У Збройних сила України немає юридичної заборони користування мобільними телефонами. 

Порядок зберігання і користування особистими фотоапаратами, магнітофонами, радіоприймачами, мобільними телефонами, іншими засобами мобільного зв’язку та передачі інформації, комп’ютерною та іншою побутовою радіоелектронною технікою для військовослужбовців, які виконують обов’язки військової служби, встановлюється командиром військової частини (стаття 143 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України").

Тобто обмежити час користування та місця зберігання ваших мобільних телефонів командування може.

Досить часто командування вимагає від військовослужбовців показати мобільний телефон та зміст повідомлень/журнал дзвінків.

Чи законна така вимога? - НІ! 

  • Кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Винятки можуть бути встановлені лише судом у випадках, передбачених законом, з метою запобігти злочинові чи з'ясувати істину під час розслідування кримінальної справи, якщо іншими способами одержати інформацію неможливо (стаття 31 Конституції України).
  • Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (стаття 32 Конституції України).
  • Навіть якщо обґрунтовують це "національною безпекою", такі вимоги є незаконними! Національна безпека не може бути поясненням порушень прав людини, якщо такі порушення є суттєвими та не засновані на необхідності фактичного вирішення питань національної безпеки.

Все, що знаходиться на вашому мобільному телефоні, це частина вашого приватного життя, яке є недоторканним, а за порушення недоторканності приватного життя встановлено кримінальну відповідальність (стаття 182 КК України).

У разі порушення права на приватність щодо військовослужбовців, останні можуть звернутися до відповідної Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері із заявою про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 182 КК України.