• Головна
  • Фахівці системи безоплатної правової допомоги презентували результати роботи за 2019 рік
11:44, 15 грудня 2019 р.

Фахівці системи безоплатної правової допомоги презентували результати роботи за 2019 рік

Фахівці системи безоплатної правової допомоги презентували результати роботи за 2019 рік

10 грудня відбулась презентація результатів діяльності Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомогиза період роботи з січня по листопад 2019 року.

Діяльність Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги поширюється на територію Дунаєвецького, Кам’янець-Подільського, Новоушицького, Чемеровецького районів та міста Кам’янець-Подільський Хмельницької області.

Основними завданнями Місцевого центру є:

  • підвищення правової свідомості, культури та освіченості населення (правопросвітництво);
  • надання безоплатної первинної правової допомоги і безоплатної вторинної правової допомоги.

Безоплатна первинна правова допомога включає такі види правових послуг:

1) надання правової інформації;

2) надання консультацій і роз'яснень з правових питань;

3) складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);

4) надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг:

1) захист;

2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;

3) складення документів процесуального характеру.

  • забезпечення доступу до електронних сервісів Міністерства юстиції України.

Правопросвітництво – це насамперед розповсюдження інформації у сфері захисту прав, свобод і законних інтересів громадян, надання безоплатної правової допомоги. Проведення тематичних семінарів, лекцій, зокрема у навчальних закладах, закладах позашкільної освіти, в закладах післядипломної освіти, навчально-виховних закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; для визначених категорій громадян, зокрема пенсіонерів, осіб з інвалідністю, учасників антитерористичної операції, молоді, громадських активістів, вчителів та педагогічних працівників, медичних працівників, інших вразливих суспільних груп з метою підвищення правової свідомості, культури та освіченості населення, запобігання злочинності.

З січня по листопад включно центром спільно з бюро проведено 713 правопросвітницьких заходів. Зокрема:

1. Для учнів загальноосвітніх шкіл, навчально-виховних комплексів, спрямованих на запобігання випадкам насильства, дискримінації та злочинності проведено – 78 заходів.

2. Для студентів вищих навчальних закладів, ПТО, ліцеїв, коледжів проведено – 37 заходів.

3. Для осіб, які перебувають на обліку в центрах зайнятості проведено – 38.

4. Проведено 30 правопросвітницьких заходів в центрах пробації з питань реалізації і захисту прав людини.

5. Для посадових осіб ОМС проведено 53 інформаційно-роз’яснювальних та комунікативних заходів з питань доступу до безоплатної правової допомоги.

6. Інші 477 заходів проведено для осіб з інвалідністю, які мають вади слуху, зору (УТОС); осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення,осіб з інвалідністю, пенсіонерів у спеціалізованих установах (будинках-інтернах); для учасників АТО, військовослужбовців.

Фахівці системи безоплатної правової допомоги презентували результати роботи за 2019 рік, фото-1

Наведемо приклад одного з правопросвітницьких проєктів.

Кам’янець-Подільський місцевий центр з надання БВПД та Рада старшокласників Кам’янець-Подільського навчально-виховного комплексу №3 розробили проект, який має на меті підвищити рівень знань учнів про гарантовані їм Конституцією та законами України права у різних сферах життя. Втілювати заплановане розпочали уже з листопада цього року.

План реалізації проекту "Делегати дитячих прав" затвердили 18 жовтня під час чергового засідання Ради старшокласників Кам’янець-Подільського НВК №3 "Генерація майбутнього". Попередньо узгодили, що впроваджуватимуть його впродовж трьох місяців – з листопада 2019 року до січня 2020 року.

Проєкт має спонукати школярів відстоювати свої права та поважати права інших людей. Отримані знання також допоможуть учням уникати порушень в майбутньому.

"Делегати дитячих прав" поділено на три частини – етапи: "Протидія насильству", "Твої права й обов’язки", "Юридична відповідальність неповнолітніх". Кожна з цих частин передбачає проведення заходів для різних категорій школярів: учнів молодших, середніх та старших класів.

Упродовж листопада, втілено низку заходів, спрямованих на запобігання та протидію насильству, зокрема булінгу та домашньому насильству. На першому етапі проекту учні грали у правові ігри, навчалися під час тренінгів та семінарів.

На етапі "Твої права й обов’язки" представники учнівського самоврядування запланували тематичні виховні години з елементами тренінгу, диспути, брейн-ринги. Етап "Юридична відповідальність неповнолітніх" включає бесіди з елементами тренінгу, інформаційні години та перегляд фільмів виховного характеру.

Фахівці системи безоплатної правової допомоги презентували результати роботи за 2019 рік, фото-2

Кам’янець-Подільський місцевий центр з надання безоплатної правової допомоги за період своєї діяльності розробив та підписав 51 меморандум про співпрацю та взаємодію мета яких консолідація зусиль сторін, спрямованих на сприяння наданню правової допомоги та юридичних соціальних послуг в інтересах осіб, які потребують безоплатної правової допомоги, а також забезпечення доступу до правової допомоги.

Зокрема підписано меморандуми з військовими частинами та з військовим комісаріатом, ОТГ, центрами зайнятості, центрами пробації та навчальними закладами.

