У воєнний час люди часто залишаються без найнеобхіднішого. На територіях, де ведуться активні бойові дії, будь-якої миті можуть припинити подачу води, газу та електрики. Без цих основних комунікацій неможливо приготувати їжу, зігрітися та помитися, внаслідок чого не просто погіршується якість життя, а й зовсім стоїть питання про виживання.
Щоб зберегти життя собі та близьким у таких екстрених умовах, потрібно заздалегідь вжити деяких заходів. ДСНС України підготувало рекомендації для громадян.
На відміну від планового припинення водопостачання на один або декілька днів, коли громадян заздалегідь попереджають, у воєнний час може трапитися інша ситуація. Навіть якщо у тій чи іншій місцевості не йдуть бої, існує ризик відключення води.
Власникам приватних будинків з криницею або свердловиною у дворі не обов'язково робити великі запаси. Але на випадок, коли доведеться ховатися в укритті і буде небезпечно виходити на вулицю, краще мати достатньо води хоча б на 1-2 дні.
Громадянам, які користуються центральним водопостачанням, варто подбати про великі обсяги. Для пиття та приготування їжі доцільно запастися питною бутильованою. Вона довго зберігається і не псується незалежно від зовнішніх умов.
Рекомендується запастися приблизно 2,5-3 л води на одну особу в день. Сюди входить необхідний обсяг пиття та рідини для приготування їжі. Технічної води в середньому потрібно 2-4 л на одну особу в день.
Важливо! Якщо у місцевості є колодязі, свердловини або джерела, дізнайтеся про їхнє точне місцезнаходження та розробіть найбільш безпечний маршрут до них, щоб у разі закінчення запасів можна було набрати води. Головне - не виходьте на вулицю під час бойових дій та повітряної тривоги. Щоб знизити споживання води, для гігієнічних процедур доречно використовувати вологі серветки, емульсії, лосьйони тощо.
Якщо місто або село "відрізане" від джерел централізованого водопостачання, можна використовувати питну воду з бюветів, колодязів, шахтних криниць, пунктів розливу питної води (в тому числі пересувних) при їх наявності. Також можна брати фасовану бутильовану воду та воду в ємностях для індивідуального користування.
Як зберігати і використовувати воду:
- важливо зберігати питну воду у закритих ємностях. Обов'язково робіть позначки на кшталт "вода знезаражена для пиття", "вода для технічних потреб", "вода для господарських потреб";
- за нагоди зробіть запас питної води хоча б на два-три дні;
- пам'ятайте: воду з відкритих водойм можна використовувати лише для технічних цілей, не для пиття;
- обов'язково треба кип'ятити воду не менше 10 хвилин. Це - найефективніший метод її знезараження;
- навіть при зберіганні води у чистій і добре закритій ємності термін придатності не перевищує однієї доби.
Поінформований - значить озброєний. Але сподіваємося, нам ця інформація ніколи згодиться!