09:16, 8 червня 2017 р.

Кір та його профілактика

Кір та його профілактика

За інформацією Міністерства охорони здоров’я України в країні спостерігається черговий прогнозований епідемічний підйом захворюваності на кір, який пов’язаний із низьким охопленням профілактичними щепленнями дітей та з циклічністю цього захворювання.

Захворюваність на кір в Україні характеризується періодичною циклічністю. За останні 15 років відзначали 3 епідемічні підйоми кору з періодичними циклами у 5–6 років: у 2001, 2006 та 2012 роках. У ці роки захворюваність зростала у десятки і сотні разів. Під час епідемічного підйому у 2012 році було зареєстровано близько 13 тисяч випадків кору. У міжепідемічний період захворюваність знижувалась до спорадичних і поодиноких випадків: 105 – у 2015 році та 102 випадки у 2016 році.

За перші 4 місяці поточного року було зареєстровано 172 випадки захворюваності на кір , що у 20 разів більше чим за аналогічний період 2016 року. Серед дитячого населення захворюваність зросла у 24 рази. Захворюваність реєструється в Івано-Франківській, Дніпропетровській, Одеській, Чернівецькій, Вінницькій та Закарпатській областях. Епідемічний процес супроводжується спалахами організованих колективах та в побуті. Аналіз випадків захворювання вияв, що з 172 хворих 61 людина не отримала жодного щеплення проти кору, ще у 16 відсутні дані про щеплення, що також розцінюється як не щеплений контингент. Повністю щеплені відповідно до календаря лише 37 осіб, ще 58 – мають одне щеплення.

В Хмельницькій області протягом 2015-2016 років та за 4 місяці 2017 року випадки кору не реєструвались. Однак враховуючи високу контагіозність вірусу кору, низький відсоток щеплених проти даної інфекції , не виключена можливість заносу інфекції в Хмельницьку область та, зокрема, в м. Кам ` янець-Подільський та Кам ` янець-Подільський район з неблагополучних регіонів України.

Кір – це висококонтагіозне (надзвичайно заразне) гостре вірусне захворювання , що передається повітряно-крапельним шляхом . В основному к о ром хворіють не щеплені діти, що відвідують дитячі заклади. Підлітки та доросл і, що раніше не хворіли к о ром, та не отримали щеплення проти нього, також залишаються надзвичайно сприйнятливими до цієї інфекції. Також кором можуть хворіти і щеплені особи, у котрих ослаблений імунітет, проте у щеплених проти кору, захворювання реєструється значно рідше чим у нещеплених та проходить у легшій формі. У дорослих, як правило, кір проходить важче. Після перенесеного захворювання зберігається тривалий імунітет.

Інкубаційний період при кору становить від 7 до 21, рідше 28 днів. Початок захворювання гострий. У хворих з’являються симптоми інтоксикації, катаральні явища. Температура звичайно висока, турбує головний біль, слабкість, нежить, кашель, виникають симптоми кон’юнктивіту.

До кінця першого – початку 2-го тижня хвороби на слизовій оболонці щоки виникають плями з мале нькими білу ватими цятк ами (плями Бєльського-Філатова-Коплика). Це цінна діагностична ознака, що дозволяє поставити діагноз до появи висипу. Плями існують 2-3 дні, іноді довше і зазвичай зникають з появою висипу. Температура на короткий час знижується, потім звичайно підвищується знов, і у хворого з’являється висип. Перші елементи висипу з’являються за вухами і на обличчі, потім висип поширюється на тулуб і кінцівки. Елементами висипу є плями –папули, що підносяться над поверхнею шкіри. Зникнення висипу відбувається в зворотній послідовності, тобто він починає згасати спочатку на кінцівках, потім на тулубі і нарешті на обличчі.

В більшості випадків кір перебігає сприятливо, але при розвитку ускладнень, особливо енцефаліту, пневмонії, можливі летальні наслідки. У кожного третього хворого вищевказане захворювання викликає ускладнення: пневмонію, отит та інші бактеріальні інфекції, може погіршуватись слух, спостерігатися розумова відсталість. Хворі на кір особливо чутливі до стрептококової інфекції. Внаслідок перенесеного кору може розвинутись енцефаліт чи паненцефаліт. Дуже небезпечний кір для вагітних жінок, оскільки може спричинити викидень чи патологічні зміни у розвитку дитини.

Хворий на кір небезпечний для оточуючих в останні 1-2 дні інкубаційного періоду, в катаральному періоді та перші 4 дні висипу , тому для запобігання спалахам кору в елике значення мають раннє виявлення та ізоляція хворих на кір . Хворий на кір підлягає ізоляції до 4-го дня висипань. Якщо хвороба ускладнюється пневмонією, ізоляцію подовжують до 10 днів. Якщо хворим на кір раніше проводили щеплення або вони в минулому вже перенесли цю недугу, вони потребують лише спостереження. Протягом всього періоду спостереження щоденно у приміщеннях проводиться вологе прибирання та протяжне провітрювання. Не щеплені контактні діти не допускаються до відвідування дитячого організованого колективу з 8 по 17 день з моменту контакту з хворою особою. Перехворілі кором допускаються до відвідування дитячих дошкільних закладів та загальноосвітніх навчальних закладів після повного клінічного одужання, не раніше 10 днів від початку захворювання.

Кір належить до так званих керованих інфекцій, оскільки проведення профілактичних щеплень і екстрена вакцинація можуть запобігти виникненню масових захворювань. Тому єдиним шляхом профілактики кору та запобігання ускладнень від нього є щеплення, внаслідок якого виробляється імунітет до хвороби. Вакцинацію для профілактики кору проводять у віці 12 місяців тривакциною (кір, епідемічний паротит і краснуха). Друге щеплення – у віці 6 років.

Дітям, що не були вакциновані проти кору, паротиту чи краснухи за віком у 12 міс яців та 6 років, щеплення можна починати у будь-якому віці до 18 років. У цьому разі дитина має отримати 2 дози з дотриманням між ними мінімального інтервалу. Контактних осіб (віком до 35 рокі в) за відсутності протипоказань, якщо вони не хворіли і не були щеплені, необхідно вакцинувати не пізніше 72 год після виявлення першого хворого. Дітям віком до 6 років вводять тривакцину, іншим – протикорову моновакцину. За наявності протипоказань контактним особам (у тому числі й вагітним), якщо вони раніше не хворіли і не були щеплені, довільно, у перші 6 днів від моменту контакту із хворим на кір, уводять нормальний людський імуноглобулін. Через 6 міс їм необхідно провести щеплення проти кору однією дозою вакцини.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#профілактика #кір
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...