Чому 2020 рік в Україні оголосили роком медсестринства?

Фото: "molbuk.ua"

Медсестрам - гідну оплату праці та повагу до професії. Чому 2020 рік в Україні оголосили роком медсестринства?

Більшість працівників охорони здоров'я в усьому світі - це медичні сестри. Проте роль медсестер у суспільстві та навіть в медичному середовищі залишається недооціненою. Для того, щоб змінити цю ситуацію, Україна підтримала резолюцію ВООЗ про Міжнародний рік медсестринства в 2020 році. Про те, з якими проблемами стикаються медсестри в Україні та як їх планується вирішити, розповідає Катерина Балабанова, директор Центру розвитку медсестринства МОЗ України.

Кого першим ви зустрічаєте, коли звертаєтеся за медичною допомогою? Хто питає, що вас турбує і до якого лікаря ви прийшли? Хто ретельно фіксує ваші дані та веде документацію в системі по вашому зверненню? Тримає за руку перед та після операції? Допомагає робити перші складні кроки на шляху до одужання? Є опорою для хворого та його рідних при страшному діагнозі? Супроводжує, підтримає, вакцинує, доглядає, співчуває. Робить все, на що у лікаря не вистачає часу. Медична сестра. Медичний брат.

Раніше їх називали середній персонал, молодший спеціаліст. Зараз це окрема спеціальність "Медсестринство", котра має всі ступені освіти: фаховий молодший бакалавр, бакалавр, магістр, наукова ступінь PhD. Однак незважаючи на можливості для розвитку в спеціальності, на практиці попит на фахівців з медсестринства з вищою освітою є мінімальним. Статистика невтішна: в Україні з кожним роком все менше абітурієнтів обирає медсестринство, а також неповну вищу освіту в охороні здоров’я. В 2017 році – це 17 207 осіб, в 2018 – 15 020 осіб.

Серед головних проблем - неповага до професії

Головними проблемами самі медсестри і брати визначають низьку оплату та невідповідне праці навантаження; недосконалу систему освіти впродовж життя; малий рівень впливу на прийняття рішень; неповажне відношення до професії у суспільстві. На мою думку, останнє є причиною всіх інших проблем.

В умовах нової системи фінансування системи охорони здоров’я змінюються правила гри у стосунках "роботодавець – працівник". Тарифна сітка, котра вже не працює на первинній ланці, зупинить існування і на вторинній, третинній ланках надання медичної допомоги. Винагорода за працю фіксується в колективних договорах. Сьогодні на первинній ланці ми знаємо як історії успіху, так і непорозуміння через недбале заключення договорів. Іванна Книш, медична сестра з Івано-Франківської області, переможець конкурсу проектів "Майбутнє медсестринства" МОЗ України, розповідає свою історію у реформі. Вона ризикнула піти працювати до лікаря в його ФОП. І її зарплата зараз більше 12 тис. на місяць. Водночас є випадки, коли навіть залишившись працювати в великому закладу охорони здоров’я, медичні працівники не відчули покращення умов праці.

Медсестрам продовжують сплачувати "мінімалку", обґрунтовуючи це "поганим міністром, урядом, президентом". Факти, що гроші на місцях, а не в Києві, що фінансування залежить від обласної, міської, районної та сільської ради, від ефективного керівника-менеджера і проактивного колективу – залишаються секретом.

Велика країна має в кожній області свої особливості. За даними статистичних звітних форм ДП "Центр медичної статистики МОЗ України" (форми 17, 20 та 47) станом на 31.12.2018 в Україні 313 412 штатних посад середнього медичного персоналу. Це 67% всіх медичних кадрів країни. Чому я посилаюся на ці дані? На сьогодні це єдина офіційна статистика по кадровому забезпеченню системи охорони здоров’я.

Правильне розуміння ролі медсестринства в процесі надання медичної послуги дозволить як покращити якість самої послуги, так і вигідно розподілити інвестиції в систему охорони здоров'я. На 72 Генеральній асамблеї ВООЗ було прийнято резолюцію про Міжнародний рік медсестринства в 2020 році. Україна підтримала цю ініціативу. Для формування та реалізації сучасної моделі медсестринства, підвищення ролі медичних сестер і братів в системі охорони здоров’я, розвитку лідерства наказом Міністерство охорони здоров’я України затверджено План заходів «Рік медсестринства в Україні 2020».

Що передбачає "Рік медсестринства в Україні 2020"?

Рік медсестринства - це інструмент в досягненні зміни парадигми, побудові нової моделі медсестринства в Україні. Нову для України модель медсестринства треба розглядати як невід’ємну частину досягнення глобальної мети - забезпечення доступної та якісної медичної послуги для пацієнта.

По-перше, план включає розробку та затвердження обласних планів заходів "Рік медсестринства в Україні 2020" для вирішення регіональних проблем медсестринства у кожній області. У Дніпропетровській, Львівській, Харківській областях, місті Києві більше 20 000 медичних сестер і братів. При цьому можливість отримати вищу медсестринську освіту в Харківській області та сусідніх областях відсутня. В Луганській та Закарпатській областях медичних сестер і братів менше 10 000 осіб. Зрозуміло, що причини зовсім різні. На сході це - війна, на заході - трудова міграція. Тому і шляхи вирішення, покращення ситуації будуть різними.

По-друге, для успішного подальшого моніторингу, визначення адекватних індикаторів досяжності завдань державної політики з розвитку медсестринства, необхідно провести фахові дослідження з аналізу ситуації в медсестринській професії та ставлення суспільства до медсестринства.

