Радіофобія: чи варто боятися мобільного випромінювання?

Загалом будь-яка фобія пов’язана з ірраціональним, неконтрольованим страхом або зі стійким почуттям надмірної тривоги. Причини виникнення таких психологічних станів ще недостатньо вивчені, але вже точно відомо, що фобії шкідливі для людини. Неначе іржа, вони підточують здоров’я, змушують концентрувати увагу на об’єкті, який дратує, чи навіть боятися. Якщо людина виявляється нездатною подолати такий стан і він є тривалим, наслідки бувають фатальними.

Можна так поринути в безодню остраху й передчуття, що знадобиться психіатрична допомога чи з’являться тяжкі хвороби, які виникають під впливом негативних емоцій. Отже ставитися до фобій варто серйозно, щоб незрозуміла тривога або роздратування на перетворилися на хронічну проблему, яка нищить тіло чи психіку людини.

Упродовж тривалої історії людство часто-густо стикалося з виникненням станів, які схожі на фобії. Це переважно пов’язано з прогресом, коли поява чогось нового спочатку викликала побоювання або навіть відторгнення. Але з плином часу й після ознайомлення з принципами роботи того чи іншого дива техніки ці стани швидко долалися.

Пригадаймо, наприклад, першу реакцію публіки на синематограф. Картина «Прибуття поїзда» викликала справжню паніку. Люди вибігали з зали, і лише переконавшись, що їхньому життю нічого не загрожує, поверталися на свої місця. У середньовічній Європі вважали, що за будь-якою технічною новацією «ховаються» потойбічні сили, і талановитих винахідників, учених, інженерів часто переслідували або й спалювали. Проте від цих нісенітниць, які спочатку попсували багатьом людям чимало нервів, сьогодні залишилися тільки іронічні спогади.

Саме до таких ірраціональних, тобто в буквальному сенсі нерозумних, острахів належить і радіофобія. Вона мала різні «обличчя». Дехто боявся тривалих розмов за допомогою мобільних телефонів, адже вони «плавлять» мозок, а дехто не носив їх у кишенях штанів, бо вони «крадуть» чоловічу силу. Але в сучасному світі таких диваків не залишилося. Однак, як свідчать певні події, з’ясувалося, що навіть через 36 років після появи першої мережі мобільного зв’язку є люди, які бояться стільникових антен. Або, якщо говорити мовою професіоналів, базових телефонних станцій.

Найлегше було б звинуватити таких людей у технічному невігластві або просто взяти їх на сміх. Але такими діями психологічну напругу не зняти, проте легко викликати образу чи агресію. Тому спробуємо разом розібратися в суті тих залишків радіофобії, які ще можна зустріти в нашій країні. А для того, щоб розвіяти хворобливі острахи, немає кращих ліків, ніж знання. Отже далі— лише точні факти.

На сайті Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) можна знайти висновки щодо впливу базових телефонних станцій. Окремо зазначимо, що це відносно свіжий звіт, він датований 2015 роком. Так от, у цьому звіті чітко сказано, що радіохвилі базових станцій за своєю природою— це електромагнітні поля. І на відміну від іонізівної радіації (гамма-променів або рентгенівського випромінювання) вони не викликають у людському організмі порушення хімічних реакцій або молекулярних зв’язків. Тобто, кажучи простіше, за даними ВООЗ, радіохвилі не сприяють виникненню онкологічних захворювань чи якихось інших тяжких хвороб. На відміну від тютюнокуріння, яке спричиняє хвороби не тільки в самого курця, а й у тих, хто перебуває поруч із ним і дихає небезпечним димом. Або пестицидів, нітратів, нітритів, які використовуються в сільському господарстві, належать до канцерогенів і викликають ушкодження й мутації в клітинах.

