Яйця та пісок. Нетрадиційні методи для визначення рівня забруднення повітря

Фото: "Радіо ТРЕК"

У жовтні великого суспільного резонансу в Україні набула тема туману-смогу, що вкрив країну.

Попри заяви метеорологів, які спростовували підвищення рівня забрудненості повітря, на вулицях не одна людина використовувала маску.

Як відбувається моніторинг якості повітря, що таке громадський моніторинг та яким є забруднення повітря у найбільших містах України, розповідає Олена Міскун, голова відділу з питань промислового забруднення ГО "Центр екологічних ініціатив "Екодія".

Державна система моніторингу якості повітря, що дісталась нам у спадок від Радянського Союзу, є застарілою і неефективною. В перелік забруднювачів входять не всі ключові речовини (наприклад, дрібнодисперсний пил і приземний озон), виміри проводяться не в цілодобовому режимі, дані збирають в паперовому вигляді і не агрегують в загальну базу даних. Підприємства-забруднювачі самі здійснюють контроль того, скільки і чого вони викидають в повітря, і самі звітують державі. Контролю за викидами від автотранспорту не існує в принципі.

Попри таку патову ситуацію, активні громадяни і громадські організації доводять наявність проблеми - власним коштом купують датчики якості повітря і виводять їх показники онлайн для загального доступу. Прикладом є мережа моніторингу "Чисте повітря для України" (на стадії розробки). З іншого боку, датчик якості повітря дає картину на поточний момент - і показники різняться залежно від пори року та погоди. До того ж такий моніторинг не дозволяє "зловити" деякі надзвичайно токсичні речовини, що викидаються в малих кількостях і можуть просто не попасти в зону охоплення датчика.

Як виявити довготерміновий вплив забруднення повітря на здоров’я?

Наслідком проблеми із моніторингом є проблема необізнаності - відсутні системні дані щодо того, наскільки забруднення повітря впливає на довкілля і здоров’я людей. Відповідно до останніх досліджень, довготерміновий вплив забруднення повітря на здоров’я населення можна визначити, взявши проби ґрунту, піску і донних відкладів водойм. Таким способом виявляють, які токсичні речовини осідали на них роками і який ризик вони несуть для людей, що живуть в цій місцевості.

Дуже небезпечним забрудником є стійкі органічні сполуки або діоксини. Крім високої токсичності, їх небезпека полягає в тому, що вони надзвичайно повільно виводяться з організму (7-11 років). Наприклад, потрапивши в організм матері, забруднення перейде до плоду. Навіть у наднизьких концентраціях (трильйонні частинки) вони здатні нанести незворотні пошкодження головному мозку і репродуктивним органам дитини.

Оскільки діоксини мають властивість накопичуватись в жирових тканинах організмів, найкращим індикатором їх накопичення є звичайні курячі яйця. Єдиною умовою є те, що це мають бути яйця від курей вільного вигулу, тобто таких, що паслись під відкритим небом.

ДДТ, кадмій, цинк. Що ще знайшли у піску з дитячих майданчиків та курячих яйцях?

В 2018 році незалежні експерти з Хіміко-технологічного інституту в Празі (VSCHT) провели унікальне дослідження, що виявило реальний ступінь забруднення повітря в промислових регіонах України. Експерти відібрали 88 проб в 5 містах - це були пісок з дитячих майданчиків, донні відклади водоймі яйця курей вільного вигулу.

- Харків - концентрація кадмію перевищує нормативи безпеки Чехії та України

Аналізи показали підвищений вміст цинку та кадмію у всіх пробах відкладів, а принаймні у кількох пробах було виявлено наявність інших важких металів. Концентрація кадмію перевищує нормативи безпеки Чехії та України. Вміст діоксинів у яйцях птиці вільно-вигульного утримання перевищує нормативи безпеки для продуктів харчування більш ніж у два рази, майже втричі перевищує норму припустимого добового споживання діоксиноподібних сполук для дорослих та у шість разів - для дітей.

