Нова школа: що буде з середньою освітою?

Зображення: "Рубрика"

29 травня Верховна Рада України прийняла за основу проект нового Закону про загальну середню освіту. Цей законопроект - важливий крок у реформуванні української освіти і побудові Нової української школи.

Мета Нової української школи - забезпечити високу якість освіти та ефективні відповіді на виклики сьогодення. Це виховання цілісних, креативних особистостей та створення суспільства рівності та взаємоповаги, а також інтеграція у європейську систему освіти.

Довідка VoxUkraine:Концепцію Нової української школи було прийнято у 2016 році.

Що таке нова українська школа? За словами міністерства освіти, це школа, до якої учням приємно ходити. Її цінності - рівність, інклюзивність, інноваційність, розвиток критичного мислення та відповідальності.

Її мета - подолати негативні тенденції в освіті, зробити школу важелем соціальної рівності та згуртованості, економічного розвитку і конкуренто- спроможності України.

Нова школа повинна стати безпечним середовищем для дітей: гарантувати захист від булінгу, надати рівні можливості для навчання учням з особливими потребами. Вчителі муситимуть навчитися надавати першу медичну допомогу.

Новий стандарт освіти вже було випробувано у 2017/18 навчальному році у 100 навчальних закладах України. Тоді зміни торкнулися лише 1-2 класів, а зараз настає черга і середньої школи.

Джерело: mon.gov.ua

Законопроект про повну середню освіту прописує інструменти, які забезпечують реалізацію цих планів.

1. Індивідуальна освітня траєкторія

Індивідуальна освітня траєкторія – це персональний навчальний шлях дитини. Вона враховує здібності, інтереси, потреби, мотивацію, можливості і досвід учня.

Згідно зі ст. 14 законопроекту, відтепер учень зможе вільно обирати:

  • форму і темп здобуття освіти;
  • школи та запропоновані ними освітні програми;
  • навчальні дисципліни, рівень їх складності;
  • методи і засоби навчання.

Одним з таких засобів є індивідуальний навчальний план, який розробляється школою спільно з учнем.

2. Індивідуальний навчальний план

За створенням індивідуального навчального плану можуть звернутися учні, що мають освітні потреби поза школою - отже, діти, що серйозно займаються спортом, музикою або малюванням, матимуть більше можливостей суміщати свої додаткові заняття зі школою.

Індивідуальний план прописують учень, його батьки та вчителі. Готовий план затверджується педрадою та директором школи.

Законопроект передбачає, що перевірка знань учня, який навчається за індивідуальним планом, здійснюється під час річного оцінювання або державної підсумкової атестації.

3. Розширення свободи вчителів

Законопроект істотно розширює права не лише учнів, але і вчителів. Зокрема, це стосується їхнього права на участь у прийнятті рішень з важливих для школи питань (схвалення освітніх програм, оцінювання роботи керівника закладу тощо) через колегіальні органи управління та органи громадського самоврядування. Яскравий приклад - нова процедура виборів директора.

Директора, як і президента, можна буде обрати максимум на два терміни, що вирішить проблему "вічних" керівників. Комісія з 6-15 осіб, до якої зможуть увійти непідконтрольні поточному директорові школи експерти чи представники ГО, забезпечать більшу прозорість виборів. Гарантією чесності служитиме обов’язкова відеофіксація відбору.

У законопроекті також підтверджуються і деталізуються норми Закону України "Про освіту" щодо свободи викладання, свободи від втручання в педагогічну, науково-педагогічну та наукову діяльність, вільний вибір форм, методів і засобів навчання, що відповідають освітній програмі, освітніх програм, форм навчання, закладів освіти та інших суб’єктів освітньої діяльності, що здійснюють підвищення кваліфікації та перепідготовку педагогічних працівників.

Закон не лише розв’яже вчителям руки і дозволить розробляти навчальні плани, орієнтуючись на реальну ситуацію в класі та успіхи і потреби учнів, але і гарантує їм додаткову фінансову підтримку.

Так, вчителі отримуватимуть доплати, у розмірі до 20% від ставки, за завідування:

  • кабінетами інформатики;
  • спортзалами;
  • ресурсними кімнатами.

Зараз доплати за завідування цими кабінетами - від 5 до 10% від ставки.

Досвічені вчителі також отримуватимуть 20% доплати, якщо "візьмуть під крило" молодих спеціалістів. Цей крок дасть вчителям-новачкам досвідчених наставників, наставникам - матеріальну винагороду, а також позитивно вплине на якість викладання.

Законопроект має на меті підтримку індивідуальності учнів та вчителів, підготовку учнів до викликів сучасного світу та посилення автономії шкіл.

Підводні камені реформи

Як завжди буває, є різні розуміння нових понять в освітянському середовищі, що вплинуло і на окремі норми законопроекту. Зокрема, якщо учні мають право на вільний вибір дисциплін (інтегрованих курсів) та рівнів їх складності, то заклади мають запропонувати їм предмети чи курси для вибору. Але в такому випадку індивідуальний навчальний план має бути у кожного учня.

Тоді втрачає сенс ст. 14, за якою індивідуальний план та індивідуальна освітня траєкторія розробляються за наявності у закладу необхідних умов і можуть бути скасовані за результатами річного оцінювання чи державної підсумкової атестації.

Ці формулювання також не враховують того, що окремі результати навчання можуть здобуватися поза середньою школою – в музичних і спортивних школах, гуртках технічної творчості, шляхом самоосвіти тощо. Тому вони можуть не вимагати відсутніх у конкретної школи ресурсів.

