• Головна
  • Безкоштовні ліки від держави, або Що зміниться для українців у 2019
10:30, 6 грудня 2018 р.
Надійне джерело

Безкоштовні ліки від держави, або Що зміниться для українців у 2019

Безкоштовні ліки від держави, або Що зміниться для українців у 2019

З 1 квітня 2019 року програма "Доступні ліки" переходить під контроль Національної служби здоров’я. Що зміниться для аптек, лікарів та пацієнтів, розповідає голова НСЗУ Олег Петренко.

За даними Європейського регіонального бюро ВООЗ, у 2017 році сукупні витрати на лікарські засоби в Україні сягнули 70 мільярдів гривень. Понад 90% з цих витрат були здійснені власним коштом пацієнта.

Аби зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків, в багатьох країнах світу працює механізм реімбурсації – відшкодування вартості лікарських засобів. Урядова програма "Доступні ліки" - класичний її приклад.

З квітня 2017 по серпень 2018 українські лікарі виписали 30 мільйонів рецептів на 261 препарат, а сума відшкодованих коштів склала 1,4 мільярда гривень. Програмою скористалися 6,5  мільйонів українців, які живуть з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та цукровим діабетом ІІ типу.

Сьогодні НСЗУ укладає договори з закладами первинної медичної допомоги і оплачує надані ними послуги. За 7 місяців роботи НСЗУ на нову модель фінансування перейшли 623 медичні заклади, а Національна служба здоров’я виплатила на банківські рахунки закладів два з половиною мільярди гривень.

Що зміниться для аптек

З лютого наступного року НСЗУ укладатиме договори з аптеками. За тим самим принципом, як зараз гроші йдуть за пацієнтом у заклад первинної ланки, вони підуть за пацієнтом в аптеку. Національна служба здоров’я відшкодує кошти за лікарські засоби, відпущені пацієнтам, напряму аптекам.

Якщо раніше гроші для програми "Доступні ліки" розподілялися як субвенція по регіонах, що інколи призводило до перерв у фінансуванні та неможливості отримати ліки пацієнтами, то тепер НСЗУ стане єдиним надійним платником. Якщо раніше договори укладалися між аптеками та департаментами охорони здоров`я, тепер буде контракт між НСЗУ та аптекою. Це означає єдині прозорі правила входження в систему для всіх: від великих аптечних мереж до окремих аптек. А це в свою чергу, повинно вплинути на кількість аптек у програмі, і відповідно – на доступ пацієнтів до лікарських засобів навіть у найвіддаленіших районах.    

Які переваги отримають лікарі

З квітня 2019 року рецепт на безоплатні ліки буде виписувати виключно лікар первинки – сімейний лікар, терапевт та педіатр. Отже, його роль та значимість для пацієнта суттєво зросте.  Рецепт на "Доступні ліки" буде виключно електронним. Тому для того, щоб мати можливість виписувати своїм пацієнтам рецепти на безоплатні ліки, у кожного лікаря має бути електронний цифровий підпис та комп`ютер.

Ризик помилок при виписці електронного рецепта зводиться до мінімуму, адже лікар вибиратиме назву діючої речовини, дозування та інші параметри з меню, яке йому запропонує електронна медична інформаційна система. У лікаря значно зменшується обсяг паперової роботи. Крім того, електронний рецепт він зможе виписати і по телефону, якщо знає пацієнта і той, наприклад, потребує безперервного лікування хронічного захворювання.  

Що реформа дасть пацієнтам

Раніше лікар виписував паперовий рецепт зі своєю печаткою, ще за одним штампом та печаткою потрібно було йти в реєстратуру й до головного лікаря – вистояти в черзі або просидіти кілька годин під кабінетом. Людям, які приїздили з сіл і містечок до райцентру, інколи доводилося витрачати цілий день для того, щоб отримати рецепт.

Тепер все буде простіше. Замість папірця з чотирма печатками пацієнт отримуватиме повідомлення на мобільний телефон з кодом свого електронного рецепта. З цим кодом він іде в аптеку. І якщо раніше, щоб отримати ліки за безоплатними рецептами, можна було звернутися лише до аптеки за місцем проживання, то тепер – у будь-яку аптеку, яка матиме договір з Національною службою здоров’я. Наприклад, якщо людина з бронхіальною астмою вирішить поїхати на оздоровлення в Карпати, вона зможе отримати свої ліки і там.

Всі ці зміни відбудуться наступного року. Але вже зараз пацієнтам, які отримують ліки за програмою "Доступні ліки", варто запитати про програму у свого сімейного лікаря чи терапевта  - чи зможе той виписати йому електронний рецепт. А також зайти в найближчі аптеки і поставити їм питання, чи вони працюють і чи планують працювати в програмі "Доступні ліки" і чи будуть відпускати ліки за безоплатними рецептами. Якщо всі учасники процесу добре виконають свою частину роботи, програма запрацює швидше, легше та ефективніше. У Польщі, наприклад, 30% лікарських засобів відшкодовується державою. В Україні сьогодні – 1,5%. Але цей показник зростатиме.

Через рік планується збільшити кількість захворювань та розширити перелік препаратів, які будуть відшкодовуватися державою. А це означатиме, що більша кількість українців матимуть доступ до необхідного їм лікування.

Олег Петренко, голова Національної спілки здоров’я України

Читайте також: "Проти кам'янецького горе-водія відкрито кримінальне провадження (Оновлено)"

"Vox Connector", спеціально для "3849.com.ua" - Сайту міста Кам'янця-Подільського.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Де плануєте провести Новорічну ніч?
проголосували 64 відвідувачів
Вдома із сім'єю.
75,0%
В ресторані.
9,4%
За кордоном.
7,8%
На курортах України.
0,0%
Піду на гостину до рідних, близьких, друзів.
4,7%
Біля головної ялинки міста.
3,1%
#аналітика #ліки #безкоштовні ліки #ліки 2019
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...