-Дніпро - в чотирьох пробах піску з дитячих майданчиків знайдено залишки ДДТ

У чотирьох пробах відкладів було виявлено підвищений вміст цинку, хрому, миш’яку та свинцю. Дві проби піску з дитячих майданчиків показали підвищений вміст цинку та свинцю, в одній з проб ці значення перевищують чеські екологічні нормативи. В чотирьох пробах піску з дитячих знайдено залишки ДДТ (токсичний пестицид, стійкий до розкладання в навколишньому середовищі).

- Кривий Ріг - концентрація діоксинів перевищує нормативи безпеки для продуктів харчування у 7 разів

Аналіз виявив високий вміст діоксинів в яйцях птиці вільно-вигульного утримання. Виявлена концентрація перевищує нормативи безпеки для продуктів харчування у 7 разів: норму припустимого добового споживання діоксиноподібних сполук для дорослих у сім разів та у дванадцять разів – для дітей. Крім того аналізи показали підвищений рівень ДДТ та його метаболітів.

- Запоріжжя - концентрація цинку в трьох пробах відкладів перевищує чеські екологічні нормативи

Рівень вмісту важких металів і їх сполук є підвищеним. Найбільш поширеним металом є кадмій - концентрація у п’яти пробах перевищила чеські екологічні нормативи. Концентрація цинку в трьох пробах відкладів перевищує чеські екологічні нормативи.

- Маріуполь - в двох пробах піску з дитячих майданчиків виявлено підвищений рівень цинку та миш’яку, що перевищує чеські екологічні нормативи

В п’яти пробах донних відкладів спостерігається підвищений вміст цинку, кадмію, свинцю, хрому, миш’яку та ртуті. У двох пробах перевищено нормативи екологічної безпеки. В двох пробах піску з дитячих майданчиків виявлено підвищений рівень цинку та миш’яку, що перевищує чеські екологічні нормативи. В індичих яйцях виявлено підвищену концентрацію діоксинів.

Аналіз ризиків

Експерти провели розрахунок того, яке з цих забруднень відповідно до їх концентрації і розташування, несе найбільший ризик для населення. Аналіз ризиків показав, що найбільшу загрозу становить забруднення миш’яком, і в другу чергу кадмієм. Вміст миш’яку в ряді відкладів свідчить про те, що в довгостроковій перспективі він може спричинити несприятливі канцерогенні ефекти. В деяких пробах відкладів, забруднених кадмієм, перевищено індекс небезпеки.

Слід окремо зазначити ситуацію з забрудненням продуктів харчування. У яйцях птиці вільно-вигульного утримання відібраних в Харкові, Маріуполі та Кривому Розі виявлено значне забруднення діоксинами. Це означає, що і в інших видах харчових продуктів з підсобних господарств можуть бути присутні стійкі органічні сполуки, що є великою загрозою для населення.

Що необхідно зробити для покращення ситуації?

Забруднення повітря в промислових регіонах є системним і довготривалим. Ситуація вимагає дій. Зокрема, на державному рівні необхідно прийняти ЗУ "Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення", який наразі знаходиться на розробці в Мінекоенерго. Закон має зобов’язати підприємства встановлювати датчики на трубах та фільтри. Тільки це дозволить поставити крапку в нескінченній риториці підприємств "доведіть, що це ми забруднюємо". Також він буде стимулювати підприємства до модернізації виробництва, оскільки дозволи будуть видаватись на менший об’єм викидів.

"Vox Connector", спеціально для "3849.com.ua"- Сайту міста Кам'янця-Подільського.

Читайте також: "Які регіони "найкультурніші"?.

