• Головна
  • Передача земель у розпорядження ОТГ
14:53, 6 лютого 2018 р.

Передача земель у розпорядження ОТГ

Передача земель у розпорядження ОТГ

Минулого тижня Уряд прийняв розпорядження про передачу земель за межами населених пунктів у розпорядження ОТГ. Без перебільшення, це найбільш очікуване рішення влади, сподівання на яке покладають без винятку усі громади.

31 січня Кабінет Міністрів України погодив механізми передачі у власність об’єднаним територіальним громадам землі, в тому числі землі поза межами населених пунктів. Відповідне рішення ухвалене за сприяння Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана і передбачає оформлення відповідних урядових доручень Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру. За рішенням Уряду з лютого громади можуть планувати свої території. Причому, структури Держгеокадастру вже позбавлені права одноосібно ухвалювати рішення щодо розпорядження землями поза межами населених пунктів – без згоди об’єднаних територіальних громад. Такому рішенню, безумовно, сприяв значний соціальний тиск, зокрема, і активна робота громадських організацій, що обєднують органи місцевого самоврядування. До прикладу, Асоціація міст України моніторила стан справ у цьому питанні і не давала Уряду забути про це важливе для ОТГ рішення.

Розпочатий Урядом України процес передачі земель у комунальну власність об’єднаних територіальних громад має завершитися до кінця 2018 року, причому перші передачі земель мають відбутися вже у лютому-березні. Кабмін знайшов рішення, яке не потребує зміни законодавства. За твердженнями прем’єр-міністра, запропонований механізм передачі земель – максимально прозорий і враховує декілька кроків: звернення в територіальний орган Державної служби з геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) із заявою про передачу землі, інвентаризації землі, ухвалення рішення і реєстрація права власності в органах юстиції. Причому, за інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства України, більшість земель вже проінвентаризовані, але в разі необхідності додаткова інвентаризація буде проведена в максимально швидкі терміни. Координація всіх дій буде прописана в меморандумі, який підписуватимуть керівні органи ОТГ та органи Держгеокадастру. Підписання документів розпочнеться вже цього тижня. Допомагати в цій роботі, за пропозицією Уряду, будуть Асоціація об’єднаних територіальних громад та Асоціація міст України.

Про думки з приводу розпорядження Уряду ми запитали голів обєднаних територіальних громад Хмельниччини, які, власне, і стануть бенефеціарами прийнятого рішення.

Веліна Заяць, міський голова Дунаєвецької міської об’єднаної територіальної громади«Ми давно чекаємо на це рішення. До сьогодні ми мали чимало неприємних моментів, коли землі, що фактично є територією громади, роздавалися в оренду без нашої участі з не найвигіднішими ставками орендної плати. Для Дунаєвецької міської ОТГ ця проблема особливо актуальна, оскільки ми об’єднали півсотні сіл, основним багатством яких є люди і земля. І, на жаль, до цього часу люди землею не могли розпоряджатися вільно, бо цей ресурс часто віддавався незрозуміло кому з невідомо яких причин. Ми сьогодні розуміємо, що маємо сільські громади, які переймаються питанням пасовищ, бо це для них необхідний ресурс для тваринництва. Окремо гостро стоїть питання забезпечення ділянками учасників АТО. Отримання у розпорядження земель за межами населених пунктів допоможе нам вирішити чимало нагальних питань і забезпечити людям можливість налагодити своє господарство на своїй землі. Окрім того, це питання не лише людського господарювання, а й розширення кладовищ, оформлення пасовищ тощо. Коли земля буде у нашому розпорядженні, нам уже не буде потреби «кивати» на когось, а ми самі повинні будемо аргументувати, кому, за які заслуги та з якими ставками оплати ми надаємо земельні ділянки».

Ігор Степанюк, селищний голова Війтовецької селищної об’єднаної територіальної громади: «Добре, що таке рішення прийнято, хоча воно і трохи запізнилося. Справа в тому, що серед земель сільськогосподарського призначення, які передаються, досить мало залишилося вільних ділянок. Усі вони або у власності, або в довгостроковій оренді. Минулого року ми ініціювали інвентаризацію земель, зрозуміли, що ми трохи недоотримуємо з орендної плати, але ситуація не є критичною. Загалом, рішення Уряду чудове для тих, у кого на землях ще немає орендарів або завершується строк оренди – тоді вони зможуть укладати договори за новими відсотковими ставками – не 3%, а скажімо, 8 чи 10%, і це суттєво збільшить надходження в бюджет громади».

