"Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста

Фото: "3849.com.ua"
Фото: "3849.com.ua"

14 серпня Православна Церква відзначає відразу три значущих події духовної історії: Винесення животворящого Хреста Господнього, Перший Спас, або – Святкування Всемилостивому Спасу і Пресвятій Богородиці, та пам’ять ветхозавітних мучеників за віру Маккавеїв.

Почнемо з останнього – адже саме від імені цих мучеників , а зовсім не від маку, який освячується , і походить одна з найбільш розповсюджених назв цього дня. Роз'яснює видання "Православіє в Україні".

###

Маккавеї – відомий своїм благочестям давній юдейській рід. Коли в Ізраїлі вже вкотре запанували язичницькі звичаї, вони своєю кров’ю довели відданість монотеїзму – вшануванню Єдиного Бога.

Справа в тому, що в ІІ столітті до Різдва Христового єврейський народ, а особливо його очільники, черговий раз підпали під чари масової культури, якою на той час була культура грецька. Скрізь вводилися грецькі звичаї: театр, олімпійські ігри, присвячені еллінським богам, і, звісно ж, релігія, а саме – язичництво. Тодішній юдейський володар — сирійський цар — навіть взяв собі грецьке ім’я – Антіох Єпіфан, і почав привчати народ до еллінського ідолопоклонства, пішовши на таке зухвале кощунство, як встановлення в Єрусалимському храмі статуї Зевса.

Опір своїм планам він зустрів в особі родини Маккавеїв: Авима, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Алима, Маркела, матері їхньої Соломонії і вчителя їхнього Єлеазара. Мученики зволіли радше вмерти під час катувань, аніж зрадити свою віру в Єдиного Істинного Бога.

Їхній подвиг звершився в 166році до Різдва Христового. Він надихнув Юду Маккавея підняти народне повстання проти Антіоха, яке завершилось перемогою над царем-ідолослужителем.

###

Інша складова дня 14 серпня дає відповідь, чому цей день зветься Першим Спасом.

Саме цього дня в далекому 1164 році відбулися дві битви – греків із сарацинами, а русичів – з язичниками – волзькими болгарами. В обох битвах перемогу здобули війська християн, а після бою і в стані греків, і в стані русичів воїни спостерігали дивне знамення від образів Спасителя і Богородиці, сяйво від яких осіняло війська.

З’ясувавши, що це трапилось в один день, грецький та руський правителі встановили свято на згадку про цю подію.

###

І, нарешті, головна подія цього дня – Винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього. Походить це свято з Візантії.

Зазвичай у серпні траплялось у народі багато хвороб, тож візантійці, з пошаною зберігаючи в себе визначну святиню, утвердили звичай цього дня виносити Чесний Хрест Господній, осіняти ним вулиці Константинополя та молитися Богові про дарування зцілення і відвертання хвороб. По щирих молитвах віруючих Господь через Свою святиню багато разів зупиняв епідемії.

Тому цього дня в усіх православних храмах священики виносять з вівтаря напрестольний Хрест і служать водосвятний молебень, просячи в Бога милості, здоров’я і благословення для нашого народу.

Редакція сайту "3849.com.ua" вітає вірян із святом, бажає Божої благодаті та міцної віри.

Цього дня ми побували на відправі у церкві Воздвиження Чесного Хреста, що знаходиться на вулиці Карвасари, та знана в містян, як "дерев’яна церква". Після Літургії прихожани храму на чолі із настоятелем отцем Тарасієм пройшли хресним ходом до Маріінського джерела, де відслужився водосвятний та заздравний молебен й освятили мед, воду та зілля.

"Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-1 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-2 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-3 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-4 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-5 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-6 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-7 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-8 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-9 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-10 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-11 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-12 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-13 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-14 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-15 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-16 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-17 "Медовий Спас" у церкві Воздвиження Чесного Хреста, фото-18

Читайте також:"Медовий Спас": традиції та особливості свята"

Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
107 переглядів в серпні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі

Відповідальний за розділ
Книш Маргарита
Журналісти сайту 3849.com.ua до ваших послуг.

Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Кам'янця-Подільського більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!
Телефон: +380977061073