"Кредит онлайн під 0%", "0% на перший кредит на карту", "кредит за 5 хвилин". Саме такими заманливими пропозиціями останнім часом рясніє інтернет-простір. Люди "клюють" на це, бажаючи отримати гроші тут і зараз, користуються такою послугою, не читаючи навіть текст договору, у якому є свої нюанси.

Як перевірити позикодавця?

Перш ніж укладати договір, необхідно з’ясувати, хто ваш позикодавець. Згідно із законодавством України, фінансова установа або юридична особа має бути зареєстрована, мати ліцензію на надання коштів у позику і внесена до Державного реєстру фінансових установ. Зайшовши на сайт, знайдіть її назву, наприклад, товариство з обмеженою відповідальністю, акціонерне товариство та власна назва, яка зазначається в лапках. Якщо в реєстрі такої інформації немає, то це вже є підставою для того, щоб відмовитися від послуг цієї компанії.

У яких джерелах це робити?

Наступний крок – перевірити позикодавця в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Якщо ця компанія є в ЄДР, не знаходиться у процесі припинення, запишіть її ідентифікаційний код та переходьте до перевірки наявності в позикодавця відповідної ліцензії. Для цього здійсніть пошук за ідентифікаційним кодом юридичної особи на сайті комплексної інформаційної системи Нацкомфінпослуг.

Наостанок, перевірте чи немає судових справ за участю компанії за посиланням. Там ви можете отримати інформацію про те, наскільки активно компанія стягує заборгованість з позичальників.

Що таке електронний договір?

Електронний договір – це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків та оформлена в електронній формі. Підписання ж цього договору сторонами здійснюється через використання:

  • електронного підпису;
  • електронного цифрового підпису, за умови використання засобу електронного цифрового підпису усіма сторонами електронного правочину;
  • електронного підпису одноразовим ідентифікатором;
  • аналога власноручного підпису (може використовуватися лише за письмовою згодою сторін, у якій містяться зразки відповідних аналогів власноручних підписів).

Під час укладання договорів кредитування в мережі інтернет найчастіше застосовується електронний підпис одноразовим ідентифікатором – алфавітно-цифровою послідовністю, яка може передаватися суб'єктом електронної комерції (позикодавцем) іншій стороні електронного правочину (позичальнику) засобом зв'язку, вказаним під час реєстрації у системі (як правило – смс-повідомлення).

На що звертати увагу в договорі?

  • розмір процентної ставки, чи може вона змінюватися;
  • строк оплати за користування кредитом;
  • вид і розмір штрафних санкцій за несвоєчасну оплату;
  • можливість та умови продовження строку оплати;
  • відповідальність позичальника за несвоєчасне повернення позики;
  • можливість передачі персональних даних позичальника третім особам (колекторам).

До речі, в самому договорі може бути посилання на умови кредитування, які оформлені окремим документом, що також потрібно детально вивчити.

І на останок, якщо ви скористалися всіма вище сказаними порадами, то вже маєте чітке уявлення про позикодавця та умови кредитування. Тепер залишається лише оцінити вигідність кредиту. Врахуйте, що ви берете на себе обов’язок повернути позичені кошти, а у випадку, якщо буде порушено умови укладеного договору, то позикодавець матиме право нараховувати штрафні санкції, які можуть сягати 475 відсотків річних. Тому приймати рішення про позику потрібно лише після ретельного аналізу всіх умов.