Зона вільної торгівлі - палиця на два кінці

Зображення: мережа Інтернет

Угода про ЗВТ між Україною та Туреччиною може бути підписана найближчим часом. Про це заявляють як урядовці, так і дипломати. Найбільше питання у тому, на яких умовах буде підписана угода.

З якими країнами вже маємо угоди про ЗВТ та чого слід чекати від нового партнерства - розповіла експертка з економічних питань Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень Тетяна Зосименко.

Структура експорту: що продаємо і кому?

Україна за роки незалежності уклала 17 угод про зони вільної торгівлі, які покривають 46 країн. Найбільша з них - між Україною та ЄС, також маємо угоду із Канадою, а у січні 2019 була підписана угода про ЗВТ з Ізраїлем, що незабаром має набути чинності.

Поширеною є думка про те, що укладення угод про ЗВТ є взаємовигідним для обох сторін - однак, в реаліях сучасного світу вигоди країни будуть залежати від рівня її технологічного розвитку. Наприклад, в Україні, попри прагнення налагодити виробництво конкурентоспроможної високотехнологічної продукції, АПК у 2018 році склав 40% у структурі експорту. У цьому контексті слід розглядати і вплив угод про ЗВТ на економіку України - динаміка сировинного експорту має тенденцію до вичерпання, а країна, що спеціалізується з постачання сировини відчуватиме ефект зменшуваної прибутковості.

Здобутки і невдачі України на експортному ринку

Незважаючи на те, що Канада та Ізраїль є доволі імпортозалежними країнами, вони не хочуть бачити на своєму ринку продукцію, що складає конкуренцію вітчизняному виробництву. Тож показовим є зростання дефіциту зовнішньої торгівлі України з Канадою вп'ятеро - загальний оборот товарів є незначним і коливається в межах декількох сотень мільйонів доларів.

З іншого боку, компанії, які традиційно експортували до РФ, почали переорієнтовуватися на нові ринки, зокрема і на ринок ЄС. Це допомогло компенсувати збитки після втрати російського ринку у 2014 році. До речі, дотримання вимог ЄС до продукції відкриває для українських виробників ринки США, Азії, Близького Сходу.

Повільно, але структура експорту змінюється: якщо у 2013 р. на сировину та напівфабрикати припадало близько половини експорту України до ЄС, то у 2018 році основу експорту становила перероблена продукція - зросла частка соняшникової олії. Нарощували обсяги продажів до ЄС і виробники молочної продукції, що стало можливим за рахунок впровадження європейських вимог до виробництва продукції тваринництва. До найбільш позитивних зрушень слід також віднести зростання поставок машин, обладнання та механізмів.

Що із Туреччиною?

Набуття чинності Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, зокрема ПВЗВТ, відповідно до умов Митного союзу між ЄС та Туреччиною, вже зараз забезпечує безмитний доступ української промислової продукції на турецький ринок. Натомість, наш ринок є відносно захищеним від масового ввезення дешевших та більш конкурентоспроможних виробів турецької промисловості. Зрозуміло, що така ситуація не задовольняє турецьку сторону, яка вважає такий стан торговельних відносин асиметричним на користь України.

Наразі торгівля з Туреччиною для України є профіцитною. У випадку створення ЗВТ на турецьких умовах, існує висока ймовірність посилення тенденцій на кшталт вивезення українського металобрухту для забезпечення сировиною турецьких електрометалургійних комбінатів. Зважаючи на вищу вартість промислової продукції порівняно з сільськогосподарською та слабшими позиціями українських товаровиробників, можна очікувати щонайменше на скорочення профіциту на користь Туреччини.

Натомість Україні були б вигідними умови ЗВТ, за яких вона б могла розкрити свій експортний потенціал у турецькому напряму за рахунок найбільш конкурентних позицій - сільськогосподарської та харчової продукції. Однак такий варіант підписання угоди, судячи з відголосків перемовин, видається малоймовірним. Туреччина активно захищає свій ринок від зовнішніх конкурентів, будь-то ЄС чи Україна, та наразі не демонструє готовності до компромісу.

Більше інформації будемо мати, коли з’явиться текст угоди.

Підсумовуючи, можна сказати, що угоди про ЗВТ не є панацеєю для української економіки і їх підписання не гарантує країні економічного дива. Скоріше, вони слугують дороговказом того, у якому напрямі рухатися вітчизняним виробникам задля дотримання win-win моделі зовнішньої торгівлі.

Більше того, враховуючи непередбачувану динаміку світових політичних та економічних процесів, результати угоди можуть бути взагалі неочікуваними для країн-підписантів.

Готуючи угоду про лібералізацію торгівлі з будь-якою країною, слід тверезо й об’єктивно оцінити можливості національної економіки, її потенційні здобутки та втрати від відкриття торговельних кордонів, а також відповідність положень майбутнього документа стратегічним інтересам держави.

