Яйця та пісок. Нетрадиційні методи для визначення рівня забруднення повітря

Фото: "Радіо ТРЕК"

У жовтні великого суспільного резонансу в Україні набула тема туману-смогу, що вкрив країну.

Попри заяви метеорологів, які спростовували підвищення рівня забрудненості повітря, на вулицях не одна людина використовувала маску.

Як відбувається моніторинг якості повітря, що таке громадський моніторинг та яким є забруднення повітря у найбільших містах України, розповідає Олена Міскун, голова відділу з питань промислового забруднення ГО "Центр екологічних ініціатив "Екодія".

Державна система моніторингу якості повітря, що дісталась нам у спадок від Радянського Союзу, є застарілою і неефективною. В перелік забруднювачів входять не всі ключові речовини (наприклад, дрібнодисперсний пил і приземний озон), виміри проводяться не в цілодобовому режимі, дані збирають в паперовому вигляді і не агрегують в загальну базу даних. Підприємства-забруднювачі самі здійснюють контроль того, скільки і чого вони викидають в повітря, і самі звітують державі. Контролю за викидами від автотранспорту не існує в принципі.

Попри таку патову ситуацію, активні громадяни і громадські організації доводять наявність проблеми - власним коштом купують датчики якості повітря і виводять їх показники онлайн для загального доступу. Прикладом є мережа моніторингу "Чисте повітря для України" (на стадії розробки). З іншого боку, датчик якості повітря дає картину на поточний момент - і показники різняться залежно від пори року та погоди. До того ж такий моніторинг не дозволяє "зловити" деякі надзвичайно токсичні речовини, що викидаються в малих кількостях і можуть просто не попасти в зону охоплення датчика.

Як виявити довготерміновий вплив забруднення повітря на здоров’я?

Наслідком проблеми із моніторингом є проблема необізнаності - відсутні системні дані щодо того, наскільки забруднення повітря впливає на довкілля і здоров’я людей. Відповідно до останніх досліджень, довготерміновий вплив забруднення повітря на здоров’я населення можна визначити, взявши проби ґрунту, піску і донних відкладів водойм. Таким способом виявляють, які токсичні речовини осідали на них роками і який ризик вони несуть для людей, що живуть в цій місцевості.

Дуже небезпечним забрудником є стійкі органічні сполуки або діоксини. Крім високої токсичності, їх небезпека полягає в тому, що вони надзвичайно повільно виводяться з організму (7-11 років). Наприклад, потрапивши в організм матері, забруднення перейде до плоду. Навіть у наднизьких концентраціях (трильйонні частинки) вони здатні нанести незворотні пошкодження головному мозку і репродуктивним органам дитини.

Оскільки діоксини мають властивість накопичуватись в жирових тканинах організмів, найкращим індикатором їх накопичення є звичайні курячі яйця. Єдиною умовою є те, що це мають бути яйця від курей вільного вигулу, тобто таких, що паслись під відкритим небом.

ДДТ, кадмій, цинк. Що ще знайшли у піску з дитячих майданчиків та курячих яйцях?

В 2018 році незалежні експерти з Хіміко-технологічного інституту в Празі (VSCHT) провели унікальне дослідження, що виявило реальний ступінь забруднення повітря в промислових регіонах України. Експерти відібрали 88 проб в 5 містах - це були пісок з дитячих майданчиків, донні відклади водоймі яйця курей вільного вигулу.

- Харків - концентрація кадмію перевищує нормативи безпеки Чехії та України

Аналізи показали підвищений вміст цинку та кадмію у всіх пробах відкладів, а принаймні у кількох пробах було виявлено наявність інших важких металів. Концентрація кадмію перевищує нормативи безпеки Чехії та України. Вміст діоксинів у яйцях птиці вільно-вигульного утримання перевищує нормативи безпеки для продуктів харчування більш ніж у два рази, майже втричі перевищує норму припустимого добового споживання діоксиноподібних сполук для дорослих та у шість разів - для дітей.