Тим часом у всіх державах, де є мобільний зв’язок, діють санітарно-гігієнічні норми щодо його устаткування. Цими нормами, зокрема, встановлюється й максимально допустимий рівень випромінювання. В Україні це 10мкВт/см2, так само, як у Болгарії, Польщі, Італії, Литві. До речі, це найвищий рівень контролю у світі. Наприклад, у Великій Британії, Франції, Німеччині, Чехії, Іспанії гранично допустимий рівень випромінювання базової станції майже в десять разів вищий і становить 900мкВт/см2, а в США— 1000мкВт/см2.

Тому, з огляду на висновки ВООЗ, Кабінет Міністрів України минулого року виключив базові телефонні станції з переліку екологічно небезпечних об’єктів. Зважаючи на це, сьогодні не передбачено оформлення санітарних паспортів на такі станції. Але державний контроль за тим, як вони працюють, збережено. Його здійснюють спеціалісти лабораторних центрів Міністерства охорони здоров’я України. Саме вони регулярно вимірюють електромагнітне поле.

Важливо, що всі будівельно-монтажні роботи й роботи з уведення в експлуатацію нових базових телефонних станцій чітко регламентуються українським законодавством. Просто до відома: щоб збудувати нову станцію, потрібно одержати купу дозвільних документів у відповідних інстанціях. Так, за інформацією директора з розвитку й підтримки телекомунікаційної мережі Київстар Володимира Кабаненка, на кожен об’єкт розробляється пакет проектної й дозвільної документації відповідно до вимог чинного законодавства України. Зокрема, робочий проект, який містить спеціальний розділз оцінкою впливу на навколишнє середовище. За своїм змістом цей документ не відрізняється від санітарного паспорта.

Після завершення будівництва й збирання всіх дозвільних документів органи Державної архітектурно-будівельної інспекції видають компанії Декларацію про готовність базової станції до експлуатації.

Тож якщо підійти до питання базових станцій спокійно й неупереджено, то причин для хвилювання не виявиться. Бо жодних фактів щодо шкідливості для здоров’я мобільної мережі, доведених науковими дослідженнями, просто не існує. А от якщо зв’язку немає, особливо в потрібний час чи в невідкладній ситуації, це дійсно катастрофа. У світі це добре розуміють, тому всіляко допомагають розвитку мобільної індустрії. І Україна, на щастя, не виняток.

Справжня турбота про своє здоров’я й самопочуття близьких полягає в здоровому способі життя, відкритості до нового та психологічній рівновазі. Особливо там і тоді, коли реальних причин для занепокоєння немає. І в цьому нас переконують Всесвітня організація охорони здоров’я та висновки вчених.