Віталій Здебський, селищний голова Старосинявської селищної об’єднаної територіальної громади: «Було б дуже добре, якби землі нам передали, при цьому зробивши справедливу інвентаризацію. Коли новий керівник отримує від старого підприємство, то в першу чергу він робить повний незалежний аудит. Так само і громадам необхідна справедлива, незалежна інвентаризація, яка дасть можливість оцінити реальну картину, створити, наприклад, інтерактивну карту, де по кожній ділянці буде видно, обробляється вона чи ні, законно чи не законно, які втрати несе громада, і вже тоді шукати можливості переукладати договори оренди чи знаходити інших орендарів. Поки запропонований механізм не дуже чіткий, потрібно його апробувати, і вже тоді можна буде робити висновки. Дуже сподіваюся, що цей процес мине без маніпуляцій і зловживань, і ми зможемо самостійно регулювати свої надходження за рахунок належного оформлення всіх договорів та встановлення релевантних орендних ставок».

Олександр Супрунюк, міський голова Нетішина: «Питання земель за межами населених пунктів н надзвичайно актуальне. Наше місто – супутник АЕС, тому ми маємо деякі проблеми з інвестиціями, іноземці не надто прагнуть вкладати кошти в осередок атомної енергетики. Але коли з’являється така можливість, і хтось хоче, скажімо, побудувати сонячну електростанцію, йому і нам разом з ним потрібно пройти чимало перешкод. Спершу звернутися в обласне управління Держгеокадастру, потім оцінка землі, яку затверджує районна рада, а кошти будемо отримувати ми. У процесі бере участь надто багато незацікавлених сторін, тому він гальмується. Передача земель за межами населеного пункту у наше розпорядження дасть можливість проводити швидкі, прозорі процедури передачі в оренду, що збільшить надходження в бюджет і дасть можливість залучити інвестиції. Тож подібне рішення ми тільки вітаємо».

Розпорядження Уряду також прокоментував Дмитро Василенко, консультант з юридичних питань проекту «ПУЛЬС» при Хмельницькому регіональному відділенні Асоціації міст України«Фактично, Уряд не дочекався прийняття Верховною Радою України законів, які передбачали передачу обєднаним територіальним громадам повноважень на розпорядження землею за межами населених пунктів.

Уряд обрав інший спосіб, який раніше передбачався законодавством, а саме статтею 117 Земельного кодексу України. Проте, якщо раніше обовязку передати земельні ділянки у комунальну власність в територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів не було, то тепер згідно постанови Уряду вони зобовязані не відмовити ОТГ.

На період передачі земельних ділянок територіальні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів зловживаючи могли продовжити самовільно розпоряджатись земельними ділянками за межами населених пунктів. Проте розпорядженням Кабміну це враховано, і зобов’язано їх розпоряджатись землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об’єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).

Таким чином, з 1 лютого усі ОТГ повністю контролюватимуть розпорядження земельними ділянками за межами населених пунктів, а після передачі земель в комунальну власність до кінця 2018 року цей контроль стане одноосібний».

Чому рішення про передачу земель за межами населених пунктів важливе – коментарі Секретаріату Кабінету Міністрів України

1. Урядове рішення сприятиме розвитку громад

Завдяки ініціативі Уряду відтепер не чиновники, а самі громади прийматимуть рішення, які сприятимуть розвитку сільськогосподарського виробництва, залученню інвестицій, суттєво збільшать надходження до місцевих бюджетів. Також децентралізація земельних відносин дозволить побороти проблему корупції в цій сфері. Рада громади сама визначає ставку земельного податку, 100% якого залишається в місцевому бюджеті.

2. Скільки землі зможуть отримати в розпорядження об’єднані громади

Минулого року бюджетні надходження об’єднаних громад від плати за землю зросли на 20% – до 1,4 млрд грн. Завдяки рішенню Уряду надходження зможуть суттєво збільшитись, адже у розпорядження об’єднаних територіальних громад може перейти до 7,2 млн га, з яких 2,5 млн га ще не розподілені між користувачами. Податкові надходження за використання земель, що знаходяться поза межами населених пунктів, можуть скласти до 10% бюджетних надходжень ОТГ.

3. Чому об’єднані громади мають розпоряджатись землями за межами населених пунктів

Наразі землями поза межами населених пунктів розпоряджається Держгеокадастр. Суттєва частина цих земель здавалася в оренду за найменшою орендною платою – 1-3%, тобто за цінами, нижчими за ринкові, а об’єднані територіальні громади були повністю усунені від розпорядження такими земельними ділянками державної власності. Це збільшувало корупційні ризики, а громади недотримували кошти на свій розвиток. Органи місцевого самоврядування фактично мали вплив лише на 12% власних територій і були позбавлені можливостей ефективно планувати їх розвиток.

4. Як збільшаться бюджети громад завдяки урядовому рішенню

Завдяки більш широким можливостям органів місцевого самоврядування у частині розпорядження земельними масивами, орієнтовні обсяги додаткових надходжень до місцевих бюджетів від сплати за землю, за оцінками експертів, можуть зрости на 30-40% .

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#земля #передачавласності
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...