Цвіль (у народі грибок) – це різноманітні гриби, які часто живуть і розмножуються протягом багатьох років в близькому сусідстві з людьми. Людина в більшості випадків настільки звикається до присутності цвілі, що просто не помічає її. Але шкода грибка для нашого організму істотна.

Спори цвілі живуть всюди, але найчастіше ріст відбувається на підвіконниках, стінах, стелях, у ванних кімнатах, кухнях через підвищену вологість та відсутність належної вентиляції. Таке може статися не лише у ванній кімнаті – цвіль може прорости у шафі, на вологій білизні, на м’яких меблях. Ураженого цвіллю продукту потрібно позбуватися цілком. У суспільстві встановлена помилкова думка, що уражений продукт викидати не слід. Досить відрізати цвіль, а решта з’їсти. Це заборонено! Грибкові спори поширені по всій частині виробу і є в ньому, навіть якщо ви їх не бачите, повіомляє бактеріолог мікробіологічної лабораторії Ізяславського міжрайонного відділу ДУ "Хмельницький обласний лабораторнийцентр МОЗ України" Мартинова І.М.

Деякі з найбільш небезпечних видів цвілі невидимі, переносяться завдяки руху повітря та викликають проблеми зі здоров’ям.

Небезпека цвілі полягає в тому, що вона алергенна і токсична. Через деякий час проживання у помешканні з цвіллю людина набуває проблем з дихальною системою, нирками, печінкою, проявляються різні алергічні реакції. Особливо небезпечна цвіль для дітей, вони часто хворіють на бронхіти, тонзиліти, хронічні обструктивні захворювання легень, грип.

Боротьба з цвіллю – завдання непросте. Повністю нейтралізувати цвілеві гриби неможливо, однак у наших силах стримувати ріст і розвиток цвілі, убезпечивши себе та близьких від шкоди, яку вона може нанести нашому здоров’ю. Щоб знизити розвиток цвілі, необхідно дотримуватись наступних правил:

  • Намагайтесь тримати всі кімнати, а особливо кухню й ванну кімнату в сухості, провітрюйте приміщення якомога частіше.
  • Видаляючи цвіль, використовуйте антисептичні засоби, поверхні очищайте та витирайте досуха.
  • Боріться з пилом. Виконуйте вологе прибирання не рідше одного разу на тиждень, закінчувати яке завжди необхідно сухим протиранням.
  • Не заливайте кімнатні квіти. Цвіль може утворитися й у горщику з домашньою рослиною.
  • Добре просушуйте одяг перш ніж вішати його в шафі.
  • Під час ремонту використовуйте вологостійкі матеріали.

Для виявлення цвілі іноді достатньо візуального огляду вашого приміщення, але для ідентифікації грибків цвілі необхідно провести аналіз повітря та змивів з поверхні стін. Це дасть можливість підібрати ефективні засоби, знайти дієві методи знищення. Даний вид досліджень проводить мікробіологічна лабораторія Ізяславського міжрайонного відділу ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України".