По-третє, плануємо спеціальні тренінги для медичних працівників для роз’яснення їх прав та обов’язків в умовах зміни системи фінансування в закладах охорони здоров’я, для заключення колективних договорів на гідних умовах з рівним ступенем розуміння важливості свого підпису в документі.

Також планується:

  • Розширення повноважень медичної сестри та брата, зафіксоване переліком компетенцій професійного стандарту та підтверджене сертифікацією - це зробить розподіл функцій серед медичних працівників ефективним та економічно вигідним.
  • Трансформація громадських професійних об’єднань в самоврядні професійні організації - це може вивести медичні професії на новий рівень, зробить медсестринську професію рівною лікарській.
  • Заходи для підтримки та розвитку вищої освіти та науки в медсестринстві, створення попиту на вищу освіту в практичній охороні здоров’я - допоможуть запровадити європейські стандарти надання медичної допомоги в Україні.

"Vox Connector", спеціально для "3849.com.ua" - Сайту міста Кам'янця-Подільського/

Читайте також: "Програма заходів: День закоханих у Кам'янці-Подільському".

медсестринство медицина здоров'я
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
250 переглядів у вересні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
Днями голова Кам’янець-Подільської райдержадміністрації Анатолій Бернашевський відвідав Китайгородську об’єднану територіальну громаду. Під час робочого візиту голова райдержадміністрації оглянув відремонтований відрізок дороги "Дерев’яне — Калачківці" та ознайомився з ходом ремонтних робіт на вулиці Центральній в с.Китайгород. Повідомляє прес служба Кам’янець-Подільської РДА. Ремонтні роботи на цих частинах доріг проводяться в рамках Програми Президента У...
Влада
Кам’янець-Подільська місцева прокуратура звернулась до суду із заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна розташованого у с. Слобідка Новоушицького району, у комунальну власність. З метою забезпечення дотримання порядку визнання нерухомості безхазяйною у місцевій газеті ще у 2018 році опубліковано оголошення про взяття даного майна на відповідний облік. Повідомляє прес служба Хмельницької обласної прокуратури. Після спливу річного строку вказана нер...
Культура
Фотоконкурс "Моя громада – частинка мальовничої України" добіг до кінця. При оцінюванні конкурсних робіт враховувалась думка професійного фотографа з 15-річним досвідом роботи та власника майстерні Holst.ua Олександра Слободяна. Повідомляє прес служба Гуменецької громади. Серед 325 фотознімків, що взяли участь у конкурсі журі обрало та визначило переможців у чотирьох номінаціях: "Макрозйомка": I місце – Муржак Василь; II місце – Мамінська Богдана, Балицьк...
Суспільство
16 вересня в рамках робочої поїздки в село Велика Слобідка сільський голова Руслан Нестеров проінспектував встановлення трансформаторної підстанції для розвантаження електричних мереж та забезпечення нормальної напруги для жителів села Велика Слобідка та освітніх установ населеного пункту. Проведені роботи спрямовані на поліпшення технічного стану електричних мереж, що забезпечить надійність та якість розподілу електричної енергії споживачам. Повідомляє пр...
Пригоди
17 вересня о 16:22 на пункт зв’язку 6 Державної пожежно-рятувальної частини надійшло повідомлення про пожежу трактора "FEND-1038" за межами села Нагоряни Кам’янець-Подільського району. До Служби порятунку "101" зателефонував водій трактора. Повідомляє прес служба 2 Державний пожежно-рятувальний загін ГУ ДСНС України у Хмельницькій області. Негайно на місце події прибули рятувальники Державної служби надзвичайних ситуацій, які о 16:34 локалізували, а 16:37...
Суспільство
У рамках капітального ремонту вулиці Крип’якевича, що є ділянкою автодороги Н-03 Житомир-Чернівці, км 284 - км 285, почали влаштовувати вирівнюючий шар нового покриття. Підрядником проведено демонтаж бруківки та бортового каменю, влаштовано основу із щебенево-піщаної суміші з додаванням цементу, поверх якої укладуть три шари асфальтобетонного покриття. Прес служба САД у Хмельницькій області. Протяжність ділянки, що ремонтується становить 1,3 км. Згідно про...
Різне
В період 05 по 12 вересня 2020 року у Хмельницькій області проводилася кампанія з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу, шляхом розкидання приманок з вакциною із літаків АН-2. Розкидання приманок відбувалося над лісовими та польовими угіддями краю, поза територіями населених пунктів. Повідомляє прес служба Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області. Площа розкидання приманок з вакциною склала 18689,4 км2. Всього...
Суспільство
Верховна Рада схвалила законопроєкт. В Україні дозволили електронну роздрібну торгівлю лікарськими засобами. Народні депутати підтримали у другому читанні відповідний законопроєкт. За документ проголосували 258 депутатів Ради, повідомляє прес служба РБК-Україна. Згідно з законом, суб’єкт господарювання, який має ліцензію на роздрібну торгівлю ліками, може здійснювати й електронну роздрібну торгівлю лікарськими засобами, а також доставляти їх безпосередньом...
Спорт
9 вересня, на стадіоні Подільського державного аграрно-технічного університету, була проведена товариська зустріч між командами ПДАТУ та ДЮСШ №2. Команда ПДАТУ отримала перемогу із рахунком 3:1. Кращим гравцем визнано Панило Віталія, студента факультету агротехнологій та природокористування. Тренер – майстер спорту України В. Цимбалістий, повідомляє завідувач кафедри фізичного виховання, доцент Тетяна Комарова. 10 вересня, в спортивній залі головного корпу...
Відповідальний за розділ
Книш Маргарита
Журналісти сайту 3849.com.ua до ваших послуг.

Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Кам'янця-Подільського більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!
Телефон: +380977061073