Верховна Рада України підтримала нову схему розмитнення "євроблях" - прийнято за основу законопроєкт про внесення змін до Податкового кодексу та про зміни до Митного кодексу України.

Законопроєкти стосуються автомобілів, які ввезені на територію України фізичними особами до 1 січня 2021 року. Повідомляє прес служба "Адвокат права".

ОДНА ЛЮДИНА може розмитнити ОДИН АВТОМОБІЛЬ однієї категорії (легковий автомобіль, вантажний або прицеп).

Законопроєкт пропонує протягом 180 днів з дня прийняття закону розмитнювати авто за такою формулою:

Ставка = Ставка базова + Vе + Fе, де:

1. Ставка базова - ставка податку в євро за 1 штуку транспортного засобу, що визначається виходячи з кількості років, що минула з року виготовлення транспортного засобу, до року визначення ставки податку.

2. Vе – ставка податку в євро за 1 штуку транспортного засобу, що визначається множенням об’єму циліндрів двигуна внутрішнього згоряння відповідного транспортного засобу в куб. сантиметрах на коефіцієнт, який становить:

  • 0,25 євро за 1 куб. см об'єму циліндрів двигуна - для транспортного засобу з об’єм двигуна внутрішнього згоряння до 2000 куб. сантиметрів (включно);
  • 0,2 євро за 1 куб. см об'єму циліндрів двигуна - для транспортного засобу з об’єм двигуна внутрішнього згоряння від 2001 куб. сантиметрів до 3000 куб. сантиметрів (включно);
  • 0,25 євро за 1 куб. см об'єму циліндрів двигуна - для транспортного засобу з об’єм двигуна внутрішнього згоряння від 3001 куб. сантиметрів до 4000 куб. сантиметрів (включно);
  • 0,35 євро за 1 куб. см об'єму циліндрів двигуна - для транспортного засобу з об’єм двигуна внутрішнього згоряння від 4001 куб. сантиметрів до 5000 куб. сантиметрів (включно);
  • 0,5 євро за 1 куб. см об'єму циліндрів двигуна - для транспортного засобу з об’єм двигуна внутрішнього згоряння понад 5000 куб. сантиметрів.

3. Fе – ставка податку в євро за 1 штуку транспортного засобу, що становить:

  • для транспортних засобів, оснащених двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням та кривошипно-шатунним механізмом – 0,0 євро;
  • для транспортних засобів, оснащених двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) – 100,0 євро;
  • для транспортних засобів, оснащених двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням та кривошипно-шатунним механізмом або двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) та електричним двигуном (одним чи кількома) - 0,0 євро.

Дія такого положення НЕ ПОШИРЮЄТЬСЯ на транспортні засоби, якщо вони не відповідають екологічним нормам "ЄВРО-2" і вище та/або мають походження з країни, визнаної державою-окупантом, державою-агресором або ввозяться з її території.

Законопроєкт пропонує ЗНИЗИТИ ШТРАФ за незаконне перебування авто в Україні зі 170 тисяч гривень ДО 8,5 ТИСЯЧІ ГРИВЕНЬ. Після сплати штрафу можна або вивезти авто за кордон, або розмитнити його в Україні.

У проекті пропонується зобов’язати Кабінет міністрів України ініціювати на міжнародному рівні дистанційне зняття з обліку (реєстрації) автівок у відповідних реєстраційних органах іноземних держав та обмін відповідною інформацією між Україною та іншими країнами.

Крім того, уряд хочуть зобов'язати внести на розгляд Ради пропозиції щодо направлення коштів від розмитнення таких автівок на вакцинацію українців від коронавірусу.