Порівняно з минулим роком атмосферне повітря у Кам'янці стало чистішим

Кількість автомобілів на магістральних трасах, дорогах міст як у всьому світі, так і в нашій країні щороку зростає в геометричній прогресії.
Тому роль автомобільного транспорту в забрудненні атмосферного повітря – величезна. І саме шкідливі викиди транспорту безпосередньо поступають в зону дихання людини, що сприяє зростанню числа респіраторних захворювань у населення, розвитку онкологічних, серцево-судинних хвороб у дорослих та дітей.
Щоквартальними моніторинговими дослідженнями проб атмосферного повітря протягом поточного періоду 2018 р. на вміст шкідливих хімічних речовин та пилу в 4-х спостережних точках сельбищної території міста Кам'янець-Подільського в зоні впливу інтенсивних потоків автотранспорту на перехрестях доріг, а саме:
- біля приватних житлових будинків по пр. Грушевського, 2;
- по вул. І. Франка, 19;
- біля 9-поверхового житлового будинку по пр. Грушевського, 42;
- біля 5-поверхового житлового будинку по вул. Привокзальній, 24.
Виявлено, що концентрація діоксиду сірки перевищувала гранично-допустиму концентрацію (ГДК) в 1,04 - 1,2 разу в пробах атмосферного повітря біля приватного житлового будинку по пр. Грушевського, 2 (протоколи досліджень: №276 від 25.04.18 р.,№891 від 10.09.18 р.), та в 1,2 - 1,4 рази біля 9-поверхового житлового будинку по пр. Грушевського, 42 (відповідно до вимог "ГДК хімічних речовин та біологічних чинників в атмосферному повітрі населених місць", затверджених постановою №15 від 03.03.15р. т.в.о. головного державного санітарного лікаря України).
Дослідженням проб повітря в даних та двох інших вищезазначених точках в червні цього року перевищень ГДК діоксиду сірки встановлено не було.
Концентрації інших досліджуваних шкідливих хімічних речовин: азоту діоксид, вуглецю оксид, фенолу, формальдегіду- в пробах атмосферного повітря у всіх 4-х зазначених спостережних точках під час щоквартальних досліджень не перевищували гранично-допустимих концентрацій (відповідно до вимог зазначеного вище "ГДК хімічних речовин та біологічних чинників в атмосферному повітрі населених місць").
Концентрація пилу (недиференційованого за складом) перевищувала ГДК в 1,08-1,2 рази в пробах повітря біля приватного житлового будинку по пр. Грушевського, 2 (щоквартально), в 1,1-1,8 рази – в пробах повітря біля 9-поверхового житлового будинку по пр. Грушевського, 42 (в І та ІІ-у кварталах) та в 1,04-1,2 рази в пробах атмосферного повітря біля 5-поверхового житлового будинку по вул. Привокзальній, 24 (лише в ІІІ-у кварталі).
Слід зазначити, що вміст пилу в пробах повітря в зазначених спостережних точках, досліджених протягом поточного періоду 2018 р. в рази нижчий, ніж в пробах повітря в даних точках, досліджених за аналогічний період 2017 р. Повідомляє ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України".
Також хочу акцентувати, що в пробах атмосферного повітря біля приватного житлового будинку по вул. І. Франка, 19 (що значно віддалений від перехрестя доріг) концентрація всіх досліджуваних шкідливих хімічних речовин та пилу не перевищує гранично-допустимих концентрацій.
Результати моніторингових досліджень проб атмосферного повітря на території міста надаються міському голові.
В місті вживаються заходи щодо очищення магістральних та інших вулиць від бруду та пилу (що засвідчує і позитивна динаміка результатів досліджень проб повітря щодо вмісту пилу протягом 2017 р. та поточного періоду 2018 р.).
Але знову хочу звернутися до жителів міста та нагадати:
Шановні Кам'янчани, дбайте про своє здоров’я, дбайте про здоров’я своїх дітей. Та, зокрема, враховуючи вищевикладене:
- уникайте піших прогулянок у вихідні дні, у свій вільний час тротуарами магістральних вулиць (особливо, коли прогулюєтесь з дітками у візках та колясках), – віддавайте перевагу прогулянкам в паркових зонах, рухайтесь другорядними вуличками із невеликою кількістю автотранспорту.
- намагайтеся уникати тривалих чекань "маршруток" на зупинках з інтенсивним графіком перевезень (якщо потрібно проїхати лише якихось 1- 3 зупинки при сприятливих погодних умовах),
- по можливості, рухайтесь пішки (бажано – дворами), адже користь від цього – що називається "2 в 1": боротьба з гіподинамією та зменшення безпосереднього вдихання інтенсивних "густих" токсичних автомобільних викидів на зупинках.
Лікар з гігієни дітей та підлітків Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України" Надія Канарчук
Читайте також: "У Кам'янці безоплатна правова допомога надає захист учасникам АТО"