Багатьом з нас відома така ситуація, коли при розрахунку у супермаркеті з картки знімається подвійна сума покупки. Причини такої помилки можуть бути досить різні: технічні збої або людський фактор. Але що ж робити покупцю у такому випадку?

Перед тим, як розібрати алгоритм дій покупця, варто пояснити деякі моменти роботи самої системи безготівкових розрахунків. Повідомляє пресслужба "Блог права".

Коли касир підсумувала вартість покупки, вона її вносить до терміналу, а термінал робить запит до обслуговуючого її банку щодо списання цієї суми. Обслуговуючий банк терміналу знаходить платіжну систему, а платіжна система в свою чергу "знаходить" банк, який обслуговує картку покупця та робить запить щодо наявності на картці необхідної суми. Якщо грошей достатньо - інформація йде назад по тому ж ланцюжку. Операція на касі підтверджується і відповідна сума блокується на рахунку покупця (врахуйте! не знімається, а саме блокується).

Згодом, між банками який обслуговує термінал та обслуговує покупця проводяться взаєморозрахунки: банк термінала відправляє звіт про проведені операції, а банк покупця списує кошти з його рахунку та відправляє їх банку термінала. Заключним моментом є коли, банк термінала переводить ці кошти безпосередньо супермаркету.

Отже, розуміючи роботу системи безготівкових розрахунків, в залежності від часу виявлення повторно списаної суми - покупець вже зможе зорієнтуватись куди звертатись за поверненням коштів.

Отже. Якщо помилково списана сума з картки виявлена відразу, проблему можна вирішити на місці, в супермаркеті. Нагадуємо, поки банк терміналу не відправив звіт про проведені операції - гроші залишаються на картці покупця, просто вони є заблокованими. Сама процедура повернення коштів у такому випадку займає приблизно 10-15 хвилин, є досить простою та швидкою.

Якщо помилкове повторне списання коштів виявлено вами через деякий час, то звертатись потрібно буде вже у банк. Необхідно буде взяти з собою паспорт, ІПН та чек. І за вашою заявою банк почне перевірку. У цьому випадку процес повернення помилково списаних коштів займає приблизно місяць, і це звісно набагато довше, ніж у першому випадку.

В будь-якому випадку і супермаркет, і банк розберуться у виниклій ситуації і гроші вам зрештою повернуть, але радимо вам все ж таки перевіряти свою картку після здійснення покупок (особливо великих) або підключити відповідну послугу смс інформування про транзакцій. Не зайвим буде збереження чеку хоч деякий час (хоча б лише для вартісних покупок).