У відділ захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області надходять звернення споживачів щодо питання встановлення, обслуговування та заміни вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води, а також оплати та вартості даних послуг.

22.06.2017 р. Верховною Радою України був прийнятий Закон України  "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", у якому зазначається, що обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів – розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.

Статтею 7 прикінцевих та перехідних положень до цього ж закону, Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, органи місцевого самоврядування протягом трьох місяців з дня опублікування зобов’язано:

  • забезпечити перегляд порядків формування тарифів на послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання для суб’єктів природних монополій та суб’єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, зокрема в частині виключення зі структури тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води;
  • забезпечити перегляд тарифів на теплову енергію, послуг з централізованого водопостачання, постачання гарячої та холодної води для суб’єктів природних монополій та суб’єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, в частині виключення зі складових відповідних тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води.

На виконання норми вказаного закону, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг виконала перерахунок вартості тарифів та вилучила з них витрати, пов’язані з обслуговуванням та повіркою загальнобудинкових та індивідуальних засобів обліку.

Дані зміни зафіксовані в постанова, якими внесено зміни до встановлених тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення внаслідок виключення з їх структури витрат, пов’язаних з обслуговуванням та повіркою засобів обліку. Таким чином, на даний час повірка лічильників (вузлів комерційного обліку) здійснюються за рахунок споживачів послуг.

Натомість, за рахунок відокремлення вказаного платежу зі структури відповідних тарифів, відбулося їх зниження. З 29 листопада 2017 року для мешканців багатоквартирних будинків, а з 17 грудня 2017 року для мешканців приватних будинків обслуговування та повірка засобів обліку холодної води стали платними, тобто абоненти мають сплачувати за повірку лічильників за договірними цінами підприємствам, які надають такі послуги.

Джерело