забруднення екологія повітря
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
41 перегляд у липні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
Наказом №408 від 6 липня МВС затвердило 2 інструкції - Інструкцію про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія та Інструкцію про використання технічних засобів контролю під час складання іспитів (у тому числі за допомогою фото- та відеотехніки), збереження отриманої за допомогою них інформації та доступ до неї. Наказ набирає чинності з дня опублікування. Повідомляє прес служба Адвокат права....
Пригоди
Дорожньо-транспортна пригода сталася вчора, 12 липня, близько 22.00 години на автодорозі "Кам’янець-Подільський — Білогір’я" неподалік села Кугаївці Чемеровецького району. Двоє людей загинуло, ще двоє отримали важкі травми. Повідомляє прес служба Сектор комунікації поліції Хмельницької області. За попередньою інформацією, 43-річний житель м. Тернопіль, керуючи мікроавтобусом "Мерседес Спринтер", допустив з’їзд транспортного засобу в кювет з подальшим пере...
Різне
За втручання Кам’янець-Подільської місцевої прокуратури у комунальну власність передано гідротехнічні споруди. Кам’янець-Подільська місцева прокуратура звернулась до суду із заявами про передачу безхазяйного нерухомого майна – двох гідротехнічних споруд, розташованих у селах Привітне та Дерев’яни Кам’янець-Подільського району, у комунальну власність. Повідомляє прес служба прокуратури Хмельницької області. З метою забезпечення дотримання порядку визнання н...
Пригоди
12 липня о 22:30 до Служби порятунку "101" надійшло повідомлення про те, що на річці Дністер поблизу смт Стара Ушиця Кам’янець-Подільського району 43-річний чоловік знаходиться далеко від берега та потребує допомоги. Про подію рятувальників повідомили друзі потерпілого. Повідомляє прес служба ГУ ДСНС України у Хмельницькій області. Надзвичайники водолазно-рятувального відділення Аварійно-рятувального загону спецпризначення на моторному човні оперативно ді...
Різне
З серпня тариф "Укренерго" на передачу електроенергії збільшиться на 54,6%. Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, з 1 серпня 2020 року збільшить тариф "Укренерго" на передачу електроенергії на 54,6%. Про це повідомила прес-служба НКРЕКП. Відповідне рішення ухвалили, щоб компанія могла отримати гроші на погашення заборгованості перед виробниками "зеленої енергетики". Також зазначається, що спочатку хотіли пі...
Суспільство
У червні Кам’янець поповнився на 77 дітей, район – на 29. Про це повідомляє Кам’янець-Подільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. Так, у місті народилося 35 хлопчиків і 42 дівчинки. Найчастіше батьки називали своїх малюків такими іменами, як Матвій, Максим, Тимофій, Єва, Анастасія, Злата, Марія. Із рідковживаних імен - Натан, Фадій, Дамір, Марта, Зоряна...
Різне
Команда сайту "3849.com.ua" продовжує недільну рубрику "ТОП-7 новин тижня", які Ви могли пропустити. Ми працюємо, щоб наші відвідувачі були поінформовані з усіх питань. 1. Як у Кам'янці вирішували частково погасити заборгованість КП "Міськтепловоденергія"? На позачергову сесію міської ради винесли важливе питання - зняття з резервного фонду 1,5 млн грн для часткового погашення заборгованості КП "Міськтепловоденергія" за розподіл природного газу. 2. У Кам’я...
Реклама
Окрім традиційних готелів та санаторів, курортний Трускавець багатий віллами – мальовничими пам’ятками архітектури, що мають багату історію та вишуканий дизайн. Однією з таких є вілла «Моцарт», яка по праву вважається однією з найкрасивіших будівель курорту. Тут - унікальна архітектура, відмінний сервіс та смачна кухня. Вілла «Моцарт» розташована в самому серці Трускавця, безпосередньо біля центральної площі міста, за 100 метрів від бювету мінеральних вод....
Суспільство
На позачергову сесію міської ради винесли важливе питання - зняття з резервного фонду 1,5 млн грн для часткового погашення заборгованості КП "Міськтепловоденергія" за розподіл природного газу. Цього року незалежно від споживання газу, всі абоненти, в тому числі теплопостачальні підприємства, сплачують в розмірі 1/12 від обсягів річного споживання блакитного палива. Повідомляє міський голова Михайло Сімашкевич на сторінкі Facebook. Для "Міськтепловоденергії...
Відповідальний за розділ
Книш Маргарита
Журналісти сайту 3849.com.ua до ваших послуг.

Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Кам'янця-Подільського більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!
Телефон: +380977061073