• Головна
  • День літнього сонцестояння: традиції, прикмети, історія святкування
09:19, 21 червня 2018 р.
Надійне джерело

День літнього сонцестояння: традиції, прикмети, історія святкування

День літнього сонцестояння: традиції, прикмети, історія святкування

Сьогодні о 13:07 за київським часом настане момент літнього сонцестояння. Тривалість найдовшого дня становитиме 17 години і 33 хвилини. Літнє сонцестояння, або «сонцеворот», означає пік тривалості світлого часу доби.

Саме на 20 або 21 червня (залежно від року) припадає найдовший день і найкоротша ніч для північної півкулі. У момент сонцестояння точки сходу і заходу Сонця перестають рухатись. Попри те, що літо з цієї миті тільки починає набирати обертів, Сонце вже повертається до осені. З того часу світловий день піде на спад. Минулого року астрономічне літо настало 21 червня 2017 року о 04:24 за київським часом. Про це розповідає інформаційне агенство Уніан.

Що таке власне сонцестояння?

У році — два сонцестояння: зимове й літнє. У північній півкулі зимове сонцестояння відбувається 21 або 22 грудня, і тоді спостерігається найкоротший день (і найдовша ніч), а літнє — 20 або 21 червня, і тоді спостерігається найкоротша ніч (і найдовший день). У південній півкулі на зазначені дати припадають, відповідно, літнє й зимове сонцестояння.

Сонцестояння – це важлива астрономічна і географічна подія, що відбувається в Сонячній системі. Цього дня наша планета, здійснюючи рух навколо сонця і обертаючись навколо уявної осі, в черговий раз зайняла по відношенню до Cонця таке положення, коли сонячне проміння в Північній півкулі прямовисно «падає» на північний тропік і висвітлює дно найглибших колодязів.

Цей день знаменує початок літа в північній півкулі Землі і початок зими в південній півкулі. Внаслідок високосного зсуву дати сонцестояння в різні роки можуть відрізнятися на 1-2 дні. Моменти сонцестояння наступають у простий рік на 5 годин 48 хвилини 46 секунд пізніше, ніж у попередній, а у високосний — на 18 годин 11 хвилин 14 секунд раніше. Тому моменти сонцестояння можуть припадати на дві сусідні календарні дати. Походження свята, традиції та обряди Літній сонцеворот належить до язичницьких свят. В день літнього сонцестояння за старих часів відзначали свято середини літа — Літу.

Цього дня стрибали через багаття, співали пісень, купалися, танцювали і веселилися. Це свято втілює достаток, родючість, щастя, життєрадісність, а тому готувати їжу і спати в ці дні найкраще на природі.

До дня літнього сонцестояння належить і одне з головних слов'янських свят — день Івана Купала. Свято Івана Купала відзначають у багатьох слов'янських країнах. У Литві він відомий як Ладо, в Польщі — як Соботки, в Україні – Купала, або Купайло. Цьогоріч в Україні святкування Івана Купала не збігається з днем літнього сонцестояння.

День літнього сонцестояння: традиції, прикмети, історія святкування, фото-1

До традицій Купайла відносяться такі обряди, як збір цілющих трав, запалювання вогнів, купання або обливання водою, ворожіння, святкове частування. Є ще один обряд — у цю ніч незаміжні дівчата повинні сплести вінки і, вставивши в них запалені свічі, спустити на воду. В деяких регіонах водилося, щоб потенційні наречені збиралися нижче за течією і намагалися виловити вінок своєї майбутньої дружини. В деяких регіонах доля дівчини передрікалася за «поведінкою» віночка.

Сміливці в цю ніч шукають цвіт папороті, що обіцяє тому, хто його знайде, щастя. На світанку народне свято закінчується.

День літнього сонцестояння: традиції, прикмети, історія святкування, фото-2

Прикмети на день літнього сонцестояння

  • Дощ в літнє сонцестояння – неврожай і бідний рік.
  • Вранці багато роси – до багатого врожаю.
  • Вода, яку набрали вранці 21 червня, вважається цілющою.
  • Багато зірок на небі 21 червня – до хорошого урожаю грибів.
  • Якщо зустріти світанок в цей день, весь рік будете здоровим і щасливим. 
  • На день сонцестояння необхідно покласти біля порогу будинку кропиву, тоді всі напасті обійдуть ваш дім стороною.
  • На день сонцестояння потрібно зібрати лікарські трави, зробити з них букет і повісити на видному місці будинку. Так будинок минуть всі біди і хвороби.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Де ви плануєте провести літню відпустку?
проголосувало 168 відвідувачів
За кордоном
25,0%
На курортах України
16,7%
В межах міста
31,0%
Село/дача
27,4%
#літнєсонцестояння #традиції #історія #прикмети
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...