Фахівці системи безоплатної правової допомоги презентували результати роботи за 2019 рік, фото-3

За 11 місяців 2019 року Кам’янець-Подільським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги та бюро правової допомоги, що є його відокремленими структурними підрозділами, було зареєстровано 6100 звернень клієнтів. Для 5638 (п'яти тисяч шістсот тридцяти восьми) громадян було надано первинну правову допомогу (консультації та роз’яснення), а 462 (чотириста шістдесят два) громадянина подали звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Розподіл звернень по центру та бюро правової допомоги

Кам’янець Подільським місцевим центром зареєстровано 3370 звернень, з них 3077 особам надано правові консультації, та від 293 осіб прийнято звернення на отримання безоплатної вторинної правової допомоги.

Дунаєвецьким бюро правової допомоги зареєстровано 1378 звернень, з них 1290 особам надано правові консультації, та від 88 осіб прийнято звернення на отримання безоплатної вторинної правової допомоги.

Новоушицьким бюро правової допомоги зареєстровано 689 звернень, з них 632 особам надано правові консультації, та від 57 осіб прийнято звернення на отримання безоплатної вторинної правової допомоги.

Чемеровецьким бюро правової допомоги зареєстровано 663 звернення, з них 639 особам надано правові консультації, та від 24 осіб прийнято звернення на отримання безоплатної вторинної правової допомоги.

За 11 місяців 2019 року клієнти зверталися частіше з наступних питань:

  • цивільного права – 1544 (25,3% від загальної кількості);
  • сімейного права – 1032 (16,9% від загальної кількості);
  • з питань соціального забезпечення – 688 (11,3% від загальної кількості);
  • спадкового права – 663 (10,8% від загальної кількості);
  • житлового права – 513 (8,4% від загальної кількості);
  • з інших питань – 478 (7,8% від загальної кількості);
  • земельного права – 371 (6,1% від загальної кількості);
  • трудового права – 255 (4,2% від загальної кількості);
  • адміністративного права – 214 (3,5% від загальної кількості);
  • з питань виконання судових рішень – 201 (3,3% від загальної кількості);
  • договірного права – 133 (2,2% від загальної кількості);
  • медичного права – 5 (0,1% від загальної кількості);
  • та з неправових питань – 3 (0,1% від загальної кількості).
Фахівці системи безоплатної правової допомоги презентували результати роботи за 2019 рік, фото-4

Щодо клієнтів, яким було надано безоплатну вторинну правову допомогу, то за період з січня по листопад 2019 року Кам’янець-Подільським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги найбільше позитивних рішень було прийнято по:

  • малозабезпеченим особам (середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму) – 273 (59,9% від загальної кількості);
  • особам з інвалідністю – 102 (22,4%);
  • ветеранам війни та особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" – 66 (14,4%);
  • дітям – 6 (1,3%);
  • внутрішньо переміщеним особам – 4 (0,9%);
  • особам, які постраждали від домашнього насильства – 3 (0,7%);
  • та особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною – 2 (0,4%).

Тобто, 456 клієнтів, які є соціально незахищеними отримала право на захист та представництво в суді.

З метою сприяння та покращення доступу громадян до безоплатної правової допомоги, а також розширення можливостей надання їм як первинної, так і вторинної правової допомоги, Кам’янець-Подільський місцевий центр забезпечує створення та безпосередню роботу мережі дистанційних та мобільних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги для соціально-вразливих категорій громадян, зокрема таких як: малозабезпечені, особи з інвалідністю, люди похилого віку, люди з особливими потребами, ветерани війни, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, внутрішньо переміщені особи, а також для осіб, які проживають у віддалених населених пунктах.

Працівники місцевого центру виїжджають до дистанційних пунктів консультування для надання правової допомоги вразливим категоріям населення. Так, з січня по листопад 2019 року Кам’янець-Подільським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги та бюро правової допомоги забезпечено діяльність 117 дистанційних пунктів під час яких надано консультацію 391 особі та здійснено 79 виїздів мобільних пунктів, відтак надано консультації 301 особі.

Проте слід зазначити, що у минулому році організовано 108 дистанційних пунктів та надано консультацію 260 особам. Щодо мобільних пунктів, то у 2018 році здійснено 82 виїзди під час яких первинну правову допомогу надано 225 особам.

Фахівці системи безоплатної правової допомоги презентували результати роботи за 2019 рік, фото-7

Кам’янець-Подільським місцевим центром за результатами розгляду звернень громадян видано 245 доручень адвокатам з яких: завершено 93 з них 81-а завершена з позитивним результатом і 12 справ задоволено частково. Решта справ знаходиться на розгляді в суді.

Посвідчено 226 довіреностей працівникам центру з яких: 105 справ завершено, з них 102 справи успішні.

Решта справ знаходиться на розгляді в суді.

