Нова школа: що буде з середньою освітою?

Зображення: "Рубрика"

29 травня Верховна Рада України прийняла за основу проект нового Закону про загальну середню освіту. Цей законопроект - важливий крок у реформуванні української освіти і побудові Нової української школи.

Мета Нової української школи - забезпечити високу якість освіти та ефективні відповіді на виклики сьогодення. Це виховання цілісних, креативних особистостей та створення суспільства рівності та взаємоповаги, а також інтеграція у європейську систему освіти.

Довідка VoxUkraine:Концепцію Нової української школи було прийнято у 2016 році.

Що таке нова українська школа? За словами міністерства освіти, це школа, до якої учням приємно ходити. Її цінності - рівність, інклюзивність, інноваційність, розвиток критичного мислення та відповідальності.

Її мета - подолати негативні тенденції в освіті, зробити школу важелем соціальної рівності та згуртованості, економічного розвитку і конкуренто- спроможності України.

Нова школа повинна стати безпечним середовищем для дітей: гарантувати захист від булінгу, надати рівні можливості для навчання учням з особливими потребами. Вчителі муситимуть навчитися надавати першу медичну допомогу.

Новий стандарт освіти вже було випробувано у 2017/18 навчальному році у 100 навчальних закладах України. Тоді зміни торкнулися лише 1-2 класів, а зараз настає черга і середньої школи.

Джерело: mon.gov.ua

Законопроект про повну середню освіту прописує інструменти, які забезпечують реалізацію цих планів.

1. Індивідуальна освітня траєкторія

Індивідуальна освітня траєкторія – це персональний навчальний шлях дитини. Вона враховує здібності, інтереси, потреби, мотивацію, можливості і досвід учня.

Згідно зі ст. 14 законопроекту, відтепер учень зможе вільно обирати:

  • форму і темп здобуття освіти;
  • школи та запропоновані ними освітні програми;
  • навчальні дисципліни, рівень їх складності;
  • методи і засоби навчання.

Одним з таких засобів є індивідуальний навчальний план, який розробляється школою спільно з учнем.

2. Індивідуальний навчальний план

За створенням індивідуального навчального плану можуть звернутися учні, що мають освітні потреби поза школою - отже, діти, що серйозно займаються спортом, музикою або малюванням, матимуть більше можливостей суміщати свої додаткові заняття зі школою.

Індивідуальний план прописують учень, його батьки та вчителі. Готовий план затверджується педрадою та директором школи.

Законопроект передбачає, що перевірка знань учня, який навчається за індивідуальним планом, здійснюється під час річного оцінювання або державної підсумкової атестації.

3. Розширення свободи вчителів

Законопроект істотно розширює права не лише учнів, але і вчителів. Зокрема, це стосується їхнього права на участь у прийнятті рішень з важливих для школи питань (схвалення освітніх програм, оцінювання роботи керівника закладу тощо) через колегіальні органи управління та органи громадського самоврядування. Яскравий приклад - нова процедура виборів директора.

Директора, як і президента, можна буде обрати максимум на два терміни, що вирішить проблему "вічних" керівників. Комісія з 6-15 осіб, до якої зможуть увійти непідконтрольні поточному директорові школи експерти чи представники ГО, забезпечать більшу прозорість виборів. Гарантією чесності служитиме обов’язкова відеофіксація відбору.

У законопроекті також підтверджуються і деталізуються норми Закону України "Про освіту" щодо свободи викладання, свободи від втручання в педагогічну, науково-педагогічну та наукову діяльність, вільний вибір форм, методів і засобів навчання, що відповідають освітній програмі, освітніх програм, форм навчання, закладів освіти та інших суб’єктів освітньої діяльності, що здійснюють підвищення кваліфікації та перепідготовку педагогічних працівників.

Закон не лише розв’яже вчителям руки і дозволить розробляти навчальні плани, орієнтуючись на реальну ситуацію в класі та успіхи і потреби учнів, але і гарантує їм додаткову фінансову підтримку.

Так, вчителі отримуватимуть доплати, у розмірі до 20% від ставки, за завідування:

  • кабінетами інформатики;
  • спортзалами;
  • ресурсними кімнатами.

Зараз доплати за завідування цими кабінетами - від 5 до 10% від ставки.

Досвічені вчителі також отримуватимуть 20% доплати, якщо "візьмуть під крило" молодих спеціалістів. Цей крок дасть вчителям-новачкам досвідчених наставників, наставникам - матеріальну винагороду, а також позитивно вплине на якість викладання.

Законопроект має на меті підтримку індивідуальності учнів та вчителів, підготовку учнів до викликів сучасного світу та посилення автономії шкіл.

Підводні камені реформи

Як завжди буває, є різні розуміння нових понять в освітянському середовищі, що вплинуло і на окремі норми законопроекту. Зокрема, якщо учні мають право на вільний вибір дисциплін (інтегрованих курсів) та рівнів їх складності, то заклади мають запропонувати їм предмети чи курси для вибору. Але в такому випадку індивідуальний навчальний план має бути у кожного учня.

Тоді втрачає сенс ст. 14, за якою індивідуальний план та індивідуальна освітня траєкторія розробляються за наявності у закладу необхідних умов і можуть бути скасовані за результатами річного оцінювання чи державної підсумкової атестації.

Ці формулювання також не враховують того, що окремі результати навчання можуть здобуватися поза середньою школою – в музичних і спортивних школах, гуртках технічної творчості, шляхом самоосвіти тощо. Тому вони можуть не вимагати відсутніх у конкретної школи ресурсів.

