Аліменти на утримання батьків: підстави призначення та відмови

Фото: мережа Інтернет
Фото: мережа Інтернет

Усі ми погодимося з тезою, що батьки зобов’язані утримувати своїх дітей до повноліття. Але чи так само очевидним для широкого загалу є обов’язок повнолітніх сина, доньки піклуватися про своїх непрацездатних батьків? Про випадки, коли суд може зобов’язати дітей сплачувати аліменти на утримання матері, батька, розповідають юристи Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в межах правопросвітницького проекту "Я МАЮ ПРАВО!".

Основними законодавчим актами, які визначають право батьків одержувати аліменти на своє утримання, є Конституція України та Сімейний кодекс України. Відповідності до частини другої статті 51 Конституції України батьки зобов’язані утримувати своїх дітей до повноліття, але й повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Обов'язок повнолітніх дочки, сина утримувати батьків прописаний і у главі 17 Сімейного кодексу України. Крім того, у статті 202 Сімейного кодексу визначено підстави виникнення обов’язку повнолітніх дітей утримувати батьків: "Повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги". Однак, якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов’язок утримувати матір, батька у дітей, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.

Дочка, син, крім сплати аліментів, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на батьків, зумовлених тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю. Суд може звільнити дітей від обов’язку утримувати матір, батька та обов’язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що батьки ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків.

Існують також випадки, коли суд може присудити дочці, сину сплачувати аліменти на утримання батьків на строк не більш як три роки. Суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін. При визначенні розміру аліментів та додаткових витрат суд бере до уваги можливість одержання утримання від інших дітей, до яких не пред’явлено позову про стягнення аліментів, дружини, чоловіка та своїх батьків.

До того ж, якщо мати, батько є важкохворими, інвалідами, а дитина має достатній дохід (заробіток), суд може вирішити стягнути з неї одноразово або протягом певного строку кошти на лікування та догляд за батьками.

Нагадаємо, що безоплатну правову допомогу можна отримати у Кам'янець-Подільському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги м. Кам'янець-Подільський, вул. Пушкінська, 44, тел. (03849) 5-01-59, 5-01-62.

Читайте також:"Безоплатна вторинна правова допомога у Кам'янці-Подільському"

правовадомомога аліменти Ямаюправо батьки БВПД
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
266 переглядів у травні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі

Відповідальний за розділ
Книш Маргарита
Журналісти сайту 3849.com.ua до ваших послуг.

Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Кам'янця-Подільського більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!
Телефон: +380977061073