• Головна
  • У Кам'янці-Подільському для ознайомлення представлений унікальний експонат кінця 17 століття
11:35, 12 серпня 2019 р.

У Кам'янці-Подільському для ознайомлення представлений унікальний експонат кінця 17 століття

Фото: Кам'янець-Подільський державний історичний музей-заповідник

Фото: Кам'янець-Подільський державний історичний музей-заповідник

Скарби художнього відділу. Мисливський ріг подарований Яну ІІІ Собеському в честь перемоги під Віднем.

В експозиції "Унікальних експонатів" художнього відділу музею до уваги відвідувачів представлений цікавий та дійсно унікальний експонат – мисливський ріг виконаний зі слонової кістки технікою різьби по кістці, що призначався для польського короля Яна ІІІ Собеського (1674-1696).

Головною частиною виробу і, звичайно, його композиційним центром є рельєфний портрет Собеського. Портрет поданий в овальній формі, якій віддавали перевагу митці епохи бароко, обрамленій рослинним візерунком. Монарх зображений одягнутим в дорогий одяг із масивними застібками, поверх якого королівська мантія. Голову увінчує хутряна шапка-корона із хрестом вгорі. Фоном портрету слугують королівські хоругви та різноманітна зброя, що яскраво підкреслює риси характеру короля-воїна. Нижче портрета – напис латиною: "IOANN ES SOBIESKY III DEI GRATIA REX POLONIATE ET M DYX THINIATE MDCLXXXIII", що українською перекладається як "Ян Собеський ІІІ з Божої ласки король Польщі 1683".

Також із дзеркально-протилежного боку від портрета розташований герб роду Собеських (розділений на чотири частини щит із діагонально розташованими зображеннями вершників та орлів у королівських вінцях, в центрі – невеликий за розміром щит із чистим тлом). Над гербом розташоване зображення королівської корони та орла із відкритими крилами.

Наступний фрагмент рогу, а їх є п’ять, несе зображення лицарської зброї та обладунків, виконаних із філігранною точністю та деталізацією. Дзеркально-симетрично за цим блоком розташована символічна композиція перемоги над турецьким військом: трофейна ворожа зброя, прапор із півмісяцем розтягнутий між списами та турецька шапка полководця на древці списа.

Наступним фрагментом рогу засвідчується хоробрість Яна ІІІ Собеського та його непримиримість із ворогами країни: бій левів із триголовим змієм (сюжет перегукується із популярним в цей час сюжетом "Юрія-змієборця").

Останнім фрагментом є "голова" крокодила, чи дракона. Тіло істоти вкрите лускою, паща із детально вирізьбленими зубами, оформлена за вимогами стилю вигнутими лініями та рослинними мотивами.

Стиль виробу та чудове виконання засвідчують високий рівень майстерності польських майстрів цього періоду. І безперечно заслуговує на високе звання шедевру світової культури і мистецтва.

Читайте також:"ТОП-7 новин тижня, які ви могли пропустити"

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#експонат #музей #Унікальний експонат #мисливський ріг #слонова кістка
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...