Стан та перспективи розвитку музейної справи в Хмельницькій області

Фото: Хмельницька ОДА

28 серння в облдержадміністрації відбулося розширене засідання колегії. Провів засідання голова облдержадміністрації Вадим Лозовий. Одним із питань порядку денного було обговорення стану та перспектив розвитку музейної справи в області. Доповідала на засіданні начальник управління культури, національностей, релігій та туризму Ірина Трунова.

Як зазначила Ірина Миколаївна, на території Хмельниччини функціонує 2 державних історико-культур­них заповідники "Межибіж" та "Самчики", 22 державних музеїв та 298 музеїв на громадських засадах, з яких 18 мають звання "народний", повідомляє Хмельницька ОДА.

За кількістю музейних установ лідируючі позиції займає Кам’янець-Подільський район та місто Хмельницький. Проведено реекспозиції музеїв та створено нові експозиції у Кам’янець-Подільському державному історичному музеї-заповіднику, Ізяславському районному історико-краєзнавчому музеї, Славутському історичному музеї, Державному історико-культурному заповід­нику "Межибіж".

Основою музейної діяльності залишається комплектування та зберігання музейних колекцій. У музеях області зберігається близько 328 тисяч пам’яток. Щороку основний музейний фонд області поповнюється більше ніж на 7 тисяч одиниць зберігання. Інтерес до них підтверджує кількість відвідувачів, яка в середньому становить 500 тисяч осіб на рік. Відповідно, зростають і обсяги реалізації платних послуг, наданих установами.

Ще одним важливим завданням музеїв є виховання підростаючого поко­ління. Музеями налагоджено співпрацю з навчальними закладами, розроблено програми "Музей – школі", "Музей – дитячому садку". На базі Державного історико-культурного заповідника "Межибіж" працює три археологічних екс­педиції, в яких проходять навчальну практику студенти вищих навчальних закла­дів України, а також реалізовано археологічний міжнародний табір, у рамках якого залучено волонтерів з 11 країн Європи. Заповідниками щорічно прово­диться низка фестивалів, зокрема фестиваль середньовічної культури "Старо­давній Меджибіж", етнофестиваль "Український Меджибіж", фестиваль гончарства "У колі друзів", Всеукраїнський етнофестиваль "Болохівські гос­тини". З 2015 року започатковано проведення щорічного музейного форуму "Музей: храм муз", який став платформою для обміну досвіду музейних закладів України та Хмельниччини.

За останні роки покращилася матеріально-технічна база установ, прак­тично всі музеї обладнано комп’ютерною технікою, програмним забезпе­ченням та підключено до мережі Інтернет, створено веб-сторінки і персональні сайти установ. У цьому році на придбання експонатів для фондів обласних музеїв та заповідників з обласного бюджету виділено 300,0 тис. гривень.

Питання забезпечення надійної охорони пам’яток музейного фонду залишається актуальним, відтак одним з першочергових завдань є забезпечен­ня максимальної заміни сторожової охорони на технічну або поліцейську охо­рону. На сьогодні охоронна сигналізація відсутня у Новоушицькому, Дераж­нянському, Хмельницькому районних музеях, державних історико-культур­них заповідниках "Самчики", "Межибіж", де працює сторожова охорона.

Варто наголосити, що будинок, в якому розташовано Старокостянтинів­ський історико-краєзнавчий музей, перебуває в аварійному стані і несе загрозу цілісності експонатам музею, працюючому персоналу та відвідувачам закладу.

Чільне місце в культурному житті краю займає Хмельницький обласний краєзнавчий музей, один з найстаріших музеїв області, заснований ще у 1929 році. На сьогодні музей знаходиться у пристосованому приміщені, куди його у 1986 році було тимчасово переведено для зберігання фондів. З того часу місто Хмельницький – єдиний обласний центр в Україні, яке не спромоглося знайти гідного примі­щення для музею.

Незважаючи на труднощі, музей функціонує і розвивається: працює сім виставкових залів, основний фонд музею налічує майже 69 тис. предметів старовини, побуту, народного мистецтва та природи, який щороку зростає на 600-700 експонатів. Виокремлюється унікальна колекція зброї, а також архео­логічна колекція, серед якої – унікальні ювелірні вироби Болохівської землі давньоруського періоду, серед них – печатки з гербом Рюріковичів, гривни, колти тощо. Враховуючи, що в музеї експонується усього 2% фондової колекції, щорічно проводиться повна реекспозиція одного із залів. За останні роки оновлено музейний арсенал, зали археології та етнографії краю.