"Vox Connector", спеціально для "3849.com.ua" - Сайту міста Кам'янця-Подільського.

Читайте також:"Забудова на Соборній: кам'янчани проти підземного торгового центру"

зовнішня торгівля Туреччина Vox Connector
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Освіта
Позашкільна освіта має потужний потенціал. Центр дитячої та юнацької творчості забезпечує реалізацію потреб, запитів та інтересів вихованців у самореалізації, професійному самовизначенні, розвитку творчих здібностей у сфері культури, мистецтва, наукових знань, техніки тощо. З метою забезпечення інтелектуального розвитку, виявлення та реалізації здібностей і талантів учнівської молоді працює заклад. Освітній процес здійснюється за двома напрямами позашкільн...
Аналітика
Упродовж останніх 6 місяців оголошено 23 198 закупівель загальною очікуваною вартістю 8,4 млрд грн. Поточна сума договорів – 4,5 млрд грн. 1 579 закупівель (6,8% від загальної кількості закупівель) – медичні, загальна очікувана вартість яких становить 353,2 млн грн. У звітному періоді успішно завершились закупівлі на суму 200,8 млн грн, загальна економія коштів у яких становить 5%. Середній рівень учасників на торгах становить 2,07. Третина оголошених заку...
Влада
12 вересня у міській раді продовжилося засідання 76-ї сесії міської ради, яке розпочалося у вівторок, 10 вересня. На порядок денний було винесено внесення змін та доповнень до міського бюджету. Станом на початок місяця маємо 105% перевиконання. Тож розподіляли 14,4 млн грн, повідомляє прес-служба міської ради. Так, у галузі освіти та науки: 110 тис. грн буде передбачено на ремонти у ЗДО №17, ДНЗ №20, 8; 85 тис. грн – поточний ремонт покрівель ЗОШ №11 та ЗО...
Суспільство
Щороку в Україні зростає кількість дітей, які отримують доступ до мережі Інтернет. Разом із тим зростає кількість злочинів сексуального характеру щодо дітей в онлайн-просторі — онлайн-грумінг та вимагання. Для сучасних дітей та підлітків мережа Інтернет — це не просто віртуальна реальність, а повноцінна частина їхнього життя, де вони навчаються, спілкуються та відчувають себе частиною спільноти. Проте саме Інтернет все частіше стає джерелом сучасної небезп...
Культура
У п'ятницю, 13 вересня, у стінах Старого замку, в рамках III Міжнародного кінофестивалю "Бруківка, відбулась прем'єра грандіозного світлове 3D-шоу. О 22:00 на Кармалюковій башті відбулось театралізоване світлове 3D-шоу "Хроновояжер Леварій і проклята Аурінія" за участю театру "ЛІНК" та вогняного шоу. Вистава стала експериментальним поєднанням та взаємодією героїв 3D проекцїї з живими акторами. Над проектом працювали професійний віджей України Юрій Гурін, а...
Суспільство
13 вересня у Подільському державному аграрно-технічному університеті було проведено спеціальне тренування з цивільного захисту на тему: "Дії керівного складу, служб, формування цивільного захисту, персоналу і студентів університету при виникненні пожежі у головному корпусі, та ліквідації терористичної загрози (мінування приміщень) університету". Оголошено та проведено збір голів та членів комісії з питань НС (надзвичайних ситуацій), з питань евакуації, кер...
Пригоди
13 вересня рятувальники ліквідували пожежу допоміжної споруди житлового сектору в селі Кам'янка Кам'янець-Подільського району. До гасіння залучалось сім чоловік особового складу та дві одиниці спецтехніки, повідомляє прес-служба "Служби порятунку 101 Кам'янеця-Подільського". Травмованих та загиблих на пожежі не виявлено. Причина пожежі наразі встановлюється. Фото: "Служба порятунку 101 Кам'янець-Подільський" Читайте також: "У міст знову хочуть забрати пайо...
Влада
Парламент хоче скасувати пайову участь  - Асоціація міст України закликає не позбавляти громади важливого джерела доходів. Якщо відповідний законопроєкт буде прийнято у другому читанні, міста Хмельниччини втратять значні кошти. До прикладу, Кам’янець-Подільський може втратити більш як 2,7 млн грн, а Славута – понад 1,6 млн грн (на основі даних надходжень цього внеску до міського бюджету за 2018 рік). Голова Асоціації міст України Віталій Кличко у листі до...
Освіта
Суттєве значення в патріотичному вихованні має фізична підготовка молоді. День фізичної культури і спорту, який відзначається в другу суботу вересня покликаний засобами спортивно-масової та фізкультурної роботи виховувати молоде покоління національно-свідомими громадянами-патріотами. Всім відомо, що найціннішим скарбом для людини є здоров’я. А кращим другом здоров’я був і залишається спорт. Тому, напередодні Дня фізичної культури та спорту у бібліотеці-філ...