Ще запитання – якщо освітня програма містить вибіркові компоненти, то передбачені нею вимоги до результатів навчання, очевидно, мають забезпечуватися обов’язковою частиною програми.

Чи може індивідуальна освітня траєкторія та індивідуальний навчальний план передбачати як вибіркову складову те, що цікаво учню, а не те, що пропонує школа? За умови, що відповідна частина освіти буде здобуватися поза школою, якщо школа не здатна її забезпечити.

І як визнавати результати навчання, які не передбачені освітньою програмою, але можуть бути зараховані до вибіркової складової? На жаль, відповідей на ці запитання в законопроекті немає. Це варто виправити при підготовці його до другого читання або у нормативних документах, які будуть прийматися на основі нового закону.

Проект нового закону про повну загальну середню освіту є важливим кроком до забезпечення академічних свобод учнів та вчителів. Він має бути ухвалений якнайшвидше. Але окремі норми законопроекту варто уточнити при його підготовці до другого читання.

"Vox Connector", спеціально для "3849.com.ua" - Сайту міста Кам'янця-Подільського.

Читайте також:"Чемпіонат України зі спортивної акробатики"

Поки ще ніхто не оцінював
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Новорічні свята такі як, Різдво та Новий рік вважаються найвитратнішими святами. Тут не достатньо одного подарунку чи презенту. Традиційно кожен дарує не тільки членам родини чи далеким родичам, а й колегам та друзям, з якими плануєш святкувати. Редакція сайту "3849.com.ua" провела опитування серед кам’янчан: "Скільки кам’янчани витратили коштів на святкування новорічних свят?"" Звісно, кожна людина і кожна родина виходять зі своїх можливостей і характеру...
Суспільство
Рятувальники ДПРЗ-2 отримали спеціальну аварійно-рятувальну машину, що виїжджатиме на ДТП. 20 січня за участі заступника начальника Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області полковника служби цивільного захисту Олександра ГОРІНА, міського голови Кам’янець-Подільської міської ради Михайла СІМАШКЕВИЧА та начальника Кам’янець-Подільського гарнізону полковника Володимира РОДІКОВА відбулася передача спеціальної аварійно-рятувальної машини легкого...
Суспільство
Щість громад Хмельниччини увійшли в першу сотню рейтингу інституційної спроможності. Фонд "Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу" сформував рейтинг інституційної спроможності та сталого розвитку малих та середніх громад України, повідомляє прес-служба центру. Усього обраховано 1321 громади. Рейтинг враховує 38 критерійних показників та показує інвестиційну привабливість громад у 2020 році. Громада Кам'янця-Подільського у рейтингу н...
Бізнес
У п’ятницю, 17 січня, у готелі "Клеопатра" відбулась презентація журналу "Бізнес-леді Кам’янеччини". В ошатній залі зібралось 38 бізнес-леді для отримання нагород від міського голови та відзначення їх діяльності. Нагадаємо, що у червні 2019 року департамент економіки та інфраструктури міста спільно з Асоціацією юристів Кам’янця-Подільського здобув перемогу у конкурсі грантових проєктів від Асоціації міст України в рамках проєкту міжнародної технічної допом...
Пригоди
17 січня о 19:17 до Служби порятунку "101" надійшло повідомлення про пожежу житлового будинку в с. Гаврилівці Кам’янець-Подільського району. На місце події було негайно направлене відділення рятувальників 6 Державної пожежно-рятувальної частини. По прибуттю підрозділу було виявлено, що полум’ям охоплено житлову кімнату будинку на площі 20 кв.м. Завдяки злагодженим та професійним діям рятувальників пожежу було локалізовано о 19:24, ліквідовано — о 19:28. По...
Пригоди
На Хмельниччині за минулу добу сталося дві пожежі житлових будинків, на одній з яких врятовано людину.  На одній із двох пожеж, що сталися упродовж минулої доби на території області, вогнеборці врятували людину, повідомляє ГУ ДСНС України у Хмельницькій області. 18 січня о 16:26 виникла пожежа в підвалі житлового будинку в с. Мукша Китайгородська Кам’янець-Подільського району. На місце події оперативно прибули вогнеборці 5 Державної пожежно-рятувальної час...
Спецтема
Команда сайту "3849.com.ua" продовжує недільну рубрику "ТОП-7 новин тижня", які Ви могли пропустити. Ми піклуємося, щоб наші відвідувачі були поінформовані з усіх питань. 1. У Кам'янці в квартирі знайшли мертвого чоловіка 12 січня рятувальники 5 ДПРЧ надали допомогу у відкриванні дверей квартири по вулиці Лесі України у місті Кам’янець-Подільський. 2. У Кам'янці-Подільському знайшли мертвого чоловіка У четвер, 16 січня, у Кам’янці-Подільському знайшли тіло...
Некролог
Вчора, 18 січня, стало відомом, що з життя пішов відомий кам'янчанин Борис Негода. У соціальній мережі Фейсбук колега Бориса Михайловича Наталія Урсу (завідувач, професор кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва К-ПНУ ім. І. Огієнка, доктор мистецтвознавства, професор): З глибоким сумом повідомляємо про раптову смерть професора кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів...
Суспільство
Президент України Володимир Зеленський підписав указ, який передбачає у 2020 році призов у армію чоловіків віком від 18 до 27 років. Призвати на строкову військову службу придатних за станом здоров’я до військової служби громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старших осіб, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу, –...