Ірина Трунова зауважила, що Хмельницький обласний художній музей є одним із провідних музеїв сучасного мистецтва України, який здійснює співпрацю з відомими мис­тецтвознавцями, науковцями, митцями, незалежними кураторами, громад­ськими організаціями, мистецькими й освітніми інституціями. На сьогодні колекція музею нараховує близько 7 тисяч одиниць зберігання. У поточному році музей отримав з державного бюджету 200,0 тис.грн. на модернізацію музейного освітлення. Проблемним питанням музею на сьогодні є надмірна вологість підвальних приміщень, через що на зовнішніх та внутрішніх стінах відбувається відшарування штукатурки, стіни покриті грибком, вологість та грибок просочуються на стіни експозиційних залів.

Загальною проблемою щодо якісного формування колекції залишається обмеженість площі фондосховища в усіх обласних музеях, адже кількість експонатів основного фонду щороку зростає. Музеї та заповідники області обирають як базу для проходження практики студенти вищих нав­чальних закладів Хмельниччини, Тернополя, Львова та Республіки Польща.

Начальник управління культури, національностей, релігій та туризму також повідомила, що з метою підняття наукового потенціалу краєзнавців регіону музейними закладами області постійно проводяться наукові конференції та фору­ми, зокрема важливими центрами наукових досліджень виступає Кам’янець-Поділь­ський державний історичний музей-заповідник, Державний історико-культурний заповідник "Межибіж" та Хмельницький обласний краєзнавчий музей.

Науковці Хмельницького обласного краєзнавчого музею спільно із ЗМІ є авторами та ведучими теле- та відео проектів "Невідомий Проскурів", "Вулиці рідного міста", "Терра Хмельниччина", "Пізнай відоме у невідомому", "Постаті УНР на Поділлі". Торік Хмельницьким обласним літературним музеєм у рамках Програми національних обмінів, за фінансування Європей­ського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США) виграно грант та проведено нараду-семінар молодих літераторів Поділля "Нові зорі літературної України" спільно з Херсонською обласною організацією НСПУ.

В останні роки налагоджено співпрацю із Службою безпеки України, виконавчою службою, митницею України, результатом якої стало поповнення фондів Хмельницького обласного краєзнавчого музею та Державного істо­рико-культурного заповідника “Межибіж” конфіскованим раритетним колек­ційним матеріалом – зброя, монети та нагороди.

На цей час у громадських музеях області на збереженні перебуває 150,2 тис. предметів, з яких 45,4 тис. – оригінальні. Найбільша кількість громадських музеїв діє у м. Хмельницький – 27, Білогірському районі – 22, серед об’єднаних територіальних громад – Старосинявській та Чемеровецькій селищних – 13 у кожній. Жодного громадського музею не створено у Старо­ушицькій селищній, Жванецькій, Слобідко-Кульчіє­вецькій, Гвардійській, Лісовогринівецькій, Олешинській, Баламутівській сіль­ських об’єднаних тери­торіальних громадах.

Із 18 музеїв зі званням "народний" 16 – діючих. З 2012 ро­ку не працюють через аварійний стан приміщень народні музеї історії смт Смотрич Дунає­вецького та с. Зіньків Вінько­вецького районів.

На реекспозиції перебувають 19 музеїв на громадських засадах, пере­важна більшість з яких практично припинила свою діяльність (м. Кам’янець-Подільський, Хмельницький, Славута, Старокостянтинівський, Теофіполь­ський, Деражнянський райони, Дунаєвецька, Старосинявська селищні об’єдна­ні територіальні громади).

Окрім того, Ірина Трунова висловила стурбованість через ситуацію, пов’язану з припиненням діяльності громадських му­зеїв. Вона зазначила, що закриття закладів проводиться з порушенням вимог законодавства – у біль­шості випадків без належних наказів і передачі експонатів до державних або громадських музеїв. У щорічних статистичних звітах закриті заклади протягом тривалого часу фігурують як діючі, у крайньому випадку як такі, що перебувають на реекспозиції, зокрема така ситуація склалася у Ярмоли­нець­кому районі.

Підсумовуючи обговорення, Вадим Миколайович звернув увагу голів райдержадміністрацій, міських голів, голів об’єднаних територіальних громад на необхідність проведення заходвв з метою забезпечення розвитку музейних закладів на місцях, їх фінансування.

Маю глибоке переконання, що при тісній співпраці з органами місцевого самоврядування, партнерстві з недержавними організаціями, запровадженні нових механізмів підтримки музейних ініціатив, зможемо забезпечити вирішення проблемних питань галузі, – додав голова.

Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
117 переглядів у липні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Спорт
27 червня відбувся перший в цьому році турнір з регбі у місті Хмельницький — Кубок Хмельницької області з регбі-7. У дружній атмосфері розіграли кубок чотири колективи: Еволюшн севенс, РК Поділля, РК Подільські Вепри та команда Політехнік. Повідомляє прес служба Федерації регбі Хмельницької області. Змагання пройшли по круговій системі де кожна команда мала змогу зіграти з суперником різного рівня підготовки. В цілому такі заходи направлені на удосконален...
Інтерв'ю
Специфічні знання з епідеміології знадобились керівництву КНП "Лікувальний діагностично-консультативний центр", коли на базі закладу створювали мобільну медичну бригаду з забору біоматеріалу для тестів на коронавірус. Консультантом та співорганізатором процесу став лікар-епідеміолог Олексій Процков. Він відповідає на запитання, які пов’язані з його професійною роботою. - Олексію Олександровичу, у чому зараз полягає ваша робота, як епідеміолога? - Моє завда...
Новини компаній
Автоцивілка - обов'язковий поліс для всіх автовласників в Україні. Як зробити так, щоб обов'язкова Автоцивілка забезпечила не тільки захист, а й приємні бонуси? Розбираємося разом зі страховою компанією ARX   Гнучка тарифікація   ОСЦВ В Україні пропонують близько 50 компаній - цей продукт сам по собі є досить стандартним і обмеженим з точки зору покриття. Проте навіть за базовим ОСЦВ можна успішно конкурувати, пропонуючи гнучку тарифікацію, що враховує мак...
Освіта
З 30.06.2020 розпочали роботу консультативні лінії та приймальня громадян щодо вступної кампанії 2020. Вони працюватимуть до 15 вересня включно. Вступники, їхні батьки, члени приймальних комісій зможуть отримати відповіді щодо проведення вступної кампанії 2020, зокрема, реєстрації електронних кабінетів та подання заяв, сертифікатів ЗНО, надання пільг тощо. Повідомляє прес служба Міністерства освіти і науки України. Для кожної категорії питань працюватимуть...
Влада
Кабмін підготував проект закону про штрафи і для фізичних, і для юридичних осіб, яким пропонує посилити адміністративну відповідальність власників громадських установі і закладів. А також маршруток за недотримання маскового режиму відвідувачами й пасажирами. Повідомляє пресслужба "Адвокат права". Уряд пропонує встановити спеціальну відповідальність за неносіння масок громадянами України, вона буде передбачена у Кодексі України про адміністративні правопору...
Суспільство
У місті наразі залишається 21 хворий на коронавірус, двоє людей госпіталізовано, решта лікуються амбулаторно. До садочків, які відкрили вчора, сьогодні прийшло 415 дошкільнят, а ще - віднині можуть запрацювати й кінотеатри. Про це та інші новини повідомили на прес-конференції у міській раді. Зі слів заступника міського голови Василя Сукача, місто має непогану тенденцію захворювання - спалахів вірусу немає, кількість хворих за останню добу не збільшилася....
Культура
Кабінет Міністрів України підтримав ініціативу Міністерства охорони здоров’я і вніс зміни до постанови, якою регламентується карантин. Зокрема, передбачається заборона роботи кінотеатрів до 1 липня, а з 2 липня - дозвіл на їх роботу, але з наповненістю не більше 50 відсотків.  Про це Міністр охорони здоров’я Максим Степанов повідомив під час позачергового засідання Уряду, 25 червня. З 2 липня – дозволити роботу кінотеатрів наповненістю не більше 50 відсот...
Влада
Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування підтримав нові межі п’яти районів Хмельницької області. За відповідний проєкт 1 липня проголосувало 23 членів комітету. Крім цього, троє осіб не голосували, один утримався. Повідомляє прес служба НГП. За словами голови підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою, нардепа від Слуги народу Віталія Безгіна, на...
Суспільство
Як повідомили у Пенсійному фонді України, згідно з держбюджетом 2020 року, з 1 липня в країні підвищиться прожитковий мінімум. Згідно статті 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2020 рік" від 14.11.2019 №294-IX із 01.07.2020 по 30.11.2020 прожитковий мінімум становитиме: загальний показник на одну особу в розрахунку на місяць — 2118 грн; для дітей віком до 6 років — 1859 грн; для дітей віком від 6 до 18 років — 2318 грн; для працездатних осіб — 2197 г...
Відповідальний за розділ
Книш Маргарита
Журналісти сайту 3849.com.ua до ваших послуг.

Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Кам'янця-Подільського більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!
Телефон: +380977061073