Ще запитання – якщо освітня програма містить вибіркові компоненти, то передбачені нею вимоги до результатів навчання, очевидно, мають забезпечуватися обов’язковою частиною програми.

Чи може індивідуальна освітня траєкторія та індивідуальний навчальний план передбачати як вибіркову складову те, що цікаво учню, а не те, що пропонує школа? За умови, що відповідна частина освіти буде здобуватися поза школою, якщо школа не здатна її забезпечити.

І як визнавати результати навчання, які не передбачені освітньою програмою, але можуть бути зараховані до вибіркової складової? На жаль, відповідей на ці запитання в законопроекті немає. Це варто виправити при підготовці його до другого читання або у нормативних документах, які будуть прийматися на основі нового закону.

Проект нового закону про повну загальну середню освіту є важливим кроком до забезпечення академічних свобод учнів та вчителів. Він має бути ухвалений якнайшвидше. Але окремі норми законопроекту варто уточнити при його підготовці до другого читання.

"Vox Connector", спеціально для "3849.com.ua" - Сайту міста Кам'янця-Подільського.

Читайте також:"Чемпіонат України зі спортивної акробатики"

Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Пригоди
22 серпня о 17:55 під час патрулювання річкою Дністер поблизу села Устя Кам’янець-Подільського району бійці чергового водолазно-рятувального відділення №4 помітили, що за 150 метрів від берега за течію пливете пошкоджений човен, а біля нього знаходяться люди, які подають знаки про допомогу. Негайно до потерпілих добралися надзвичайники, які за лічені секунди витягнули на борт двох громадян 32-х та 51-го років, повідомляє ГУ ДСНС України у Хмельницькій обла...
Культура
У багатьох містах України є механізми, які дозволяють визначати час за сонцем. Тепер такий механізм має і Кам’янець-Подільський. Реалізація проекту в Кам’янці тривала близько року. Годинник встановили біля Ратуші. Він складається із ємності з водою, кованої стрілки, яку виготовила кузня Пугача, та циферблату, яким слугує площа. Поруч із часоміром облаштували лавочки, також тут планується довиконати роботи з благоустрою, повідомляє прес-служба міської ради....
Суспільство
14 жовтня 2016 у нашому місті в знак глибокої шани до українських воїнів, добровольців та волонтерів, які встали на захист рідної землі і всіх її жителів, що об’єдналися заради перемоги над ворогом, було урочисто відкрито Монумент "Пам’яті героїв АТО". Цьогоріч, за ініціативи колективу Центру розмінування, виконано роботи із облаштування та впорядкування прилеглої до Меморіалу території, які планувалося закінчити до 14 жовтня 2019 року. Водночас, завдячуюч...
Суспільство
Вчора, 22 серпня, у рамках проведення чергової ротації до Центру розмінування Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України повернулись 22 військовослужбовця, які упродовж чотирьох місяців виконували свій службовий обов’язок у зоні проведення операції Об’єднаних сил. Військові розміновували і розчищали території від вибухонебезпечних предметів, працювали над знешкодженням та знищенням саморобних вибухових пристроїв та проводили роботи...
Аналітика
В Україні з 2015 року відбувається оновлення інфраструктурних проєктів, зокрема доріг. Яка ситуація із ремонтом доріг по областях, як розподіляються кошти та як місцевій владі домогтися ремонту, розповідає Ольга Нос, регіональний координатор "CoST Ukraine". Одна з головних проблем - нерівномірний розподіл коштів. Наприклад, у 2018 році Вінницька САД (служба автомобільних доріг) уклала договори з підрядниками на суму 2,5 млрд грн, а Херсонська – лише на 0,3...
Новини компаній
Сучасним дітям доступні десятки розваг - будь-які мультфільми завжди доступні в інтернеті, гаджети завжди під рукою, а іграшками завалені всі шафи. Батьки все частіше замислюються над тим, що подарувати, щоб захопити і розвинути творчі здібності своєї дитини. Паперовий альбом, олівці і фломастери не здивують дітей, тому що малювати можна за допомогою комп'ютерних програм або в додатку смартфона. На допомогу прийшла унікальна новинка - технологія малювання...
Новини компаній
Прибирання - досить трудомісткий процес - часом відбирає чималу кількість часу і сил.  Але прогрес пiшов вперед i з'явилися роботи-пилососи - технологічні пристрої для прибирання пiдлоги. Величезну популярність помічники придбали за самостійність. Без участі господаря вони можуть прибрати квартиру чи будинок, економлячи Вам час. Купити робот-пилосос в Україні можна на сайті https://eldorado.ua/bagless/c1039038/16490=84209/.  Вибір робота-пилососа   Складне...
Суспільство
На прохання кам’янчан уже з наступного вівторка (з 27 серпня) у місті розпочнуть курсувати автобуси за новим експрес-маршрутом "Підзамче - ЗОШ №15". Відповідне рішення було погоджене сьогодні, 22 серпня, на засіданні виконавчого комітету, повідомляє прес-служба міської ради. Автобусне сполучення обслуговуватимуть водії маршруту №1. Курсуватимуть автомобілі лише у будні й години "пік". А відправлятимуться о 7:45 та 8:00 від Довжоцької школи. Читайте також:...
Влада
З 22 серпня 2019 року запроваджуються нові штрафні санкції за порушення при переміщенні транспортних засобів в митних режимах тимчасового ввезення і транзиту. До цього часу власники автомобілів з іноземною реєстрацією мали змогу оформити свої автівки та уникнути таких штрафів. Саме з цієї метою і було відтерміновано до серпня запровадження посиленої адміністративної відповідальності за порушення при ввезенні транспортних засобів, повідомляє прес-служба Тер...