• Головна
  • Чому Кам'янець ризикує втратити Стару фортецю?
08:55, 25 травня 2018 р.
Надійне джерело

Чому Кам'янець ризикує втратити Стару фортецю?

Чому Кам'янець ризикує втратити Стару фортецю?

У студії Громадського радіо охоронці пам’яток історії та культури — голова Українського Товариства Охорони Пам’яток Історії і Культури  у Хмельницькому Олександр Нидзюк і голова УТОПІК у Кам’янець-Подільському і Хмельницькій області  Олег Петровський.

Тетяна Трощинська: Чи можна порахувати, скільки приблизно і яких пам’яток культури є на Хмельниччині?

Олександр Нидзюк:

У місті Хмельницькому найбільш важливих трошки більше 20-ти, а за межами Хмельницького нараховується більше 50-ти. Тільки пам’ятників Богдану Хмельницькому у місті налічується чотири. Найстаріший стоїть на привокзальній площі, він зустрічає тих, хто приїжджає.

Тетяна Трощинська: І як поставили той пам’ятник Богдану Хмельницькому – передом, задом чи боком?

Олександр Нидзюк:

Вирішили поставити лицем до проїжджої частини, там більш відкрите місце, і було б не дуже гарно, якби він стояв задом. Але на цьому все не закінчилося: в нас є дуже цікава традиція – хлопці з пограничної академії під час випуску підфарбовують коню зеленим кольором його чоловічу гідність. Взагалі то Богдан Хмельницький їздив на кобилі, яка під час штурму не зупинялась. А тут він на коні, та ще й підфарбовують цю частину тіла в коня. Тому ми кожен рік здираємо цю фарбу. Це прикрий факт, але дуже цікавий. Стара фортеця – це болюча рана на тілі нашого міста, тому що максимум, що може міська влада – це зробити якісь протиаварійні роботи

Андрій Куликов

Дуже багато історичних пам’яток і в Кам’янці-Подільському, нагадаю, що Кам’янець-Подільський не так давно був і центром області. І якщо згадати про Стару фортецю, то згадується одразу сам Кам’янець-Подільський. Існує уявлення, що це таке місто-музей чи місто-пам’ятник. Наскільки, на вашу думку, таке уявлення шкодить, а наскільки допомагає розвитку міста?

Олег Петровський:

Громадськість нашого міста стурбоване станом пам’яток на сьогодні в Кам’янці-Подільському. Їх більше 150, і половина з них національного значення, половина – місцевого. З пам’ятками національного значення більш менш все ясно, на них виділяються кошти рано чи пізно, і проводиться ремонт чи реставрація, а ті пам’ятки, які перебувають у місцевому підпорядкуванні, занепадають. Великі повноваження зараз віддаються місцевим самоврядуванням, не розраховуючи на сили того місцевого самоврядування. Отже, на початку 90-х років Кам’янець-Подільський був великим промисловим містом з великим промисловим потенціалом, і тодішнє керівництво нашого міста вирішило, що Стару фортецю варто перевести в комунальну власність та приєднати його до музею. В решті виявилося так, що протягом 90-х та 2000-х років промисловість міста знищилася, тому місто фізично не має можливості фінансувати цю фортецю.

Тетяна Трощинська: А підприємці не наповнюють місто фінансами?

Олег Петровський:

Ні, не наповнюють, не настільки вони потужні. Отже, Стара фортеця – це болюча рана на тілі нашого міста, тому що максимум, що може міська влада – це зробити якісь протиаварійні роботи. А пам’ятка потребує ґрунтовного обстеження і послідовного ремонту, на яке в міста не було грошей і не буде.

Андрій Куликов: Чи можна передати назад до державної власності?

Олег Петровський:

Це надскладне питання, воно розглядалося на громадській раді при Міністерстві культури, де одноголосно проголосували про передачу фортеці на баланс Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець». Адже, якщо так далі підуть справи, ми можемо втратити цю пам’ятку. Але місцеве самоврядування проти. Навіть область направила лист на Гройсмана, що недостатньо аргументів, щоб передати пам’ятку.

Андрій Куликов: А що потрібно відремонтувати у Хмельницькому з пам’яток?

Олександр Нидзюк: Скіфський курган. Міський мер готовий виділити 100 тисяч гривень на проектно-кошторисну документацію по розробці пам’ятника Скіфський курган. Він довго стояв і зараз йому приділяють увагу.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#фортеця #радіо #пам'яткикультури
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...