23:42, 28 травня 2023 р.

Війна і здоров'я жінки

Фото: KELLEPICS

Фото: KELLEPICS

Війна, вибиваючи в нас з-під ніг відчуття безпеки й всіляко травмуючи нас, призводить до "хронічного" стресу в нашому організмі, наслідки якого можуть бути дуже небезпечними.

Безпосередньо пережита травмуюча подія, постійна тривога, надсильне емоційне напруження в осіб з низькою стресостійкістю вже через 3-6 місяців може призвести до розвитку ПОСТТРАВМАТИЧНИХ (або ПІСЛЯТРАВМАТИЧНИХ) СТРЕСОВИХ РОЗЛАДІВ (ПТСР).

Однак, якщо травмуючий фактор є надпотужним та тривалимв часі або ще й сумованим (перебування в зоні бойових дій, в окупації, в епіцентрі обстрілів та руйнувань, розпач втрати рідної людини під час бойових дій, тривожні переживання в очікуванні вісточки з полону, втрата домівки, роботи) на тлі вже вичерпаних ресурсів людського організму для подолання цих потрясінь, тоді стрес набуває особливої токсичності й такі розлади можуть розвитися дуже швидко (протягом 4-х тижнів).

За рік війни в Україні констатується значний сплеск ПТСР серед населення (не є винятком і наші громади).

За даними психологів, психотерапевтів, самежінки, дівчата (серед цивільного населення) вдвічі частіше (порівняно з чоловіками) зазнають таких розладів. Дія цих розладів в жіночому організмі - значно триваліша.

Проявляються ПТСР:

 • порушенням сну, травмуючими сновидіннями;
 • надмірною втомою;
 • напливами нав'язливих спогадів, думок;
 • неконтактністю з членами сім’ї, оточуючими;
 • відчуттям загрози, небезпеки, страху, провини, відчаю;
 • збудливістю та реактивністю (спалахи гніву, дратівливість).

Повідомляється також про випадки загрозливих розладів з "відчуттям загубленості", "втратою реальності" (які проявляються хвилеподібно чи епізодично та можуть призводити до суїцидальних намірів).

В свою чергу, ПТСР можуть підвищувати можливість виникнення захворювань серця та судин, шлунку та кишківника (зокрема, синдрому подразненого кишківника, що супроводжується діареєю), інших порушень в роботі органів та систем.

А відома лікар-гінеколог, лікар-волонтер, Наталія Лелюх (яка часто виїжджає в прифронтові зони, населені пункти, звільнені з окупації, й лікує там населення) ділиться сумним досвідом звернень жінок з різних куточків нашої країни протягом року війни, б’ючи на сполох та додаючи до вищезазначеного ще й загрози, спонукані тривалою дією гормонів стресу та коктейлів, які змішує з них жіноче тіло в стані хронічного стресу. Серед них:

 • ВАЖКІ ПЕРЕДМЕНСТРУАЛЬНІ РЕАКЦІЇ: значна мастодинія (сильний біль, нагрубання, значний набряк молочних залоз - аж до розтяжок) або ж набряковий синдром;
 • АМЕНОРЕЯ (відсутність менструацій протягом трьох і більше місяців);
 • ОСТЕОПОРОЗ (тотальне порушення структури кісток) у молодих жінок та жінок середнього віку на тлі аменореї тривалістю 3-6 місяців;
 • ІНСУЛІНОРЕЗИСТЕНТНІСТЬ - одна з величезних загроз, яка є ризиком:

- цукрового діабету 2-типу;

- гормонзалежних онкозахворювань;

- непліддя та невиношування;

- інсультів та інфарктів;

запуску раннього старіння організму.

Також тривожним дзвіночком для молодої жінки (зазначає Наталія Лелюх) має бути й відкладання жиру саме в області талії (так званий кортизоловий або стресовий живіт).

Всі зміни в організмі жінки, які відбуваються зараз, можуть бути катастрофічними вже через 6-10 років. Тому, їх краще упередити.

ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ:

СЛІД НАГОЛОСИТИ, що всі порушення, виявлені на ранній стадії, піддаються корекції при злагодженій роботі пацієнта та лікаря. Тому:

ПРИСЛУХАЙТЕСЬ до тривожних “дзвіночків” вашого тіла і не зволікайте - звертайтесь по допомогу до фахівців (психолога, психотерапевта чи психіатра), адже тільки вони допоможуть вам подолати ПТСР.

Психотерапія є сучасним підходом до вирішення багатьох проблем (особливо, під час війни).

ЗАУВАЖТЕ, що завжди готові Вам допомогти психологи благодійного фонду "Запорука" за телефоном - 0-800-4000-23 (безоплатно, з усіх операторів мобільного зв'язку).

ВАЖЛИВИМИ є своєчасні консультації зі своїм гінекологом, ендокринологом.

ОДНАК, ПАМ'ЯТАЙТЕ, що насамперед, ми змушені допомогти собі самі, змінивши, по можливості, СПОСІБ ЖИТТЯ. Адже, "рятівним кругом" при хронічному стресі є:

 • Висипання. По можливості, намагайтесь засинати - не пізніше 23-ї год (адже дія стресових гормонів тоді значно зменшується);
 • Регулярні фізичні навантаження - "в задоволення": їзда на велосипеді, біг, плавання, фітнес, інтенсивна ходьба (не менше 30-40 хв в день 3-4 рази на тиждень) –й це надважливо. А в сільських умовах - весняні городні роботи, садівництво -"з радістю".
 • Виключення продуктів з високим інсуліновим індексом (хлібобулочні, кондитерські, макаронні вироби, фаст - фуди) зі свого харчового раціону.

І збагачення його свіжою городньою зеленню, овочами, ягодами.

І в жодному разі, не сидіть на голодній дієті, бо це матиме зворотній ефект!

Обмеження перегляду стрічки новин на ніч, сцен насильства, катування.

Допомога та підтримка інших (слабших, одиноких, хто цього дуже потребує). Бути потрібним - це здорово!

І позитивні емоції щодня (при спогляданні сходу сонця, цвітіння квітів, витівок ваших домашніх улюбленців).

Адже, здоров’я жінки не повинне скоритися і має дати свою відсіч, аби українська нація була здоровою та сильною!

Лікар-гігієніст Кам’янець-Подільського районного відділу

ДУ "Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України" Надія Канарчук

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#стрес #жінка #здоров'я #війна
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...