• Головна
  • Коли очікувати підвищення мінімальної заробітної плати?
16:14, 26 квітня 2018 р.

Коли очікувати підвищення мінімальної заробітної плати?

Коли очікувати підвищення мінімальної заробітної плати?

Олександра Бетлій, провідний науковий співробітник/координатор проектів Інституту економічних досліджень та політичних консультацій

Кабмін вирішив відкласти підвищення мінімальної зарплати, яке було заплановано законом про держбюджет на 2018 рік. «Мінімалку» могли б підвищити на 13%, з 3723 до 4200 гривень у разі сприятливих економічних підстав. Причина — у першому кварталі бюджет недоотримав близько 6,1 млрд гривень. Про те, що заважає підняти «мінімалку», розповіла Олександра Бетлій.

Зараз з фіскальної точки зору у держави немає можливості підвищити мінімальну зарплатню. Передбачалося, що рішення підвищувати чи не підвищувати мінімальну заробітну плату буде прийняте за результатами першого кварталу.

Зрозуміло, що тоді Мінфін був дуже обережним, а зараз є навіть ще обережнішим, тому що грошей на втілення цього плану фактично немає. Мінсоцполітики ж, з іншого боку, підтримує підвищення.

І тут виникає проблема. Зростання заробітної плати, звичайно, генерує додаткові доходи до бюджету у формі єдиного соціального внеску, але водночас потрібно пам’ятати, що цей додатковий дохід буде менший, аніж видатки бюджету на підвищення мінімалки.

Хіба що у нас буде підвищено мінімальну заробітну плату, але не буде підвищено відповідно ставки інших працівників, зарплати яких є вищими за мінімалку. Таке зниження диференціації заробітних плат не є дуже добрим ані для освіти, ані для охорони здоров’я.

Тому, на мою думку, зараз можливості підвищити мінімальну заробітну плату немає. Єдине, що може бути зроблене, аби виконати політичну обіцянку, це ухвалення рішення про підняття мінімалки у листопаді або грудні. Колись ми це вже проходили. Тобто за результатами першого кварталу підвищена мінімальна зарплата, але підвищена не з другого півріччя, а з кінця року.

Таким чином трохи нівелюється ефект на бюджет і, крім того, це дає можливість бізнесу підготуватися до такого рішення. Річ у тому, що бізнес закладав 3 723 мінімальну зарплату, якщо ж її підвищать до 4 200, це додаткові видатки на оплату праці, особливо для того, хто використовує тарифну сітку.

Отже, щоб нівелювати негативні впливи, може бути прийняте політичне рішення про підвищення «мінімалки» з кінця року.

Вплив такого підвищення на пересічного українця досить важко оцінити. Наприклад, минулого року зарплату підняли дуже суттєво — вдвічі. Це призвело до додаткового споживання та росту доходів, проте одночасно призвело і до зростання інфляції.

Наскільки 4 200 порівняно з 3 723 вплине на інфляцію — це потребує додаткових розрахунків. Можна поцікавитися у Нацбанку, проте прогноз, який вони нещодавно презентували, включає підвищення мінімальної зарплати з другого півріччя.

Проблема в тому, що перший квартал виявився гіршим, ніж очікувалося (бюджет отримав на 6,1 млрд менше, ніж було закладено). Якщо ситуація не вирівняється найближчим часом, виникне питання, як країні взагалі профінансувати підвищення «мінімалки».

Vox Connector, спеціально для "3849.com.ua" - Сайту міста Кам'янця-Подільського.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
місцем розташування
34,5%
престижністю
6,6%
матеріально-технічною базою
5,2%
відгуками
9,6%
якістю освіти
31,4%
симпатією до вчителя який набирає(в) 1-й клас
12,7%
#4200 #зарплата #підвищення
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...