-Дніпро - в чотирьох пробах піску з дитячих майданчиків знайдено залишки ДДТ

У чотирьох пробах відкладів було виявлено підвищений вміст цинку, хрому, миш’яку та свинцю. Дві проби піску з дитячих майданчиків показали підвищений вміст цинку та свинцю, в одній з проб ці значення перевищують чеські екологічні нормативи. В чотирьох пробах піску з дитячих знайдено залишки ДДТ (токсичний пестицид, стійкий до розкладання в навколишньому середовищі).

- Кривий Ріг - концентрація діоксинів перевищує нормативи безпеки для продуктів харчування у 7 разів

Аналіз виявив високий вміст діоксинів в яйцях птиці вільно-вигульного утримання. Виявлена концентрація перевищує нормативи безпеки для продуктів харчування у 7 разів: норму припустимого добового споживання діоксиноподібних сполук для дорослих у сім разів та у дванадцять разів – для дітей. Крім того аналізи показали підвищений рівень ДДТ та його метаболітів.

- Запоріжжя - концентрація цинку в трьох пробах відкладів перевищує чеські екологічні нормативи

Рівень вмісту важких металів і їх сполук є підвищеним. Найбільш поширеним металом є кадмій - концентрація у п’яти пробах перевищила чеські екологічні нормативи. Концентрація цинку в трьох пробах відкладів перевищує чеські екологічні нормативи.

- Маріуполь - в двох пробах піску з дитячих майданчиків виявлено підвищений рівень цинку та миш’яку, що перевищує чеські екологічні нормативи

В п’яти пробах донних відкладів спостерігається підвищений вміст цинку, кадмію, свинцю, хрому, миш’яку та ртуті. У двох пробах перевищено нормативи екологічної безпеки. В двох пробах піску з дитячих майданчиків виявлено підвищений рівень цинку та миш’яку, що перевищує чеські екологічні нормативи. В індичих яйцях виявлено підвищену концентрацію діоксинів.

Аналіз ризиків

Експерти провели розрахунок того, яке з цих забруднень відповідно до їх концентрації і розташування, несе найбільший ризик для населення. Аналіз ризиків показав, що найбільшу загрозу становить забруднення миш’яком, і в другу чергу кадмієм. Вміст миш’яку в ряді відкладів свідчить про те, що в довгостроковій перспективі він може спричинити несприятливі канцерогенні ефекти. В деяких пробах відкладів, забруднених кадмієм, перевищено індекс небезпеки.

Слід окремо зазначити ситуацію з забрудненням продуктів харчування. У яйцях птиці вільно-вигульного утримання відібраних в Харкові, Маріуполі та Кривому Розі виявлено значне забруднення діоксинами. Це означає, що і в інших видах харчових продуктів з підсобних господарств можуть бути присутні стійкі органічні сполуки, що є великою загрозою для населення.

Що необхідно зробити для покращення ситуації?

Забруднення повітря в промислових регіонах є системним і довготривалим. Ситуація вимагає дій. Зокрема, на державному рівні необхідно прийняти ЗУ "Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення", який наразі знаходиться на розробці в Мінекоенерго. Закон має зобов’язати підприємства встановлювати датчики на трубах та фільтри. Тільки це дозволить поставити крапку в нескінченній риториці підприємств "доведіть, що це ми забруднюємо". Також він буде стимулювати підприємства до модернізації виробництва, оскільки дозволи будуть видаватись на менший об’єм викидів.

"Vox Connector", спеціально для "3849.com.ua"- Сайту міста Кам'янця-Подільського.

Читайте також: "Які регіони "найкультурніші"?.

