіра, консультант проекту ПУЛЬС у Хмельницькій обл.
держбюджет гроші Хмельниччина
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Влада
Органи прокуратури, реалізуючи конституційну функцію представництва інтересів держави в суді, продовжують активну роботу щодо збільшення надходжень до бюджету та забезпечення законності у сфері земельних відносин. Так, Кам’янець-Подільською місцевою прокуратурою виявлено факти суттєвого заниження орендних платежів за використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, повідомляє прес-служба прокуратури Хмельницької області. Встановлено, що н...
Суспільство
Спеціалісти групи компаній "Кобі" - української компанії-розробника програмного забезпечення "СаМаР" презентували 18 жовтня у Кам’янці-Подільському свій продукт. Зустріч відбулася з представниками міської ради, департаменту житлово-комунального господарства, поліції. Про це повідомляє прес-служба міської ради Кам’янця-Подільського. "Безпечне місто" - аналітична система оповіщення та обробки даних, що надходять з ІР-відеокамер з вбудованою аналітикою і може...
Культура
"Король Лев хотел проявить себя", "Мне кажется, в Одессе в банкетных залах нету столько баклажанов" - коротко та  іронією, бачення Лілії Сорокіної минулого випуску "МастерШеф". Вкотре, ми спостерігаємо за кам’янецькою, учасницею 9-го сезону проєкту "МастерШеф" та її кулінарними здібностями. Які завдання та умови поставили судді учасникам та як учасники їх подолали – нижче у матеріалі. Перша частина шоу була акцентована на дружбі. Судді вирішили показати, щ...
Екологія
Сьогодні, 22 жовтня, за дорученням міського голови Михайла Сімашкевича відбулась чергова робоча нарада з питань підготовки проекту рішення щодо будівництва сміттєпереробного комплексу у м. Кам’янець-Подільський. Комплекс складатиметься із сміттєпереробного заводу з потужністю переробки до 56 000 тонн на рік ТПВ у SRF/RDF-паливо та енергетичного комплексу з виробництва електричної енергії з встановленою генеруючою потужністю до 7 МВт на основі державно-прив...
Спорт
1-12 жовтня у місті Нідзіца (Республіка Польща) відбувся відкритий міжнародний турнір із важкої атлетики. Студент 1СТН курсу факультету агротехнологій та природокористування (напрям "Захист і карантин рослин") майстер спорту Маслій Володимир здобув перемогу, повідомляє прес-служба ПДАТУ. Підготував спортсмена тренер-викладач кафедри фізичного виховання Хомовський О.І. Читайте також: "Дністер: туристичний потенціал та перспективи"
Екологія
Директор Агенції регіонального розвитку Хмельницької області Роман Примуш виступив під час робочої зустрічі на підтримку кластерної ініціативи "Дністер 1362". Організаторами заходу, який відбувся 11 жовтня 2019 року у м. Хотин, стали ГО "Агенція сталого розвитку АСТАР" та ГО "Громадський рух "Нова економічна політика", повідомляє агенція регіонального розвитку Хмельницької області. У ході зустрічі були представлено результати масштабного аналітичного дослі...
Освіта
17 жовтня у ЗОШ №8 відбувся міський конкурс читців "Я відкриваю світ звучанням слова". Конкурс зібрав під одним дахом юних декламантів Кам'янця-Подільського. На конкурс було представлено художнє читання у номінаціях "Лірика" та "Гумор", повідомляє прес-служба управління освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради. У репертуарі конкурсантів були твори українських класиків та сучасних авторів. Основними критеріями оцінювання є художній рівень виконавсь...
Кримінал
Прокуратурою Хмельниччини спільно з іншими уповноваженими на боротьбу із корупцією органами продовжується цілеспрямована робота з виявлення корупційних правопорушень та притягнення винних до відповідальності. За процесуального керівництва прокуратури області, слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в області у взаємодії зі співробітниками управління Служби безпеки України в області, в результаті проведених негласних слідчих (розшукови...
Спорт
Студенти К-ПНУ ім І. Огієнка вибороли призові місця на Кубку України з тхеквондо. Впродовж 18-20 жовтня у Івано-Франківську проводилися змагання з тхеквондо. Кам’янець-Подільський представляли студенти Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Про це повідомляє спортклуб університету. За підсумками змагань студенти зуміли вибороти такі місця: Олег Маматов (в/к до 58 кг) став переможцем, Любава Ільчик (в/к до 49 кг) та Валерія Т...