Неправильне харчування, вживання алкоголю, куріння - дуже важливі фактори ризику розвитку хвороб серця та судин.

Харчування, яке не є безпечним, не є повноцінним - одна з головних причин розвитку серцево-судинних захворювань: артеріальної гіпертензії, ішемічної хвороби серця, інфаркту та інсульту .

Безпечне, правильне харчування захищає серце від хвороб, а також допомагає знизити психоемоційне напруження, контролювати "здорову" вагу.

7 правил правильного харчування від Всесвітньої організації охорони здоров’я:

Недосолюй їжу, аби дотримуватися денної норми солі - не більше 1 чайної ложки на весь день. Пам'ятай: надмірне споживання натрію сприяє підвищенню кров'яного тиску!

Ковбаси та консерви заміни нежирним мʼясом.

Щодня вживай 400 г овочів чи фруктів (десь приблизно 5 фруктів чи овочів середнього розміру), додаючи їх до кожного приймання їжі.

Твоя добова доза цукру - до 10 чайних ложок!

Заміни цукерки, шоколад, пиріжки, солодкі напої - фруктами та ягодами.

Зверни увагу: солодкі йогурти та соуси також містять багато цукру, тож радимо завжди читати етикетки на продуктах перед покупкою.

Вживай більше клітковини: цілозернових каш, бобових (квасоля, горох, сочевиця, боби) та горіхів. Такі продукти допоможуть знизити рівень холестерину в крові.

Попрощайся з трансжирами: промисловою випічкою, швидкоїжею та смаженими стравами. Натомість обирай рослинні олії, горіхи, авокадо, рибу, а також "здоровий" спосіб приготування страв (запікання, готування на пару).

Контролюй розміри порцій, аби не переїдати.

Дізнайся про свій ризик розвитку хвороб серця і судин за допомогою швидкого тесту на сайті: https://cvd.phc.org.ua/.

Стань на варті свого серця - харчуйся здорово!

КУРІННЯ: чим загрожує та як відмовитися???

Кожен п'ятий українець курить. І щороку ця смертельна залежність забирає 130 тисяч життів в Україні. Саме через куріння серцево-судинна система перестає нормально функціонувати. Під впливом тютюнового диму клітини крові налипають на стінки судин та утворюють тромби - а це може призвести до стенокардії, інфаркту або інсульту. До того ж куріння підвищує артеріальний тиск та призводить до артеріальної гіпертензії. Куріння тютюну - це залежність, проте відмовитися від неї під силу кожному!

Й нижче - практичні рекомендації, які допоможуть тобі назавжди попрощатися з курінням. А щоб визначити свій рівень залежності від тютюну та знайти більше порад щодо відмови — переходь на сайт https://stopsmoking.org.ua/ І пам’ятай: безпечного куріння не існує - навіть кілька сигарет, які ти викурюєш час від часу, все одно несуть шкоду твоєму серцю та судинам. Дізнайся про свій ризик розвитку хвороб серця і судин за допомогою швидкого тесту на сайті. Стань на варті свого серця - відмовся від тютюну та нікотину!

Вживання алкоголю. Чим загрожує спиртне та як від нього відмовитися?

Існує міф, що алкоголь знімає стрес, але насправді алкоголь - це депресант, який пригнічує нервову систему та лиш посилює тривожний стан. А токсична дія спиртного дуже шкодить серцево-судинній системі, бо клітини серцевого м'яза особливо вразливі до алкоголю й при цьому дуже повільно відновлюються. Як результат, підвищується ризик розвитку кардіоміопатії, ішемічної хвороби серця, артеріальної гіпертензії, ураження артерій та інсульту. Пригадай ще один міф - мовляв, помірна кількість алкоголю не загрожує організму. Але це не так. Як наголошує Всесвітня організація охорони здоров'я, безпечної дози алкоголю не існує. Ні одного келиха, ні половини склянки!

Відмовся від алкоголю заради здоров’я свого серця! Ось кілька дієвих порад, що допоможуть тобі "зав’язати" зі спиртним І пам’ятай: ти завжди можеш звернутися до свого сімейного лікаря за фаховою консультацією та підтримкою Дізнайся про свій ризик розвитку хвороб серця і судин за допомогою швидкого тесту на сайті: Стань на варті серця - відмовся від алкоголю! Ти можеш вберегти своє серце, якщо піклуватимешся про здоров'я щодня.#СтаньНаВартіСвогоСерцяІніціатива відбувається в межах Україно-швейцарського проєкту "Діємо для здоров’я".

ДУ "Хмельницький обласний центр

контролю та профілактики хвороб МОЗ України"