Фахівці системи безоплатної правової допомоги презентували результати роботи за 2019 рік, фото-8

Наведемо прикладиуспішних справ, де представниками клієнтів були працівники місцевого центру та бюро правової допомоги:

1. До Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання БВПД звернулася жінка з інвалідністю ІІ групи загального захворювання. Клієнтка розповіла, що з 2014 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а оскільки має понад 25 років стажу держслужбовця, то вважає, що може претендувати на пенсію з інвалідності ІІ групи загального захворювання державного службовця. Проте управління Пенсійного фонду України відмовило їй у переведені на відповідну пенсію.

Директор місцевого центру довів право клієнтки на пенсію держслужбовця в суді.

2. До Дунаєвецького бюро правової допомоги в інтересах онуки звернулася бабуся, яка просила допомогти позбавити батьківських прав батьків дитини – свого сина та його співмешканку. Жінка також хотіла оформити опікунство на малолітню дитину й стягнути аліменти з батьків. Начальник Дунаєвецького бюро правової допомоги Ігор Кочмарський, якого наказом місцевого центру призначили представляти інтереси клієнтки в суді (довіреність №217 від 16.08.2018 року), допоміг вирішити ситуацію.

Юрист підготував позовну заяву про позбавлення батьківських прав, встановлення опіки та стягнення аліментів. У позові він зазначив, що статтею 150 Сімейного кодексу України закріплені обов’язки батьків із виховання та розвитку дітей, у числі яких передбачені турбота про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, підготовки її до самостійного життя. Однак малолітня дитина відповідно до наказу служби у справа дітей Дунаєвецької РДА проживала з бабусею, батьки дитини не провідували її, не цікавилися станом її здоров’я, розвитком, не виявляли бажання брати участь у її вихованні, не надавали фінансової допомоги.

У наданій старостою села характеристиці зазначено, що батько дитини зловживав спиртними напоями, до нього неодноразово викликали поліцію, постійного місця роботи чоловік не мав, його притягували до адміністративної відповідальності за невиконання обов’язків щодо виховання дитини. Крім того, він перебуває на психіатричному та наркологічному диспансерному обліку. Те, що відповідачі зовсім не піклуються про свою дитину, ведуть аморальний спосіб життя, зловживають алкоголем, підтвердили свідки.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини та свідоме нехтування своїми батьківськими обов’язками.

Суд, взявши до уваги всі обставини справи, прийняв рішення про позбавлення батьків батьківських прав та призначення бабусі опікункою дитини, а також про стягнення аліментів. Рішення набрало законної сили 12.04.2019 року.

Фахівці системи безоплатної правової допомоги презентували результати роботи за 2019 рік, фото-9

"WikiLegalAid" – це довідковo-інформаційна платформа правових консультацій, яка дає можливість знайти відповіді на найактуальніші правові питання.

Вона була створена з метою надання якісних правових консультацій співробітниками системи безоплатної правової допомоги. Зараз скористатися можливостями платформи «WikiLegalAid» може кожен хто має доступ до мережі Інтернет. Для цього слід перейти за адресою: https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php

"WikiLegalAid" це:

  • Систематизовано – вся інформація в базі розташована таким чином, щоб знайти консультацій за певною тематикою було зручно та легко.
  • Актуально – процес оновлення правових консультацій триває постійно; інформація, що міститься в базі включає в себе і нові зміни в законодавстві, і зміни в судовій практиці.
  • Вичерпно – за допомогою бази правових консультацій можна знайти вичерпну інформацію з правового питання, а також судову практику та зразки судових документів.
  • Доступно – незалежно від того де Ви знаходитесь (в дома, на роботі, в віддаленому районі) у Вас є доступ до якісної правової інформації.
  • Просто – знайти актуальну інформацію з багатьох правових питань тепер можна на єдиній базі правових консультацій, що містить як посилання на актуальну законодавчу базу, так і практичні рекомендації від фахівців системи БПД.
  • Безкоштовно – доступ до всіх правових консультацій бази є безкоштовним для користувачів платформи.
  • Для всіх – базою правових консультацій можуть користуватись як практикуючі юристи, студенти-правники, правозахисники, так і пересічні громадяни. Консультація сформована так, що відповідь буде зрозуміла усім.

В базі правових консультацій міститься більше 1400 консультацій на найактуальніші правові питання з якими звертаються клієнти до системи БПД. Окрім правової інформації в них міститься судова практика та зразки правових документів.

База правових консультацій містить статті у відповідності до галузей права.

Працівники системи БПД систематично використовують базу правових консультацій "WikiLegalAid" для надання первинної правової допомоги. При чому системою БПД вже було надано більше 1 200 000 правових консультацій.

Платформа правових консультаціє є не тільки джерелом інформації для надання індивідуальної консультації. "WikiLegalAid" стала ресурсом, який дозволив юристам БПД обмінюватись набутим досвідом та поширювати успішні практики між собою.

Працівники Кам’янець-Подільського МЦ постійно проходять підвищення кваліфікації професійного рівня задля надання якісної правової допомоги громадянам, беруть участь у тренінгах, конференціях та навчаннях.

Фахівці системи безоплатної правової допомоги презентували результати роботи за 2019 рік, фото-10
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Так, місто змінюється на краще.
35,1%
Ні, місто занепало.
44,8%
Не визначився, як на мене ні краще, ні гірше.
20,1%
#правова допомога #звіт
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...