Радіофобія мобільнийзв'язок вишки випромінювання
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Цієї п’ятниці, 31 травня, в навчальних закладах Кам’янця-Подільського пролунає останній дзвінок, що стане для багатьох дійсно останнім у стінах рідної школи. Так, цього року у доросле життя вступає 462 випускники одинадцятих класів. У той же час дев’яті класи завершують 908 школярів, чимало з яких також підуть навчатися далі в коледжі чи технікуми. Повідомляє міська рада. Загалом, станом на сьогодні у школах міста навчається 10043 учні. За традицією останн...
Кримінал
Кам’янець-Подільською місцевою прокуратурою виявлено факт порушення у сфері охорони довкілля. Встановлено, що одним із суб’єктів господарювання, який займається обробітком земель, розташованих поблизу території національного природного парку "Подільські товтри", проводяться будівельні роботи з облаштування системи зрошення культур. Виявилось, що вказана система неправомірно прокладена через земельну ділянку, яка входить до національного природного парку та...
Здоров'я
За даними травмпункту міської лікарні, з 20 по 27 травня в Кам’янці-Подільському зареєстровано 242 особи, які постраждали внаслідок нещасних випадків невиробничого характеру (за попередній тиждень – 229 осіб), в тому числі 64 дитини (за попередній тиждень – 68). Проведено 6  попередньо-хірургічних операцій; накладено  16 гіпсів (за попередній тиждень – 36). 10 осіб постраждали внаслідок криміналу. Особи, постраждалі внаслідок ДТП, відсутні. Госпіталізовано...
Новини компаній
На ринок іграшок увірвався справжній ураган, який підкорив не тільки дітей, а й дорослих - машинки Trix Trux. Яскравий, незабутній подарунок надовго залишиться в пам'яті іменинника і його друзів. Що являє собою цей цікавий набір: - машинка з великими колесами Trix Trux; - гнучка пластикова траса, з деталей якої навіть 3-річний малюк зробить неповторну дорогу для своєї улюбленої машинки; - трамплін «хвиля» і «гірка»; - перешкода «сходи»; - струни для викона...
Спецтема
Команда сайту "3849.com.ua" продовжує недільну рубрику "ТОП-7 новин тижня", які Ви могли пропустити. Ми піклуємося, щоб наші відвідувачі були поінформовані з усіх питань. 1. "Ревізор" у Кам'янці-Подільському: під об'єктивом "Троє в Каное" та "Франтъ" Кам'янецькі заклади харчування у розпал святкування Дня міста розворушив та спантеличив... "Ревізор". 2. Для "щастя" кам'янчанину не вистачало туї Працівники одного із ресторанів Кам'янця-Подільського виявили,...
24.05-26.05
"Кам’янець на Поділлі - український колорит" офіційно відкриває турсезон 2019 року. Квітка на камені відкрив свої двері містянам, гостям міста, туристам. Розваги, гастрономічні ярмарки, танцювальні та музичні конкурси – кожних вихідних інша програма. Фестивалі не вщухатимуть до самої осені. Та як провести ці вихідні? Команда сайту "3849.com.ua" розпочинає рубрику "Вихідні у Кам’янці-Подільському" для того, щоб ви знали куди піти, чим зайнятися та як розваж...
Суспільство
Починаючи із червня місяця, вводиться обмеження руху у денну пору доби для великовагових транспортних засобів, загальна маса яких - 24 т за температури повітря більше +28 ºС. Асфальтобетонне покриття, якого найбільше на українських дорогах, під дією високих температур стає більш пластичним, тому на ньому інтенсивно утворюється колійність, просідання, напливи та інші деформації, що призводить до руйнування дорожнього покриття, повідомляє прес-служба САД у Х...
Спорт
З 15 по 20 травня на леваді поблизу села Черче, Чемеровецького району, відбувся 57 Чемпіонат області зі спортивного туризму серед учнівської молоді. Чемпіонат складався з двох Кубків області: велосипедного та пішохідного туризму, повідомляє прес-служба ПНВО. У Кубку області з пішохідного туризму взяли участь 17 команд. Команда Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання (директор Ілаш Н.М.) зайняла 4 підсумкове місце. На дистанції "...
Культура
Сьогодні, 24 травня, відбулася прес-конференція для ЗМІ щодо четвертого Міжнародного фестивалю стилю "РетроФест". Тож, відбудеться четвертий Міжнародний фестиваль стилю "РетроФест-2019" з 7 по 9 червня у Кам’янці-Подільському. Центр нашого міста, мов за сюжетом казки, опиниться на перетині епох серед вінтажних фуд-кортів, старовинних автомобілів і городян у костюмах 19-20 століття. А супер-герої й парові машини проекту СТІМПАНК доповнять цю атмосферу. Род...
Новини по темі
Більше тисячі кам'янецьких школярів цьогоріч вступають у доросле життя
З 1 червня вводиться обмеження руху для вантажівок
У Кам'янці-Подільському облаштовуватимуть соціальні з'їзди
Понад шість тисяч паспортів видано у Кам'янці з початку року
Туристів у Кам'янці рахуватимуть ретельніше
В Європу на авто: що треба знати водію
"Ревізор" у Кам'янці-Подільському: під об'єктивом "Троє в Каное" та "Франтъ"
Ремонт внутрішньобудинкових проїздів: на черзі Гордійчука,15 та Гунська,11
Представників громад Хмельниччини запрошують на конференцію "Культура і креативні індустрії як основа розумної стратегії розвитку малої території"
Школярі з 12 міст України змагаються у школярському дебатному турнірі у Кам'янці