• Головна
  • Успіння Божої Матері: історія та особливості свята
Релігія
00:02, 28 серпня 2020 р.
Надійне джерело

Успіння Божої Матері: історія та особливості свята

Релігія
Картинка: мережа Інтернет

Картинка: мережа Інтернет

28 серпня православне свято Успіння Пресвятої Богородиці — день закінчення земного життя святої Діви Марії, матері Господа Нашого Ісуса Христа.

Свято Успіння Богоматері встановлене Церквою з давніх часів. Про нього згадано у творах блаженного Ієроніма, блаженного Августина та Григорія, єпископа Турського. У IV столітті воно вже повсюдно святкувалося в Візантії. За бажанням візантійського імператора Маврикія, який здобув перемогу над персами 15 серпня, день Успіння Богоматері (з 595 р.) став святом загальноцерковним.

Але спочатку свято відбувалося не в один час: в одних місцях - у січні, в інших - в серпні. Так, на Заході, в Римській Церкві (у VII ст.) 18 січня святкувавли "Кончину Діви Марії", а 14 серпня - "Взяття на небо". Загальне святкування Успіння 15 серпня в більшості східних і західних Церков встановлюється лише в VIII-IX ст.

Основною метою встановлення свята було прославлення Богоматері і Її Успіння. До цієї основної мети в IV-V століттях приєднується й інша - викриття помилок єретиків, які посягали на гідність Богоматері, зокрема, помилки коллірідіан, єретиків IV століття, які приписували Їй "божественну" й, відповідно, заперечували людську природу Пресвятої Діви (внаслідок чого заперечували і Її тілесну кончину).

У V столітті написані стихири на це свято свт. Анатолієм, патріархом Константинопольським, а в VIII столітті - два канони св. Космою Маюмським і преп. Іоанном Дамаскином.

Євангеліє від Іоанна розповідає про те, що Ісус, зазнаючи Хресних страждань, доручає Cвою Матір турботам улюбленого учня Іоанна. Пресвята Богородиця поселилася в будинку Іоанна Богослова недалеко від Оливної гори. Вона була з тими, хто підтримував і стверджував молоду християнську Церкву. Віруючі в Христа приходили до Єрусалиму з дальніх країн, щоб побачити і почути Богородицю. Апостоли записали все, що Вона розповідала про Своє життя і про земне життя Свого Сина. Церковний історик Никифор Калліст детально виклав переказ, який передає обставини Успіння Божої Матері. Переказ заснований на свідченні священномученика Діонісія Ареопагіта і творі єпископа Сардійського Мелітона, складеному в II ст.

Никифор Калліст писав про те, що багато з тих, хто не вірив у вчення Христа, чинили замах на життя Матері Божої. З будинку Вона виходила тільки в церкву і завжди у супроводі близьких. Нерідко Вона приходила до Святого Гробу Господнього на Голгофу і там молилася. В одне з таких відвідувань Їй з'явився Архангел Гавриїл і повідав про швидке Її переселення з цього світу в світ Небесний, вручивши Їй у заставу пальмову гілку. Пресвята Богородиця розповіла про це Йосипу з Ариматеї як про благу звістку, бо скоро Вона повинна була побачити Свого Сина. По молитві Божої Матері сталося так, що до часу Успіння до Єрусалиму з дальніх країн почали збиратися апостоли. Св. Іоанн Дамаскин говорив, що вони злетілися, подібно до хмар і орлів, щоб послужити Матері Божій. Вона повідомила їм, що скоро покине їх. Під час бесіди з апостолами перед Нею дивним чином з'явився апостол Павло зі своїми учнями.

Настав час, коли повинно було статися Успіння Божої Матері. Апостоли оточили ложе, на якому перебувала Діва Марія. Раптове світло затьмарило полум'я свічок, і зійшов Сам Христос, оточений Ангелами і Архангелами. Очевидців цього охопив священний трепет. Божа Матір вимовила:«Величає душа Моя Господа і зрадів дух Мій Богові, Спасу Моєму, яко поглянув на смирення раби Своєї». Без страждання, як уві сні, душа Пресвятої Діви покинула цей світ і відійшла до Вічного життя.

Святі апостоли Петро, Павло, Яків та інші понесли одр, на якому лежало тіло Пресвятої Богородиці, через весь Єрусалим у Гефсиманію. Над процесією з'явилася хмара світла і почулися звуки небесної музики. Про поховальний хід донесли місцевій релігійній старшині. Вони послали варту, щоб розігнати процесію, але хмара спустилася до землі і закрила її від нападників. Були чутні кроки і спів, але нікого не було видно. Первосвященик Афонія спробував перекинути одр, але його руки були відсічені невидимою силою. Афонія жахнувся і розкаявся, він отримав зцілення і став сповідувати вчення Христа. До вечора святі апостоли поклали тіло Пресвятої Богородиці у гробницю і закрили вхід у печеру великим каменем.

За Божим промислом апостол Фома не був присутній при похованні Богородиці. Він прийшов до Єрусалиму після двох днів на третій і почав плакати біля труни. Апостоли зглянулися над ним і відвалили камінь від труни, щоб Фома міг прикластися до святого тіла Пріснодіви. Але тіло Її зникло, і в печері лежали тільки похоронні пелени. Пречиста Богородиця була узята на небо в тілі.

Про долю праведних і боговідданих християн в момент грядущого Другого пришестя Сина Божого св. апостол Павло спеціально наголошує, що "ось кажу вам таїну: не всі ми помремо, але всі змінимось; раптом, в одну мить, при останній сурмі; бо засурмить, і мертві воскреснуть нетлінними, а ми перемінимось. Бо нетлінному цьому належить одягнутися в нетлінне, і смертному цьому одягнутись у безсмертя. Коли ж тлінне це вдягнеться в нетлінне і смертне це вдягнеться в безсмертя, тоді здійсниться слово написане: "Поглинута смерть перемогою". Смерть! Де твоє жало? Пекло! Де твоя перемога?" (1 Кор.15:51-55).

Свято Успіння Пресвятої Богородиці урочисто здійснюється в Гефсиманії, на місці Її поховання. Тут зведено храм, в якому зберігаються похоронні пелени Матері Христової. У IV ст. священний покрив був перенесений у Влахернський храм. У 866 р. флот Київської Русі підійшов до Константинополя, і місто було в облозі язичників. Імператор і Патріарх Константинопольський молилися всю ніч у Влахернському храмі, а потім завантажили похоронну ризу Богоматері в море. Раптово піднялася буря і розметала кораблі в різні боки. Русь тоді зазнала поразки, й це знаменувало блискучу перемогу християнства та наступне прийняття Київською державою правдивої - спасаючої і благодатної віри Христової.

Читайте також:"Прокурори добилися збереження пам'ятки архітектури у Кам'янці".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Успіння #релігія #свято #церква #УспінняБожоїМатері
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...