забруднення екологія повітря
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Поки ще ніхто не оцінював
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
Редакція "3849 com.ua" підготувала для Вас підбірку різв'яних кінострічок, які неодмінно повинні бути переглянутими у теплому сімейному колі. "Як Ґрінч украв Різдво" — це американська різдвяна комедійна стрічка 2000 року режисера Рона Говарда, написана парою сценаристів Джефрі Прайсом та Пітером С. Сіменом, які взяли за основу однойменну історію автора Доктора Сьюза 1957 року. Ця історія по-справжньому змушує задуматись про дух Різдва. Казкові пісні, кумед...
Культура
У світ вийшло чимало книг, присвячених мотивації, самовдосконаленню, успіху й так далі. Особливу увагу привертає книга Стівена Р. Кові американський бізнес-експерт. Його книга принесла йому найбільшу популярність "7 звичок надзвичайно ефективних людей", саме ця книга стала світовим бестселером. Подаючи книгу, як потужний інструмент розвитку особистості. Інформацію автор, намагається подавати поетапно, допомагаючи читачам більш уникнути для самовдосконален...
Пригоди
Група реагування патрульної поліції прибула на місце події за лічені хвилини і зупинила чоловіка якраз тоді, коли він намагався перелізти через перила. Сьогодні, 11 грудня, близько 09:50 години до Кам’янець-Подільського відділу поліції від випадкового свідка надійшло повідомлення про те, що на Новопланівському мосту молодий чоловік намагається скоїти самогубство, повідомляє сектор комунікації поліції Хмельницької області. За лічені хвилини група реагування...
Аналітика
Туристично-інформаційний центр працює в Кам’янці-Подільському більше 5 років. У 2019-му він помітно активізував свою роботу й уже має чимало ідей, як розвиватися далі. Цього року центр надав інформаційні послуги майже 4 тисячам вітчизняних туристів та понад 1,5 тисячам іноземних. Більшість із них це – гості з Київської, Хмельницької, Львівської, Одеської областей, а також із Польщі (571), Англії (58), Німеччини (48), Австрії (47), Франції (46), США (45), Н...
Влада
Традиційно наприкінці року міський голова Кам'янця-Подільського Михайло Сімашкевич звітує про все, що реалізовано та напрацьовано. Бюджет - http://kam-pod.gov.ua/files/Ekonomika/zvitmg2019/byudjet.pdf Будівництво - http://kam-pod.gov.ua/files/Ekonomika/zvitmg2019/budivnyctvo.pdf Депутатський корпус - http://kam-pod.gov.ua/files/Ekonomika/zvitmg2019/depkprpus.pdf Діалог з громадою та медіа - http://kam-pod.gov.ua/files/Ekonomika/zvitmg2019/dztm.pdf Економік...
Різне
Відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради, з 23 по 31 грудня в Кам’янці-Подільському за участю суб’єктів господарювання юридичних та фізичних осіб-підприємців буде проводитися ялинковий ярмарок. Прес-служба міської ради повідомляє за якими адресами працюватимутьточки продажу ярмарку: вул. Князів Коріатовичів, навпроти будинку 43; вул. Нігинське шосе, 41/1, біля супермаркету "Сільпо"; вул. Героїв Небесної Сотні, 44; вул. Князя Володимира, навп...
Культура
Пропонуємо жителям і гостям міста програму всіх заходів, які проходитимуть у Кам'янці-Подільському в період новорічно-різдвяних свят. У календарі є все: розваги, забави, концерти, вистави, ігри, дискотеки. Кожен знайде те, що йому до душі. Тож приєднуйтеся і святкуємо разом! Дата Час Захід Місце проведення 13.12 18:00 Відкриття різдвяного ярмарку Театралізоване дійство "Андріївські вечорниці на Поділлі" пл. Польський ринок 14.12 12:00 Концерт "Новий рік у...
Культура
10 грудня у бібліотеці філії № 7 відбулася правова галерея "Нехай панують на землі добро і справедливість" з учнями 6-А класу ЗОШ № 10  та шкільним бібліотекарем Ольгою Потаповою. З метою формування правової свідомості, поглиблення знань дітей про свої права та обов’язки, підвищення їх правової культури та виховання відповідальності та в рамках Всеукраїнського тижня права був проведений даний захід. Інформує бібліотекарка бібліотеки-філії № 7 Оксана Манчур...
Різне
Перша крига, що встигла утворитися на водоймах Хмельниччини, вже традиційно зібрала любителів підлідного лову риби на улюблене дозвілля. Їх не стримує те, що лід ще зовсім тонкий, а це величезна загроза для життя тих, хто на ній знаходиться. Інформує Головне управління ДСНС у Хмельницькій області. Тож чи варте улюблене заняття такого ризику, адже один необережний крок може вартувати життя. Звісно ж не в наших силах заборонити "відчайдухам" виходити на криг...